Liviu Dragnea és Călin Popescu Tăriceanu (archív felvétel)
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
A kétkamarás román parlament házelnökei szerint az Egyesült Államok külügyminisztériuma kiegyensúlyozott elemzés nélkül, egyes romániai véleményeket „visszhangozva”, alaptalanul aggódik a romániai jogállamiságért.
2017. november 28., 16:492017. november 28., 16:49
Călin Popescu Tăriceanu szenátusi és Liviu Dragnea képviselőházi elnök, a bukaresti szociálliberális kormánytöbbség vezetői kedden kiadott közös nyilatkozatukban a washingtoni külügyminisztérium előző esti közleményére reagáltak.
Ebben az Egyesült Államok aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a román törvényhozás különbizottsága olyan törvénytervezeteket elemez, amelyek „alááshatják a korrupcióellenes harcot és gyengíthetik az igazságszolgáltatás függetlenségét”. A tárca felkérte a bukaresti parlamentet, hogy utasítsa el a „jogállamiságot gyengítő” kezdeményezéséket.
Az igazságügyi törvénytervezetek elutasítására szólította Románia parlamentjét az Egyesült Államok külügyminisztériuma. Washington szerint a bukaresti balliberális kormánykoalíció által beterjesztett módosítások aláássák a korrupcióellenes küzdelmet.
A román parlament házelnökei „kellemetlen meglepetésnek” nevezték az amerikai külügyi kommünikét. Leszögezik:
A bukaresti szociálliberális koalíció pártelnökei szerint a bukaresti parlament olyan, az emberi szabadságjogokat súlyosan sértő visszaéléseket akar megfékezni, amelyeket „nehezen lehetne elképzelni” az Egyesült Államokban.
A házelnökök felkérik az Egyesült Államokat, hogy bízzon a román törvényhozásban, amely a tervezett reformmal éppen az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítését és politikai befolyások alóli kivonását célozza.
Tăriceanu és Dragnea arra emlékeztet, hogy ugyanez a parlament nemrég nyilatkozatban üdvözölte az amerikai–román stratégiai partnerség megkötésének huszadik évfordulóját, megszavazta a GDP két százalékának védelmi költségekre fordítását, jóváhagyta a Patriot rakétaelhárító ütegek beszerzését, illetve román katonák szerepvállalását az afganisztáni és iraki missziókban.
A jobbközép ellenzék pártjai az ország legfőbb stratégiai szövetségese által megfogalmazott „jogos aggodalomnak” és a diszkrétebb diplomáciai eszközök kimerítése utáni „súlyos figyelmezetésnek”, míg a bukaresti kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt politikusai „felesleges, sértő, a diplomáciai szokásjogot semmibe vevő” lépésnek nevezték.
Az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosítása ellen tízezrek tüntettek az utóbbi hetekben. Az ellenzék azzal vádolja a szociálliberális többséget, hogy saját, korrupcióval vádolt politikusai védelmében akarja visszanyesni a vádhatóság mozgásterét.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!