Fotó: Gov.ro
Közel nyolc évvel a tragikus balesetet követően felmentette a bukaresti törvényszék a gondatlanságból elkövetett vád alól Gabriel Oprea volt belügyminisztert, kormányfőhelyettest a Bogdan Gigină közlekedési rendőr halála ügyében indított perben.
2023. március 06., 16:372023. március 06., 16:37
2023. március 06., 18:182023. március 06., 18:18
A fővárosi törvényszék által hétfőn közzétett ítélet nem végleges, 15 napon belül megfellebbezhető. Az alapfokú tárgyalást több mint öt évig halogatta a román igazságszolgáltatás, amelynek malmai köztudottan lassan őrölnek. Bogdan-Cosmin Gigină, a bukaresti közlekedés-rendészet munkatársa rendőr 2015. október 20-án este közúti balesetben végzetes koponya- és agysérüléseket szenvedett.
A baleset pillanatában Gigină 84 kilométeres óránkénti sebességgel közlekedett, a sötétség és eső miatt rossz látási körülmények között, így nem vette észre az úttesten ideiglenesen, a General MPM Impex Kft. által elhelyezett akadályokat. A perben ugyancsak gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolták meg az ügyben az érintett útszakaszon munkálatokat végző céget és annak ügyvezetőjét, Petre Mazilut. Utóbbit két év és nyolc hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bukaresti törvényszék, a vállalatnak pedig 330 ezer lej bírságot kell fizetnie, amiért nem jelezte jól látható módon az útburkolat felbontását.
Az ítélet szerint azonban Petre Mazilunak és a General MPM Impex Kft.-nek összesen több mint 350 ezer euró anyagi és erkölcsi kártérítést kell fizetnie Gigină családjának.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) több mint egy évvel a tragikus balesetet követően, 2016. december 6-án gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolta meg Gabriel Oprea volt miniszterelnök-helyettest, belügyminisztert. A vádhatóság szerint Gabriel Oprea volt az, aki hivatali tekintélyével rábírta a rendőrt, hogy nagyon gyorsan hajtson, ami halálos balesetéhez vezetett. Ugyancsak gondatlanságból elkövetett emberölés miatt zajlott eljárás a baleset helyszínén munkálatokat végző cég vezetője, Petre Mazilu, valamint a munkacsoport vezetője, Adrian Corcodel ellen.
A DNA még 2018-ban azzal indokolta a Bogdan Gigină rendőr halálának ügyében indított nyomozás elhúzódását, mert várni kellett bizonyos dokumentumok titkosságának feloldására, illetve mert a felek igen nagy számú tanú kihallgatását kérték. A rendőr családja annak idején felháborodását fejezte ki a vádemelés késlekedése, majd a bírósági tárgyalás elkezdődésének halogatása miatt, és keresettel fordult a legfelsőbb bírósághoz, kérve, sürgesse meg az ügyben folytatott vizsgálatot.
Bár a bukaresti legfelsőbb bíróságon öt évvel ezelőtt megtörtént a vádelemés, a per hosszú ideig nem kezdődhetett el érdemben, mivel a különböző igazságszolgáltatási fórumok nem tekintették illetékesnek magukat az ügyben. Az első fokú tárgyalást végül a törvényszék folytatta le.
Azért húzódott el a Bogdan Gigină rendőr halálának ügyében indított nyomozás, mert várni kellett bizonyos dokumentumok titkosságának feloldására, illetve mert a felek igen nagy számú tanú kihallgatását kérték – állítja a DNA.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!