Fotó: Pál Árpád
Elutasította a kétkamarás bukaresti parlament szenátusa hétfőn azt a törvénytervezetet, amely hivatalos ünneppé nyilvánítaná március 15-ét a romániai magyarok számára.
2017. november 13., 18:222017. november 13., 18:22
2017. november 13., 18:542017. november 13., 18:54
Az RMDSZ törvényjavaslatát csak 8 szenátor támogatta, 11-en tartózkodtak, 82-en pedig a tervezet elvetésére szavaztak.
Emlékeztetett: az elmúlt 27 évben az államfők és miniszterelnökök üdvözölték a magyar közösséget az ünnep alkalmából, és számos román politikus is részt vett az ünnepségeken, majd számos román politikusi üdvözletből idézett. Ezt követően leszögezte: az ünnep nem a románok ellen irányul.
Akárcsak a tervezet október közepi vitáján,
mondván: az RMDSZ úgy szeretné nemzeti ünneppé tenni március 15-ét, hogy közben nem tartja ünnepnapnak december elsejét, a románok nemzeti ünnepét.
A tervezetet délelőtt a szenátus emberi jogi, egyházi és kisebbségügyi bizottsága is elutasította. A román többség arra hivatkozott, hogy már elfogadtak egy olyan javaslatot, amelynek értelmében december 18-át az összes nemzeti kisebbség ünnepévé nyilvánítják.
Elfogadta a román szenátus hétfőn a nem magyar nemzeti kisebbségi frakció törvénykezdeményezését, amely nemzeti ünneppé nyilvánítaná december 18-át, a romániai nemzeti kisebbségek napját.
Gabriel Botnariu, az RMDSZ-szel parlamenti támogatási megállapodást kötő PSD szenátora szerint nem indokolt, hogy külön ünnepük legyen a tatároknak, a romáknak vagy a magyaroknak, ha már létezik ez az ünnepnap. Múlt héten a közigazgatási bizottság is elutasította a tervezetet. A javaslatról a képviselőház mondja ki a végső szót.
A tervezet lehetővé tenné a magyarlakta települések, valamint a megyék önkormányzatai és intézményei számára, hogy ünnepségeket szervezzenek ezen a napon, és ezek költségét az általuk kezelt költségvetésből fedezzék. A romániai munkáltatók kérésre szabadnapot adhatnának március 15-én magyar alkalmazottaiknak, a magyarság ünnepéről pedig különkiadásokban számolna be a román közszolgálati televízió és rádió.
Több mint 100 000 tanár fogja fejleszteni a digitális pedagógiai alapkompetenciáit.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét.
Kizárták a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciójából Ringo Dămureanu képviselőt – tájékoztatta hétfőn a képviselőház házbizottságát Alin Coleşa frakcióvezető.
A szenátus jogi bizottsága hétfőn zárt ajtós ülésen egyhangúlag hagyta jóvá az Eugen Pîrvulescu szenátor elektronikus adathordozóinak átvizsgálására vonatkozó indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
szóljon hozzá!