Zajlanak a májusi elnökválasztás előkészületei
Fotó: Presidency.ro
Ilie Bolojan ügyvivő elnök az elnökválasztás megszervezésének logisztikai elemeit vitatta meg hétfőn az illetékes intézmények képviselőivel – közölte a találkozó után az elnöki hivatal, hozzátéve azt is, hogy az előkészületek országon belül és kívül is az ütemterv szerint haladnak.
2025. március 17., 13:592025. március 17., 13:59
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint céljuk az intézmények megerősítése annak érdekében, hogy a választási jogszabályokat az online környezetben is hatékonyan lehessen alkalmazni. Ehhez az illetékes intézmények szoros együttműködésére és koordinálására van szükség.
Külföldön a szavazóhelyiségek azonosítása zajlik, a hatóságok ugyanis fontosnak tartják, hogy ugyanannyi szavazóhelyiséget tudjanak kialakítani külföldön, mint az előző választásokon. Kihívást jelent a szervezés Lengyelországban és Portugáliában, ahol a romániai elnökválasztás második fordulójának napján belső választásokat is tartanak.
Március 20-án éjfélig regisztrálhatnak az Állandó Választási Hatóság (AEP) platformján azok a külföldön élő román állampolgárok, akik levélben szavaznának a május 4-i elnökválasztáson.
Az országban az ütemterv szerint folynak az elnökválasztás előkészületei, ezt az Állandó Választási Hatóság (AEP) és a belügyminisztérium egyaránt megerősítette.
Döntés született arról is, hogy az online térben folyó választási kampány ellenőrzésére és az illegális tartalmak kiszűrésére munkacsoportot hoz létre az AEP, a Központi Választási Iroda (BEC), az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) és az országos távközlési hatóság (ANCOM).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő hétfő délelőttre hívta a Cotroceni-palotába a májusi elnökválasztás megszervezéséért felelős intézmények és hatóságok képviselőit. Cristian Diaconescu nemzetbiztonsági ügyekkel megbízott elnöki tanácsadó azt nyilatkozta vasárnap este a Digi24-nek, hogy
A konzultáción részt vett Marcel Ciolacu miniszterelnök, Marian Neacșu és Cătălin Predoiu miniszterelnök-helyettesek, Ana Cristina Tinca külügyi államtitkár, Vajda Zsombor, az Állandó Választási Hatóság (AEP) ügyvivő elnöke, Valentin Alexandru Jucan, az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) alelnöke, Valeriu Zgonea, az országos távközlési hatóság elnöke, Asztalos Ferenc Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke, valamint Gabriel Dinu, az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) főigazgató-helyettese. Ugyanakkor részt vesz a megbeszéléseken Luminița Odobescu elnöki tanácsadó és Bianca Firezar államtanácsos is.
Hiába zárták ki a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescut a megismételt elnökválasztásból, egy friss felmérés szerint a szuverenista oldal jelöltjének áll a zászló.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!