Fotó: Román rendőrség
Feladta magát az olasz hatóságoknak Ionel Arsene, a Neamţ megyei közgyűlés szökésben levő elnöke, akit március elején ítéltek jogerősen letöltendő szabadságvesztésre korrupció miatt.
2023. március 27., 12:512023. március 27., 12:51
Sajtóértesülések szerint az elítélt szociáldemokrata politikus Bariban jelentkezett a rendőrségen, és őrizetbe vették.
Mint arról beszámoltunk, Arsenét, a Neamţ Megyei Tanács és a Szociáldemokrata Párt (PSD) megyei szervezetének elnökét befolyással üzérkedés miatt jogerősen hat év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Brassó Megyei Táblabíróság.
Első fokon a politikust nyolc év és négy hónap szabadságvesztésre ítélte a törvényszék, a táblabíróság azonban enyhített a büntetésén.
Mivel Arsenét az ítélethirdetés után nem találták, nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene.
A jogerős ítélet értelmében elkoboznak Ionel Arsenétől 80 ezer eurót és 80 ezer lejt. Emellett eltiltották a köztisztségek viselésétől, és politikai pártokban, pártszövetségekben sem tölthet be vezető tisztséget a büntetésének letöltésétől számított további öt évig. Ionel Arsene ellen 2018-ban emelt vádat az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) befolyással üzérkedés miatt.
A vádirat szerint Gheorghe Ştefan 100 ezer eurót adott Ionel Arsenének, hogy utóbbi juttassa el az összeget az ANI vezetőjének, akinek cserében összeférhetetlenséget és érdekellentétet kellett volna megállapítania Culiţă Tărâţánál. Arsene az ügyészek szerint egy bukaresti étteremben vette át a pénzt. Mivel a megállapodást nem tartották be, Gheorghe Ştefan visszakérte a pénzt, majd miután nem kapta meg az összeget, feljelentette Arsenét a DNA-nál. Utólag Arsene felajánlotta Gheorghe Ştefannak, hogy visszajuttatja neki az összeg egy részét egy iskolaépítési megbízás formájában. Az egyik községi iskola felépítéséről szóló szerződést később egy Gheorghe Ştefanhoz közel álló személy vállalkozása nyerte el – szerepel a vádiratban.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!