Fotó: Pethő Melánia
A bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szinte fej-fej mellett áll az önkormányzati választási preferenciákat firtató legfrissebb felmérés szerint.
2024. április 24., 10:362024. április 24., 10:36
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro felkérésére készített kutatás szerint ha most vasárnap tartanák az önkormányzati választásokat, akkor a PSD a szavazatok 28,4 százalékát kapná meg, ami csökkenés a márciusi 30,6 százalékhoz képest.
A PSD mögött kevéssel lemaradva, 26,7 százalékkal áll a második helyen a PNL, amely viszont javított a márciusi 25, 6 százalékhoz képest.
A harmadik helyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) áll, amely most 14,4 százalékot szerezne – ez rosszabb, mint az egy hónappal ezelőtti 17,4.
A szélsőséges pártot a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Párt (PMP) és a Jobboldal Ereje (FD) alkotta Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) követi 10,8 százalékkal, ami kedvezőbb eredmény, mint a márciusi 9,8 százalék.
A magyar szervezetet a Diana Șoșoacă szenátor vezette SOS Románia követi 3,7 százalékkal, ami miatt az AUR-ból kilépett botrányhős szenátor bosszankodhat, hiszen márciusban még 4,3 százalékon állt.
A felmérés során a párthűségre is rákérdeztek: azt firtatták, hogy a válaszadók az EP-választáson is ugyanarra a pártra szavaznak-e majd, mint amelynek a polgármester-jelöltére.
Ugyanakkor csökkent azok aránya is, akik nem ugyanarra a pártra szavaznak majd, mint amelyiknek a polgármester-jelöltjére voksolnak: a márciusi 34,9-ről 32,3 százalékra esett.
Mindezek nyomán nőtt a határozatlanok aránya: ők a múlt havi 2,9 helyett immár 4,7 százaléknyian vannak.
Arra is rákérdeznek, mit kell a leendő polgármesternek legfőbb prioritásnak tekintenie.
Ezt az egészségügy helyzetének javítása (19,4 százalék), az oktatás (14,2), a közlekedési infrastruktúra fejlesztése (13,6), a közműhálózat bővítése (12,5), a közbiztonság (3,7), a tisztaság (3,3), a környezetszennyezés elleni küzdelem (2,5) és a zöldövezetek fejlesztése (1,8) követi.
A felmérés április 12. és 20. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
A magyar revizionizmus „veszélye” jutott eszébe Iulian Fotának, a román elnök korábbi biztonságpolitikai tanácsadójának Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelméről.
Kibertámadás érte szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hivatalos honlapját.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) 14 fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.
Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségben szenvedő fiatalok – jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter.
szóljon hozzá!