Fotó: Wikipédia/Julianpurcaru
Alaptörvénybe ütközőnek minősítette a bukaresti alkotmánybíróság szerdán a Kübekháza és Óbéb (Beba Veche) közötti magyar–román nemzetközi közúti határátkelő létesítéséről elfogadott törvényt.
2020. szeptember 30., 14:422020. szeptember 30., 14:42
2020. szeptember 30., 14:442020. szeptember 30., 14:44
A bukaresti képviselőház által május végén megszavazott jogszabálytervezet előírja, hogy a román kormány kezdjen diplomáciai tárgyalásokat Magyarországgal a magyar–román–szerb hármashatárnál lévő új nemzetközi határátkelőhely létrehozásáról. A tervezet kihirdetését Klaus Iohannis államfő elutasította, és alkotmányossági óvást emelt ellene.
Az óvás szerint a nemzetközi kapcsolatok terén a parlamentnek az a szerepe, hogy a kormány által kidolgozott, az államfő által aláírt nemzetközi szerződéseket ratifikálja. Románia nevében kizárólag a végrehajtó hatalom kezdeményezhet nemzetközi tárgyalásokat, ezt törvény nem írhatja elő a kormány számára – érvelt az államfő. Az alkotmánybíróság helyt adva az óvásnak egyhangúlag alkotmánysértőnek minősítette a törvény egészét.
A normakontrollon elbukott törvényt a Szociáldemokrata Párt (PSD) három Temes megyei, valamint a szerb kisebbség parlamenti képviselője kezdeményezte. Indoklásuk szerint a határátkelő a Románia, Magyarország és Szerbia közötti gazdasági, kulturális, oktatási együttműködést segítené, megkönnyítené a határok által mesterségesen elválasztott családok tagjai közötti kapcsolattartást. A kezdeményezők szerint egy állandó határátkelő működtetése visszaszoríthatja az illegális migrációt is, és a jelenlegi 85-ről 22 kilométerre csökkentené az utat Óbéb és a térség legfontosabb városa, Szeged között.
A magyar–román–szerb hármas határnál a magyarországi Kübekháza és a szerbiai Rábé között már tavaly októberben megnyílt az állandó határátkelőhely.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
AUR-előnyt mért a legfrissebb közvélemény-kutatás a liberálisokkal szemben: az INSCOP szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvényt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
szóljon hozzá!