Fotó: Mircea Geoană/Facebook
A jövőre esedékes romániai elnökválasztás nyomán véget érhet az az időszak, amelyet magukat jobboldalinak tartó államfők regnálása jellemzett.
2023. október 02., 12:002023. október 02., 12:00
Egy, az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro hírügynökség megrendelésére végzett közvélemény-kutatás hétfőn ismertetett adatai szerint arra a kérdésre, hogy kire szavaznának, ha most vasárnap lenne az elnökválasztás, a válaszadók 25,3 százaléka azt mondta, hogy a függetlenként induló Mircea Geoană jelenlegi helyettes NATO-főtitkárra, a Szociáldemokrata Párt (PSD) korábbi elnökére és államfőjelöltjére adná a voksát.
Ugyanerre a kérdésre azon válaszadók közül, akik biztosra mondták a választási részvételüket, valamivel kevesebben, 24,6 százaléknyian mondták azt, hogy Geoanára szavaznának.
A további sorrend Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke (19,5, illetve 21,4 százalék), George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke (18,7, 18,5), Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke (11,2, 12,8), Diana Şoşoacă a8 SOS Románia elnöke (10,1, 8,4), Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke (5,6, 5,4), Dacian Cioloş a REPER elnöke (4,1, 3,4), illetve Kelemen Hunor RMDSZ-elnök (2,8, 3,3).
A felmérés során azt is megvizsgálnák, hogy hogyan alakulna a második forduló, amelybe az első forduló két első helyezettje jut be.
Ha Marcel Ciolacu kerülne be a második fordulóba Simionnal, akkor a miniszterelnök 58,8 százalékkal végezne az élen.
Ha Simion ellenfele Nicolae Ciucă lenne, akkor a PNL elnöke 52,2 százalékkal végezne az első helyen.
Ha a liberálisok Emil Boc kolozsvári polgármestert, volt miniszterelnököt indítanák, és ő kerülne be a második körbe Marcel Ciolacuval, akkor Boc 50,4 százalékkal győzne.
A megkérdezettek 57,2 százaléka azt mondta, hogy biztosan részt vesz az államfőválasztáson.
A felmérés szeptember 15. és 22. között készült 1550 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,49 százalék.
Mint arról tavaly júliusban beszámoltunk, Geoană a várhatóan elindul az államfői tisztségért.
Az értesülések szerint a Románia 2030 politikailag el nem kötelezett csoport lesz, amelyet közismert romániai és külföldi személyiségek alkotnak majd, és több nyilvános vitát is szervez, hogy annak alapján körvonalazódjon Geoană választási programja.
A PSD jelenlegi elnöke, Marcel Ciolacu már korábban jelezte, hogy nem kíván elindulni az államfi tisztségért.
Mircea Geoană 1996-tól 2000-ig Románia washingtoni nagykövete volt, 2000 és 2004 között külügyminiszterként tevékenykedett, 2005-ben a PSD elnökévé választották. 2009-ben a PSD jelöltjeként elindult az államfőválasztáson, de a második fordulóban kevéssel alulmaradt Traian Băsescu hivatalban levő elnökkel szemben.
A 2024-es államfőválasztáson történő indulását esetleg az is megakadályozhatja, hogy tavaly súlyos betegséget diagnosztizáltak Geonánál, amelynek kapcsán nemrég úgy fogalmazott: „alapos ijedtségen” esett át, de már jobban van.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!