Fotó: Facebook/Fsli Romania
Tiltakozó akciókat tervez március 2-ától a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), amely többek között azt követeli, hogy valamennyi tanügyi alkalmazott kapja meg a 2017-es bértörvényben az idei évre előirányzott fizetését.
2023. február 28., 17:152023. február 28., 17:15
2023. február 28., 17:252023. február 28., 17:25
A szervezet keddi közleménye szerint csütörtökön délután a jászvásári (Iaşi) prefektúra épülete elé szerveznek tüntetést, amelyre több mint 500 szakszervezeti tagot várnak. A szakszervezet szerint a tanügyi alkalmazottak számos olyan problémával szembesülnek, amelyeket nem oldottak meg a hatóságok. Az ágazat iránti érdektelenséggel vádolják a román kormányt, és emiatt szerintük nem maradt más hátra, mint hogy az oktatásban dolgozók ismét az utcára vonuljanak.
Követelik továbbá, hogy emeljék meg a tanügyi kisegítő személyzet bérét, fizessék ki maradéktalanul a tanügyi alkalmazottak munkakörülményeinek megfelelő bérpótlékokat és a készülő új bértörvényben a pedagógusok kerüljenek magasabb javadalmazási kategóriába.
A szakszervezeti szövetség közölte, hogy ha a követeléseit nem teljesítik, akkor márciusban és áprilisban sztrájkőrséget állnak a kormány és több megye prefektúrájának épülete előtt, májusban tiltakozó felvonulást tartanak Bukarestben, a hónap végén pedig az általános sztrájk kirobbantásához gyűjtenek aláírásokat.
Ligia Deca oktatási minisztere hétfőn hozta nyilvánosságra az új közoktatási és felsőoktatási kerettörvény tervezetét, amely szerint a tanárok – szakmai tapasztalatuk és didaktikai továbbképzések függvényében – progresszív bérezést kapnak, amelyet a mindenkori országos bruttó átlagbérből számítanak ki.
Meglehetősen nagy az elégedetlenség az oktatási rendszerben dolgozók körében a bérekkel kapcsolatban, ám ha a tettek mezejére kell lépni, akkor már nehéz mozgósítani az alkalmazottak egy részét, így a tiltakozások megszervezése nem problémamentes.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az elnökválasztáson alulmaradt George Simion óvását, így a választás eredménye hivatalossá válik.
Informális keretek között találkozott szerda este Nicușor Dan megválasztott államfő Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Ilie Bolojan jelenlegi ügyvivő államfőt jelöli miniszterelnöknek a leendő koalíciós tárgyalásokon – erről döntött szerdán este a párt vezetősége.
Továbbra is kártalanítja a pénzügyminisztérium azokat, akik 1990 előtt egy új Dacia vásárlására szánt megtakarításaikat a CEC-nél helyezték letétbe, de az 1989 decemberi rendszerváltás után kezdődő „új időkben” nem kapták meg sem az autót, se a pénzt.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
szóljon hozzá!