A szebeniek nyugodtan, derűsen és némi érdeklődő izgalommal vették tudomásul a nagy uniós rendezvénnyel járó kellemetlenségeket
Fotó: Pataky István
Nagyszeben iskolabezárással, látványos biztonsági intézkedésekkel, de alapvetően derűsen várta az Európai Unió csütörtöki csúcstalálkozóját. A belvárost belföldi és külföldi újságírók lepték el, akik az információgyűjtés és a tájékoztatás mellett a sörfogyasztáson is lendíteni igyekeznek.
2019. május 08., 19:152019. május 08., 19:15
2019. május 08., 19:172019. május 08., 19:17
Az informális európai uniós csúcstalálkozó előtt egy nappal szinte sorfalat állnak a rendőrök a Nagyszeben belvárosába vezető utak mentén, s hogy jó irányba megyünk, azaz közeledünk a központba, azt az egyre gyakrabban feltűnő gépfegyveres terrorelhárító egységek megjelenése jelzi. Kíséretükben mogorva, de fürkész tekintetű úriemberek állnak, a titkosszolgálatok embereinek végre akadt egy kis valódi terepmunka. A fiatal taxis ironikusan jegyzi meg:
Mint lelkesen meséli, egy reptéri fuvar végén csak az autó tüzetes átvizsgálása után tudott elindulni a város felé. Érdeklődésünkre, hogy még mindig népszerű-e a szebeniek körében Klaus Johannis államfő, mosolyogva válaszolja: ha holnap jelölné magát polgármesternek, közel száz százalékos támogatottsággal választanák meg. Nem véletlenül ajánlotta az elnök egykori sikereinek városát az EU-csúcs helyszínének.
Nagyszeben látványos újjászületése Johannis első polgármesteri mandátumának idején kezdődött, de az igazán látványos gazdasági lendületet a 2007-es Európa kulturális fővárosa cím hozta meg. A százötven ezres lakosú egykori szász városban a legutóbbi népszámláláskor csak ezerötszázan vallották magukat szásznak, németnek, Nagyszeben városi közgyűlésében mégis a Romániai Németek Demokrata Fóruma szerzett abszolút többséget a 2016-os helyhatósági választásokon. Hogy mi erre a magyarázat? Az emberek elégedettek a „németes” vezetéssel, s nyilván a legtöbb családban akad szász felmenő.
A szebeniek nyugodtan, derűsen és némi érdeklődő izgalommal vették tudomásul a nagy uniós rendezvénnyel járó kellemetlenségeket, például azt, hogy a belváros kisebbik terét körülvevő vendéglők, kávézók, két napra kénytelenek voltak bezárni. A központi teret – ahol a huszonhét kormány-, illetve államfő (Theresa May brit miniszterelnök távol marad) egyeztetésének helyszínéül szolgáló polgármesteri hivatal is van – csütörtökön teljes egészében lezárják, oda csak az eseményre hivatalos belépővel rendelkezőket engedik be.
Az iskolások körében tombol a szünidős hangulat.
Az egyik nagyszebeni líceumban rögtönzött kórházat rendezett be a katasztrófavédelmi felügyelőség, több oktatási intézményben pedig a csúcstalálkozó munkálatai zajlanak. A Lucian Blaga Egyetemen is szünetel az oktatás ezen a héten, itt már tegnap megkezdődött az Európa jövőjéről szóló kétnapos nemzetközi konferencia, amelyet a csúcstalálkozó keretében rendeznek.
A nagyszebeni EU-csúcson összesen
A rendezvény központi helyszíne a városháza, de a kormány-, illetve államfők a polgármesteri hivatal mellett található Brukenthal múzeum épületében ebédelnek, s a polgármesteri hivatal előtti téren fényképezkednek, itt készül el a hagyományosnak számító „családi fotó”. A tökéletes összképen néhány, várhatóan kis létszámú tüntetés ronthat csupán. A Greenpeace, illetve a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesülését követelő csoport, no meg a Fejlődés az Intézményekben Egyesület az EU-csúcs napjára jelentett be tüntetést, s lapzártánkkor még kétséges volt, hogy az Ádám Valérián által a marosvásárhelyi orvosi egyetem magyar karáért bejelentett demonstrációra sor kerül-e, ugyanis délutánig a szervező még nem tudott húsz jelentkezőt összetoborozni.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!