Csoma Botond
Csoma Botond parlamenti képviselő nemmel szavazott a család alkotmányos meghatározásának módosítását célzó voksoláson, amely során az alsóház elfogadta a homoszexuálisok házasságát tiltó kezdeményezést. A szavazás kapcsán az RMDSZ-es honatya a Krónikának elmondta: az ügyben nem alakult ki egységes álláspont a szövetségen belül, nem volt frakciódöntés arról, hogyan szavazzanak, ezért mindenki a lelkiismerete szerint voksolt.
2017. május 09., 23:372017. május 09., 23:37
2017. május 10., 00:062017. május 10., 00:06
Amint arról beszámoltunk, a képviselőház nagy többséggel fogadta el kedden a család alkotmányos fogalmának megváltoztatása érdekében indított állampolgári kezdeményezést.
A képviselők 232 támogató és 22 ellenző szavazattal, 13 tartózkodás mellett szavazták meg, hogy az alkotmányban kizárólag egy férfi és egy nő házassága nyomán létrejött intézményként határozzák meg a családot.
Megszavazta a bukaresti képviselőház kedden azt az alkotmányt módosító javaslatot, amely „egy férfi és egy nő önkéntes elhatározással létrehozott házasságaként” határozza meg a családot.
A tervezet ellen a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 15 képviselőjén kívül egy szociáldemokrata, egy nemzeti liberális, két liberális demokrata és két RMDSZ-es – Faragó Péter és Csoma Botond – honatya szavazott. A tartózkodók között is volt két RMDSZ-es, a szövetség 12 képviselője viszont megszavazta.
Csoma az elutasító szavazata kapcsán lapunknak elmondta: az azért született, mert álláspontja szerint
„A polgári törvénykönyv amúgy már jelenleg is tiltja az azonos neműek közötti házasságot, abban most is az áll, hogy házasság csak férfi és nő között jöhet létre. Így aztán ha a romániai társadalom egyszer úgy gondolja majd, hogy megengedőbb lesz az azonos neműek házassága kapcsán, és módosítani akarják a polgári törvénykönyvet, a mostani alkotmánymódosítással csak megnehezítenék a dolgot, hiszen akkor újra módosítani kellene az alkotmányt, ellenkező értelemben” – mutatott rá a képviselő.
Csoma Botond elmondta: mivel nem alakult ki egységes álláspont az RMDSZ-ben,
Raluca Turcan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke jelezte: módosító javaslatban kívánja pontosítani az indítvány szövegét, hogy az egyszülős családok ne kerüljenek hátrányba.
A homoszexuálisok házasságát tiltó tervezetről a szenátusnak is tárgyalnia és szavaznia kell, ezt követően pedig, mivel az alkotmánymódosítást a polgároknak is szentesíteniük kell, népszavazást írnak ki a témában. A tervezet értelmében a család „egy férfi és egy nő önkéntes elhatározásával létrehozott házasságon alapul”. Jelenleg a „házaspárok” kifejezés szerepel az alaptörvényben, amely a házaspárok önkéntes elhatározásával alapított családról beszél.
A Koalíció a családért elnevezésű csoport tavaly fél év alatt a szükséges félmilliónál hatszor több, mintegy hárommillió támogató aláírást gyűjtött össze a polgári kezdeményezéshez. A kezdeményezést a többségi román ortodox egyház is felkarolta, és erdélyi magyar egyházi vezetők is kiálltak a homoszexuális házasságok alkotmányos tiltásáért folyó aláírásgyűjtés mellett.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult konfliktus ellenérse sem lép ki a kormányból – jelentette ki Nicolae Ciucă, a párt és a szenátus elnöke.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
szóljon hozzá!