Archív felvétel
Fotó: TVR1
Románia nem vesz részt az idei Euróvíziós Dalfesztiválon, mert ezt anyagi okokból nem hagyta jóvá csütörtökön a köztelevízió (TVR) vezetőtanácsa.
2024. január 25., 19:452024. január 25., 19:45
A TVR közleménye szerint a döntést a testület öt tagja támogatta, négy ellenezte, négyen pedig tartózkodtak a szavazáskor.
A döntés indoklása szerint a köztelevízió vezetőtanácsa csütörtökön hagyta jóvá az intézmény idei költségvetését, amelyben
vegyen részt az Euróvíziós Dalfesztiválon – írja az Agerpres.
A botrány tulajdonképpen akkor robbant ki, amikor a versenyt szervező Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU) hat nemzeti zsűrit törölt a 2022-es Eurovízióról. A kizárt nemzeti zsűri Azerbajdzsáné, Grúziáé, Montenegróé, Lengyelországé, Romániáé és San Marinóé. Az EBU azzal indokolta a kizárást, hogy ennek a hat országnak az eredményeiben állapítottak meg „bizonyos szabálytalan szavazási mintákat”. A TVR azonban azzal vádolta az EBU-t, hogy egyoldalúan, indoklás nélkül módosította a román zsűri döntését, hogy a romániai zsűri Moldovának adott voksait indoklás nélkül Ukrajnának irányították át.
Tovább gyűrűzik az Eurovíziós Dalverseny idei kiadása körüli botrány: a Román Közszolgálati Televízió (TVR) azzal vádolja a megmérettetés szervezőit, hogy a romániai zsűri Moldovának adott voksait indoklás nélkül Ukrajnának irányította.
Az idei költségvetése szerint a TVR ebben az évben jelentős forrásokat különít el „kiemelt produkciókra és projektekre”, többek között a párizsi nyári olimpiai játékok közvetítésére, a műsorszórás korszerűsítésére, a hírgyártási rendszerbe történő beruházásokra, „és egyéb, régóta halogatott modernizációs befektetésekre”.
Az idei Euróvíziós Dalfesztivált Malmőben tartják, mert a tavalyi versenyt Svédország nyerte. Az Eurovíziós Dalfesztivált az európai közszolgálati televíziók szövetsége, a European Broadcasting Union szervezi. Az első dalversenyt 1956-ban tartották a svájci Luganóban. Románia 1993 óta vesz részt a megmérettetésen.
Magyarország már 2020 óta nem vesz részt a nemzetközi megmérettetésen.
A Román Televízió (TVR) igazgatótanácsa pénteken egyöntetű szavazással jóváhagyta Románia részvételét az Eurovíziós Dalfesztivál 2023-as kiadásán, amit jövő májusban szerveznek Nagy-Britanniában.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!