Képünk illusztráció
Fotó: Románia szenátusa
Döntő házként elfogadta a szenátus a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) működéséről szóló törvénytervezetet.
2022. október 17., 19:352022. október 17., 19:35
2022. október 17., 20:262022. október 17., 20:26
A jogszabályjavaslatot 86 szenátor támogatta, 37-en ellene szavaztak, hárman tartózkodtak.
A képviselőház szeptember 20-án fogadta el a tervezetet, amelyhez néhány módosítást fűzött a szenátus. Az elfogadott változat értelmében olyan, legalább 7 éves bírói vagy ügyészi szolgálati viszonnyal rendelkező bíró vagy ügyész lehet a CSM tagja, aki az előző három évben nem részesült fegyelmi büntetésben, vagy a szankciót utólag törölték.
A szenátus által elfogadott törvényszöveg leszögezi továbbá, hogy „a CSM tagjává választott bírák vagy ügyészek vezető tisztsége automatikusan megszűnik a határozat Hivatalos Közlönyben való megjelenésekor”, és törölték azt a kitételt, miszerint a CSM-tagság megszűntével visszakaphatják korábbi vezető beosztásukat.
Târziu azt is bejelentette egyúttal, hogy nem szavazza meg a három igazságügyi törvényt – írja az Agerpres,
Radu Mihail, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) frakcióvezetője kérte, hogy a különbizottság által elutasított módosító javaslatokat is tárgyalhassák meg a plénumban.
Az AUR és az USR indítványát elutasította a ház.
Robert Cazanciuc, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora kijelentette, hogy több tíz óra parlamenti vitázás eredményeképpen három olyan törvény született, amely garantálja az igazságszolgáltatás függetlenségét és az alkotmány sérthetetlenségét.
A jogszabályjavaslat 85 támogató és 37 ellenszavazatot kapott a felsőházban, három törvényhozó tartózkodott a voksoláskor. A szenátus által elfogadott szöveg nagyvonalakban megegyezik a képviselőházban szeptember 27-én jóváhagyott változattal.
Döntő házként elfogadta hétfőn a szenátus a bírák és ügyészek jogállásáról szóló törvénytervezetet
A jogszabályjavaslatot 83 támogató és 37 ellenszavazattal, három tartózkodás mellett fogadta el a felsőház.
A tervezet szövege módosult a képviselőház által korábban elfogadott változathoz képest. Az igazságügyi törvényekkel foglalkozó parlamenti különbizottság múlt héten törölte a fegyelmi vétségek listájáról „az Európai Unió Bírósága, az Emberi Jogok Európai Bírósága, az alkotmánybíróság, valamint a legfelsőbb bíróság határozatainak nyilvánvaló és indokolatlan figyelmen kívül hagyását a jogorvoslati kérelmek elbírálása vagy a jogi kérdések eldöntése során”.
A felsőház ideiglenes elnöke, Alina Gorghiu nemzeti liberális párti szenátor szerint az alkotmánybírósági határozatok figyelmen kívül hagyása esetén kiróható szankciók eltörlése erősíti a bírói függetlenséget, „lehetővé teszi számukra, hogy szabadon döntsenek”.
Robert Cazanciuc szociáldemokrata párti szenátor plénumbeli felszólalásában azt mondta, az új igazságügyi törvények „szavatolják az igazságszolgáltatás függetlenségét, és megvédik azt minden belső vagy külső beavatkozástól”.
Cătălin Predoiu szerint „nagyon sokat kockáztatott” a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) azzal, hogy kizárta Cristi Danileţet a bírói karból.
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint az útdíj az érvényessége kezdetétől számított 24 órán belül is kifizethető.
A parlament külpolitikai és európai ügyekért felelős bizottságai 35 támogató és hat ellenszavazattal kedvezően véleményezték kedden Roxana Mînzatu uniós biztosi jelölését.
A Szeben megyei választási iroda (BEJ) elrendelte kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje, Nicolae Ciucă több választási plakátjának eltávolítását, mivel ezek mérete nem felel meg a vonatkozó törvényben előírtaknak.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a névtelen petíciókat figyelembe veszik, ha azok nemi vagy erkölcsi zaklatással kapcsolatos esetekre vonatkoznak.
Bár az államfő- és a parlamenti választásokig még hátra van néhány hét, a jelek szerint egy győztest máris ki lehet hirdetni: Ilie Bolojant, a Bihar megyei közgyűlés liberális elnökét, Nagyvárad korábbi polgármesterét.
Ukrán menekülteket lakoltattak ki hétfőn a Bukaresti Műszaki Egyetem egyik kollégiumából, az akcióhoz a rendőrség és a csendőrség egységeinek támogatását is kérték.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
szóljon hozzá!