Fotó: Pixabay.com
A romániai Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet kedden közzétett felmérése szerint a tanulók közel felét érte már iskolai zaklatás, ugyanakkor 27 százalékuk beismerte, hogy ő maga viselkedett zaklatóként.
2022. október 18., 15:282022. október 18., 15:28
A felmérést júniusban végezték on-line kérdőívezéssel, nem valószínűségi mintavételi eljárással, 4449, tíz és tizennyolc év közötti tanuló részvételével. A megkérdezettek 91 százaléka városi, 9 százaléka falusi iskola tanulója – írja az Agerpres.
A kutatás egyik konklúziója az volt, hogy a válaszadók 99 százaléka ismerte az iskolai zaklatás (bullying) fogalmát.
A válaszadók közel fele (49 százalék) mondta, hogy volt már zaklatás áldozata, míg minden tizedik tanuló állította, hogy gyakran vagy nagyon gyakran zaklatják.
A diákok több mint egynegyede (27 százalék) elismerte, hogy volt már zaklatás elkövetője, míg csak 2 százalékuk mondta azt, hogy nagy gyakorisággal követ el zaklatást.
A gyerekek gyakran a közösségi hálókon találkoznak a bullying jelenségével:
A megkérdezettek 84 százaléka azt mondta, hogy zaklatás észlelésekor aktívan közbeavatkozott az áldozat védelmében, 34 százalék viszont passzívan szemlélte a történéseket.
A válaszadók 74 százaléka beszámol a felnőtteknek a bullyingról, 22 százalékuk viszont úgy nyilatkozott, hogy nagyon ritkán osztja meg ez irányú tapasztalatait a felnőttekkel.
Ritkábban (51 százalék) az igazgatót említették, majd a többi tanár (42 százalék), a többi tanuló (35 százalék), az ügyeletes tanár (25 százalék), az iskolapszichológus (18 százalék) következett, míg a válaszadók 2 százaléka mondta azt, hogy senki sem lép közbe ilyen helyzetekben.
„A bullying egy rendkívül veszélyes jelenség, amely minden érintettet traumatizál: az áldozatot, a zaklatót és a csendes tanút is” – figyelmeztet Gabriela Alexandrescu, a romániai Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet ügyvezető elnöke, aki szerint
A szervezet tájékoztató kampányt indított a jelenség visszaszorítása érdekében, amelyről a scolifarabullying.ro oldalon lehet többet megtudni.
Jobbára politikai állásfoglalásai, a Románia alaptörvényével szembeni vélelmezett szembehelyezkedése miatt akadályozta meg a bukaresti alkotmánybíróság Diana Şoşoacának, hogy induljon az idei államfőválasztáson.
Hatalmi visszaéléssel vádolta meg a Marcel Ciolacu miniszerelnök által vezetett Szociáldemokrata Pártot (PSD) és bejelentette a bukaresti nagykoalíció felbontását hétfőn Nicolae Ciucă, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
A szenátus hétfőn első házként elfogadott egy jogszabályjavaslatot, amely 19 százalékról 9 százalékra csökkentené egyes testhigiéniai termékek általános forgalmi adóját.
Legtöbb 24 órával a közúthasználat után is ki lehet fizetni a kötelező útadót egy törvénymódosító javaslat szerint, amely kissé fura utat jár be a parlamentben.
Másodszor is elutasította a bukaresti alkotmánybíróság a botrányairól elhíresült Diana Şoşoacának az idei államfőválasztás november 24-ei első fordulójában való indulását.
„Figyeld az utat!” név alatt futó európai rendőrségi akció keretében ettől a héttől a romániai közutakon is kiemelten a mobiltelefon használatot ellenőrzik a rendőrök.
A tisztes munka nemzetközi napja alkalmából kiadott hétfői közleményében az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség megállapította, hogy az elmúlt évtizedekben Románia csak szerény lépéseket tett a jóléti állam megvalósítására.
Érdekkonfliktust állapított meg az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) Cristian Octavian Matei tordai polgármester esetében.
Egy konzerveket szállító nyerges vontató rakterében elrejtőzve próbálta törvénytelenül elhagyni Romániát hétfő reggel a nagylaki autópálya-határátkelőnél 25 iraki és szíriai állampolgár.
Befogadhatatlanként elutasította vasárnap este a Központi Választási Iroda (BEC) Diana Şoşoacă elnökjelöltségének iktatását. Az S.O.S. Románia párt elnöke fellebbezhet az alkotmánybíróságon.
szóljon hozzá!