Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Jókora kudarcnak tűnik a kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) választási összefogása: egy friss felmérés szerint a közös európai parlamenti lista csupán a voksok valamivel több mint 30 százalékát kapná meg.
2024. április 11., 08:322024. április 11., 08:32
Az AtlasIntel közvélemény-kutató által a Digi 24 hírcsatorna megrendelésére készített felmérés szerint a közös PSD–PNL-lista csupán a szavazatok 31,6 százalékát kapná meg –
Nagy sikert jósol ugyanakkor a felmérés a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Párt (PMP) és a Jobboldal Ereje (FD) alkotta hárompárti Egyesült Jobboldal Szövetség számára: eszerint ha most vasárnap lennének az EP-választások, közös listájuk a voksok 24,6 százalékára számíthatna – ez magasabb, mint a PNL eddigi egyéni támogatottsága.
A harmadik helyezett a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), a szélsőséges párt a szavazatok 19,9 százalékát kapná.
A negyedik helyen egy másik szélsőséges párt áll: az AUR-ból kizárt Diana Șoșoacă fémjelezte SOS Románia 8 százalékon áll.
ez azonban jócskán hibahatáron belüli eredmény.
Dacian Cioloș volt miniszterelnök REPER pártja 3,3 százalékon áll, míg a másik exminiszterelnök, Victor Ponta PRO Romániája 3 százalékos támogatottsággal rendelkezik.
Fotó: AtlasIntel
A koalíciós pártok rossz eredménye nem csoda annak fényében, hogy a megkérdezettek többsége, 53,6 százaléka szerint rossz ötlet a PSD és a PNL között megkötött szövetség, és csupán 35 százalék tartja jó ötletnek.
Arra is rákérdeztek, mit tartanak az emberek a legnagyobb problémának Romániában.
A többség a korrupciót jelölte meg, amit a külső fenyegetések követnek, de a szegénység és a munkanélküliség is sokakat aggaszt.
A válaszadók 34,7 százaléka szerint a PSD és a PNL alkotta koalíció tevékenységében semmi pozitívum sincs, 20,4 százalék szerint az energiaárak korlátozása pozitív eredmény, 14,6 százalék tekinti jó döntésnek a nyugdíjtörvény módosítását, 14,4 százalék a részleges schengeni csatlakozást, 7,3 százalék a közalkalmazotti bérek emelését, 5,2 százalék a szociális utalványokat, 0,7 százalék pedig az alapélelmiszerek árának korlátozását tartja jó döntésnek.
amit az áremelkedés (19,9 százalék), a korrupciós helyzet rosszabbodása (15,4), az államadósság növekedése (11,5), a közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztésének lassúsága (6,9), az állampolgárok biztonságának hiánya (5,6), az egészségügy alulfinanszírozottsága (4,4), az oktatási reform hiányosságai (3,3), illetve a bürokrácia mélyülése (0,8) követ.
A felmérés április 5. és 9. között készült 1764 fős mintán, a hibahatár 2 százalék.
Ha holnap parlamenti választásokat tartanának, a Szociáldemokrata Párt (PSD) 32,8 százalékkal végezne az első helyen, a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) 19,7 százalékot, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) pedig 16,5 százalékot kapna.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
szóljon hozzá!