Belecsapnak. Dan Barna és Dacian Cioloș örül a közös választási részvételüket biztosító bírósági ítéletnek
Fotó: USR
Elfogadta a bukaresti legfelsőbb bíróság az USR és a PLUS pártoknak a választási bizottság döntése ellen beterjesztett óvását, ennek megfelelően a két ellenzéki alakulat közösen indulhat a májusi európai parlamenti választáson.
2019. március 08., 21:192019. március 08., 21:19
2019. március 08., 21:372019. március 08., 21:37
„Most már van kire szavazzatok! A 2020 Szövetség részt vesz az európai parlamenti választáson!” – adta hírül Dacian Cioloș volt miniszterelnök pénteken este közösségi oldalán. A központi választási bizottság (BEC) csütörtökön utasította el a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), valamint a Cioloș által nemrég alapított, parlamenten kívüli Szabadság Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) választási koalíciójának bejegyzését a májusi uniós megmérettetésre.
A BEC közölte, hogy az USR-t Nicușor Dannak, az alakulat korábbi elnökének áll jogában képviselnie, míg a PLUS hivatalos képviselője Raluca Daneș. Végül a kényszerhelyzetet a pártból korábban kilépett Nicuşor Dan oldotta meg azzal, hogy visszairatkozott az USR-be, és ellenjegyezte a PLUS-szal kötött választási szövetséget.
Az ellenzéki politikusok a kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Pártot (PSD) és annak elnökét, Liviu Dragneát vádolták azzal, hogy – a választási hatóságokra gyakorolt befolyása révén – megpróbálja ellehetetleníteni egyik legfontosabb, a voksok mintegy 20 százalékára számító kihívóját az EP-választásokon. Dacian Cioloș szerint a 2020 Szövetségnek nem az a célja, hogy képviselőket küldjön Brüsszelbe, hanem az „Európai Uniót akarja Romániába hozni”. A volt kormányfő azt állította: ugyanazok a – román közéletben ismeretlennek számító – magánszemélyek hátráltatják most a kongresszusi dokumentumok és ezek között az ő pártelnökké választásának hivatalos iktatását, akik tavaly hónapokon át akadályozták első pártbejegyzési kísérletét.
A közös jelöltlista állítását célzó szóló tárgyalások lezárása előtt, február elején az USR-nél 10 százalékos, a PLUS-nál 7 százalékos támogatottságot mért az INSCOP közvélemény-kutató intézet.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi megköszönte hétfőn a törvény és az alkotmány betartatásáért felelős hatóságoknak, hogy „meghallgatták a románok hangját”, és „nem játszanak orosz rulettet” a romániai demokráciával.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) úgy döntött, hogy tagjai és szimpatizánsai saját belátására bízza, kire szavaznak az államfőválasztás második fordulójában.
A román alkotmánybíróság hétfőn érvényesnek nyilvánította az államfőválasztás november 24-ei első fordulóját.
Az Egyetemi Etikai és Menedzsment Tanács (CEMU) hétfőn közzétett adatai szerint 22 állami és magánegyetemen történtek szexuális zaklatási esetek.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Az új vasúti menetrend életbe lépésétől, azaz december 15-étől 4,6 százalékkal drágulnak a vonatjegyek.
Az USR első alelnöke azt mondta hétfőn, hogy a párttársai által végzett párhuzamos számlálás alapján az elnökválasztás első fordulóján leadott szavazatok újraszámolásának eredményeként Lasconi még nagyobb szavazatelőnyre tett szert
Az AEP elnöke azt mondta hétfőn, hogy ha a parlamenti mandátumok újraosztásakor a Fiatal Emberek Pártja eggyel több mandátumot szerezne, akkor azt a többi, parlamentbe jutott párt között fogják kisorsolni, mert a POT nem indított elég jelöltet.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke azt mondta hétfőn, hogy tudomása szerint nem hozott jelentős változást az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása.
A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
szóljon hozzá!