Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Megszólalt a marosvásárhelyi katolikus gimnázium ügyében Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, aki szerint a hatóságoknak megoldást kell keresniük a kialakult helyzetre.
2017. szeptember 07., 12:542017. szeptember 07., 12:54
2017. szeptember 07., 14:112017. szeptember 07., 14:11
A képviselőház elnöki tisztségét is betöltő politikus csütörtökön úgy nyilatkozott: felkérte a román kormányt és a tanügyminisztériumot, hogy „több bátorsággal és figyelemmel” keressenek megoldást a magyar iskola ügyére.
Dragnea elmondta, szerinte a megszűnés szélére került tanintézet körül kialakult helyzet „nem helyes”, és a román hatóságoknak pedig mindent meg kell tenniük orvosolni a helyzetet. „Nem alkalmazhatunk kettős mércét az ország területén élő etnikai kisebbségekkel szemben. Nem tudom, hogy hasznos-e a romániai erőszakszervezetek akciója abból a szempontból, hogy valamennyien csendre vágyunk, különösen 2018-ban. Vajon kinek áll érdekében gerjeszteni a feszültséget Marosvásárhelyen?” – tette fel a kérdést Liviu Dragnea.
A Románia alkotmányában garantált, illetve a római katolikus egyházi törvénykönyvben is megfogalmazott szabad iskolaválasztási jogra hivatkozott Jakubinyi György érsek szerdán a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium megmentéséért tartott tüntetésen.
Románia jelenlegi erős embere hozzátette, Magyarországnak a témában kinyilvánított álláspontját lehet ugyan eltúlzottnak nevezni, hangsúlyozta azonban, hogy Budapest reakciója és a marosvásárhelyi iskola ügye két különböző dolog, a gimnázium helyzete pedig nem oldódik meg attól, hogy a román külügyminisztérium közleményben válaszol a magyar kormány tiltakozására.
Liviu Dragnea egyébként azután nyilatkozott iskoalügyben újságíróknak, hogy a napokban Kelemen Hunor szövetségi elnökkel megállapodtak: a PSD és az RMDSZ folytatja parlamenti együttműködését.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!