Országszerte beszüntették a munkát szerdán az ügyvédek
Fotó: Ziuaconstanta.ro
Traian Briciu, a Romániai Ügyvédi Kamarák Szövetségének (UNBR) elnöke szerint szükség van egy „igazságügyi paktumra” az igazságszolgáltatás ügyvédek által tapasztalt működési zavarainak a megoldása érdekében.
2023. október 04., 18:422023. október 04., 18:42
2023. október 04., 18:512023. október 04., 18:51
A szakmai szervezet vezetője annak kapcsán nyilatkozott erről, hogy szerdán zajlik az „Egy nap ügyvédek nélkül! A nap, amikor az igazságszolgáltatás nem létezik” elnevezésű akció, amelynek keretében az ügyvédek 24 órás munkabeszüntetéssel kívánják felhívni a figyelmet a hivatásuk gyakorlását akadályozó nehézségekre. Traian Briciu kifejtette, hogy az igazságszolgáltatásról szóló korábbi társadalmi viták szinte soha nem a védelemhez való jog szempontjából közelítették meg a kérdést.
Az UNBR elnöke az Agerpres hírügynökségnek elmondta, hogy a bíróságok és ügyészségek többsége megértően fogadta az ügyvédsztrájkot, annak ellenére, hogy az ügyvédek elégedetlenségének egy része ezeknek az intézményeknek a működéséhez kapcsolódik. Például ahhoz, hogy a bíróságok késve indokolják meg az ítéleteket, a hivatalból kinevezett ügyvédek pedig még a márciusi honoráriumukat sem kapták meg – sorolta Traian Briciu, hozzátéve: tisztában vannak azzal, hogy ezekért a problémákért nem a bíróságok vagy ügyészségek tehetők felelőssé. „A valóságban az igazságszolgáltatás nemcsak a bíróságok, ügyészek vagy ügyvédi irodák munkáját jelenti, a rendszer magában foglalja a törvényhozást, a végrehajtó hatalmat, az igazságszolgáltatást és az igazságszolgáltatás hatalmi ágának partnereit, azaz az ügyvédeket” – magyarázta.
A szakmai szervezet elnöke szerint az ügyvédek kifogásolják a bírósági eljárási illetékek rendszerének aránytalanságait. Példaként említette, hogy a vagyonmegosztási perek bélyegilletéke igen magas, ami korlátozza szerinte a polgárok hozzáférését az igazságszolgáltatáshoz. „Nem apróságokat teszünk szóvá, valójában a polgárok jogaiért tiltakozunk” – fogalmazott Briciu.
Traian Briciu kifejtette, „igazságügyi paktumra” van szükség az igazságszolgáltatás működési zavarainak megoldására, és ennek kidolgozásába be kell vonni az állam mindegyik hatalmi ágának képviselőit. Ezt azzal magyarázta, hogy a rendellenességek egy részének a kiküszöbölése a kormány vagy a parlament feladata. Így például a hivatalból kinevezett ügyvédek honoráriumáról a kormánynak kellene gondoskodnia, a bélyegilletékek módosításához pedig a parlamentre van szükség. Hangsúlyozta, hogy a problémákat nem lehet majd egyik napról a másikra megoldani. „Nem az a fontos, hogy meddig tart, hanem az, hogy mikor indítjuk el ezt a folyamatot” – jelentette ki a Romániai Ügyvédi Kamarák Szövetségének (UNBR) elnöke.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
szóljon hozzá!