A parlamentben megbuktatott Florin Cîțu (balra) sorsára juthat a Nicolae Ciucă (jobbra) javasolta kabinet is
Fotó: Videófelvétel
Ismertette péntek délután a Nemzeti Liberális Párt (PNL) miniszterjelöltek listáját Nicolae Ciucă, aki elismerte: nem sok esély van arra, hogy az általa javasolt kabinet többséget szerezzen a parlamentben.
2021. október 29., 19:032021. október 29., 19:03
2021. október 29., 19:222021. október 29., 19:22
A PNL végrehajtó bizottságának péntek délutáni ülése után a kijelölt kormányfő bejelentette, Alina Gorghiut igazságügyi, Florin Romant gazdasági, Cătălin Predoiut védelmi, Mircea Fechetet mezőgazdasági miniszternek javasolta, Robert Sighiartău a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős tárcát kapná meg, Nelu Tătaru pedig visszatérne az egészségügyi minisztérium élére.
Nicolae Ciucă a PNL végrehajtó bizottságának ülése után elmondta, a parlamenti pártokkal folytatott egyeztetései során nem sikerült kialakítani a kormány beiktatásához szükséges parlamenti többséget. Közölte, ennek ellenére be fogja nyújtani a miniszterjelöltek listáját és a kormányprogramot a parlamentbe, mert szerdáig még van idő újabb tárgyalásokra. A kijelölt kormányfő hangsúlyozta, az országnak mielőbb teljes jogkörű kormányra van szüksége ahhoz, hogy kilábolhasson a válságból. Úgy vélekedett: a politikusok által kiváltott krízist a politikusoknak kell megoldaniuk. „A kormány megszavazásával lehetőségük lesz közös nevezőre jutni” – jelentette ki.
Florin Cîţu, a PNL elnöke eközben optimistán nyilatkozott, szerinte van esély arra, hogy a parlament megszavazza a kisebbségi Ciucă-kormányt. Mindezt arra alapozta, hogy a liberálisok egyenként meg tudják majd győzni a képviselőket és a szenátorokat a kisebbségi kabinet támogatásáról. „Meglátják, hogy ezt a kormányt beiktatja majd a parlament. Lesz támogatottsága, mert a programja megoldást nyújt Románia jelenlegi problémáira. Ez a kabinet képes lesz kormányozni az országot. (...) Az a stratégiánk a szükséges számú szavazat megszerzésére, hogy egyenként tárgyalunk az parlament összes tagjával” – részletezte Cîţu. Újságírói kérdésre elmondta, a PNL vezető testületei fogják majd eldönteni, hogy javasol-e újabb miniszterelnököt a párt, ha kudarcot vall Nicolae Ciucă kormányalakítási kísérlete. Szintén kérdésre válaszolva közölte: nem merült fel, hogy miniszteri tisztségeket ajánljanak a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a támogatásért cserében.
Az RMDSZ megtartaná miniszterelnök-helyettesi és három miniszteri tisztségét, és egy negyedik tárcavezetőt is jelölhet.
Médiaértesülések szerint a szövetség Hegedüs Csilla ügyvezető alelnököt javasolja az Európai Alapok Minisztériuma élére, ahol jelenleg államtitkárként dolgozik. Mint ismert, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) előrebocsátotta, hogy nem szavazza meg a kisebbségi kormányt. Hasonló álláspontra helyezkedett a Florin Cîțu vezette kormányból kilépett Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is, amely szintén nem támogatja majd a parlamentben a kisebbségi Ciucă-kormány beiktatását.
Ionuţ Moşteanu szóvivő pénteken elmondta, az USR továbbra is koalícióra lépne a PNL-lel és az RMDSZ-szel. Kijelentette: a PNL fenntartja a politikai válságot azzal, hogy nem növelte meg Nicolae Ciucă kijelölt miniszterelnök kormányalakítási mozgásterét, és erőlteti egy kisebbségi kormány beiktatását. Hozzátette: szerinte a Ciucă-kabinet beiktatása ezek után már csak a PSD segítségével lesz lehetséges. Marcel Ciolacu PSD-elnök jelezte azt is: átmeneti szakértői kormányt is elfogadna, ezektől a lehetőségektől azonban a PNL elzárkózott, arra hivatkozva, hogy a PSD korábban nem akart kormányozni, az USR pedig kilépett a kormányból.
A PNL-nek – Ludovic Orban és nyolc támogatója távozása után – már csak 125 törvényhozója maradt, az RMDSZ-nek 29 képviselője és szenátora van, a kisebbségi frakció 18 tagú. Amennyiben a második kormányalakítási kísérlet is meghiúsul, Klaus Iohannis államfőnek az alkotmány értelmében jogában áll – de nem kötelessége – feloszlatni a parlamentet. Kelemen Hunor szerint azonban az sem oldaná meg a patthelyzetet, ha tavasszal előre hozott választásokat rendeznének, csak a nacionalista AUR erősödne meg aggasztó mértékben. „A parlament struktúrája nem változna, vagyis a demokratikus pártok akkor sem tudnának egymás nélkül kormánytöbbséget alkotni, ha a PSD-nek 40 százaléka lesz, a PNL és USR visszaesik, az RMDSZ pedig megőrzi parlamenti súlyát” – magyarázta az RMDSZ elnöke.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter üdvözölte kedd este, hogy az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította a szökésben levő elítéltek büntetését szigorító törvényt.
Egyetlen közös jobboldali államelnökjelölt kiválasztását javasolta kedden Elena Lasconi.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!