Kik vehetik birtokba? Nehéznek ígérkeznek az egyeztetések a kormány üléstermét „kitöltő” négypárti koalíció létrehozásáról
Fotó: Gov.ro
Egyeztetések kezdődnek szerdán délután a vasárnapi parlamenti választás nyomán a törvényhozásba jutott nem szélsőjobboldali pártok között egy lehetséges koalícióról.
2024. december 04., 08:292024. december 04., 08:29
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a képviselőház kisebbségi frakciójának vezetői várhatóan délután öt órától ülnek össze a parlamentben.
Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője szerint
Szerinte „a pártoknak otthon kell hagyniuk az egójukat, és közös nevezőre kell jutniuk”, mert „elég súlyos a helyzet, 35-37 százaléknyi szélsőséges van a parlamentben”.
Hozzátette: konkrét terv egyelőre nincs, csupán „tapogatózó” megbeszéléseket tartanak.
Hangsúlyozta, hogy
„Nem tudunk kormányra lépni a soviniszta szélsőségesekkel” – szögezte le.
„Nincs sok választásunk, elég súlyos a helyzetünk. Ha 35-37 százaléknyi soviniszta szélsőséges van a parlamentben, nem sok lehetőségünk lehet. Természetesen egy négy pártból álló koalíció nem lesz könnyű, mindenki a saját elképzeléseivel, terveivel fog előállni, de mit lehet ilyenkor tenni?
– nyilatkozta a Prima Newsnak az RMDSZ parlamenti képviselője.
Az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban Csoma Botond azt mondta, hogy a magyar közösség általában mozgósítani szokott a szavazásra, de nem tudja, mi lesz vasárnap.
Mint arról beszámoltunk, kedden délután már zajlott egy egyeztetés Marcel Ciolacu PSD-elnök és Elena Lasconi, az USR elnöke és második fordulóba jutott államfőjelöltje között arról, hogy a PSD Lasconit támogassa a második fordulóban.
Marcel Ciolacu kormányfő kedden arról számolt be, hogy találkozott a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökével, államfőjelöltjével, akivel az Európa-barát parlamenti többségről és a kormányalakítási lehetőségekről tárgyalt.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!