Fotó: Europa.eu
Romániában nőtt az Európai Unióval (EU) szemben szkeptikus állampolgárok aránya, ugyanakkor a lakosság 58 százaléka véli úgy, hogy az ország jobban fejlődik gazdaságilag a jövőben, ha az európai közösség tagja marad.
2021. október 12., 16:032021. október 12., 16:03
A kedden közzétett eredmények szerint tavasz óta jelentősen csökkent azok aránya, akik úgy vélik, hogy Romániának inkább előnye származik az EU-tagságból. Szeptemberben a megkérdezettek 47 százaléka vélekedett így, míg júniusban még 56,2 százalék, míg márciusban 61,4 százalékuk értett egyet ezzel a kijelentéssel. Ezzel párhuzamosan a tavasszal jegyzett 35 százalékról 46 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint Romániának inkább hátránya származik az EU-tagságból.
Ugyanakkor a lakosság 59 százaléka véli úgy, hogy Romániának az EU-ból való kilépése ellentétes az ország nemzeti érdekeivel. Itt is megfigyelhető egy 4,5 százalékpontos csökkenés a márciusi eredményekhez képest. Emellett a románok csaknem 58 százaléka szerint az ország jobban fejlődik gazdaságilag, ha az EU-ban marad.
A felmérés készítői szerint megfigyelhető, hogy a romániai járványügyi és belpolitikai válságok halmozódása, a jövőkép hiánya és az EU-szkeptikus vélemények egyre nagyobb online térhódításának hatására a lakosság körében is hangsúlyosan csökkent az EU-tagság előnyeivel kapcsolatos derűlátás.
Hozzátették: noha a lakosság jelentős része, mintegy 60 százaléka „racionális marad”, és úgy véli, hogy Románia jobban fejlődik gazdaságilag az EU-ban, az EU-szkeptikusok arányának akárcsak konjunkturális növekedése figyelmeztető jel kell hogy legyen a politikusoknak, az üzleti és a tudományos szférának.
A szeptember 15. és 27. között, 1204 személy megkérdezésével készült felmérés megrendelője az Egyesült Államok Német Marshall Alapja által, román-lett-amerikai partnerséggel létrehozott, a Fekete-tenger térsége civil szervezeteit és médiaprojektjeit segítő Fekete-tengeri Bizalom a Regionális Együttműködésben (Black Sea Trust for Regional Cooperation) alapítvány.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!