Kétségek. Egyelőre nem tudni, mikor és mit kap Románia az Ukrajnának átadandó Patriot-üteg helyett
Fotó: Regimentul 74 P A T R I O T/Facebook
Nem tudni, mikor kap Románia új Patriot légvédelmi rakétaüteget ahelyett, amelyet átad Ukrajnának – ismerte el Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
2024. július 12., 18:022024. július 12., 18:02
2024. július 12., 18:252024. július 12., 18:25
A tárcavezető – aki részt vett a légvédelmi rendszer pótlásának lehetőségeiről szóló első tárgyalásokon csütörtökön Washingtonban – a NATO-csúcstalálkozó margóján nyilatkozott az ügyről. „Tegnapelőtt (kedden) és tegnap (szerdán) reggel is voltak megbeszélések. Tegnapelőtt én vezettem az első megbeszélést, amely a tárgyalások menetrendjének és a fő referenciaértékeknek a kidolgozására irányult. Ami az időhorizontot illeti, most nem tudok konkrétumokat mondani, mert még nem jutottunk el a megbeszéléseknek ebbe a szakaszába” – mondta Tîlvăr román újságíróknak tartott tájékoztatóján.
Klaus Iohannis elnök szerdán Washingtonban arról beszélt, hogy
de a most adott rendszer hiányának ellensúlyozására, úgy gondolom, sikerül olyan rendszereket is kapnunk, amelyeket gyorsabban szállítanak, és amelyek a nemzeti légtér jobb felügyeletét biztosítják”. Arra a kérdésre, hogy lehetséges-e, hogy Románia hamarabb kapjon egy másik légvédelmi rendszert, Tîlvăr nem zárta ki, hogy ez lehetséges .
Arra a felvetésre, jelenleg ismert-e, hogy Románia mikor küldi el a Patriot rendszert Ukrajnának, a védelmi miniszter így válaszolt:
Mint arról beszámoltunk, a román Legfelsőbb Védelmi tanács (CSAT) annak nyomán döntött egy Patriot-üteg átadásáról Ukrajnának, hogy washingtoni látogatása során Joe Biden elnök ezt kérte Klaus Iohannistól.
Iohannis azóta több ízben is elmondta:
A CSAT ennek nyomán a védelmi tárca ellenkezését figyelmen kívül hagyva jóváhagyta, hogy elküldjenek egy Patriot rendszert Ukrajnának, de csakis abban az esetben, ha előbb megkapják azt a rendszert, amely a helyébe áll.
Ugyanakkor
Bár Románia úgy döntött, átad egy Patriot rakétavédelmi üteget Ukrajnának, erre kormányzati források szerint addig nem kerül sor, amíg meg nem kap helyette egy ugyanolyan képességű rendszert.
Ráadásul Washington még korábban úgy döntött, hogy a más államok által megrendelt Patriotokat is Ukrajnába szállítja, arra hivatkozva, hogy Kijevnek nagyobb szüksége van rájuk. Mint megírtuk,
mivel ez az egyik legütőképesebb, akár száz kilométerre levő ballisztikus rakétákat, repülőgépeket vagy helikoptereket is képes lelőni, és az ukrajnai háborúban is bizonyította a hatékonyságát. Hasonló képességekkel bír a francia MAMBA rendszer, amit Románia szintén elfogadhatónak tekint, és amelyből egy már működik Romániában, a Konstanca megyei Midia-fok közelében állomásozó francia egységek üzemeltetik.
Felmerülhet még a norvég-amerikai közös fejlesztésű NASAMS is, amelyet azonban Bukarest fanyalogva fogadna, mivel legfeljebb 60 kilométeres a hatótávolsága, és hasonló okokból nem szívesen fogadnák a német IRIS-T-t sem, amelynek hatótávolsága csupán 40 kilométer, bár zajlik az ennél nagyobb hatótávolságú változat fejlesztése.
Románia jelenleg négy Patriot-rendszerrel rendelkezik, de ezek közül eddig csak kettőt üzemeltek be.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!