Még mindig Romániában történik a legtöbb tragikus kimenetelű közúti baleset
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Miután hosszú évek óta Romániában történik a legtöbb súlyos közúti baleset, jó hírrel rukkolt elő a belügyminisztérium: adataik szerint idén csökkent a balesetek száma az előző év azonos időszakához képest. Ez a tendencia ugyan összhangban van az Európai Unió azon célkitűzésével, hogy az elkövetkező években felére csökkenjen a halálos közúti balesetek száma, de még mindig nálunk történik a legtöbb közúti szerencsétlenség. Szakértők szerint mindez a járműpark átalakulásának, az autópálya-kilométerek számának növekedésének és a szigorúbb jogszabályoknak köszönhető.
2023. július 20., 16:292023. július 20., 16:29
2023. július 20., 16:472023. július 20., 16:47
A News.ro hírügynökség által idézett adatsorok szerint az idén mostanáig 51-gyel kevesebb baleset történt (–2,4%), 64-gyel kevesebb a halálos áldozat (–8,8%) és 49-gyel kevesebb a súlyos sérült (–3%), mint a tavalyi év azonos időszakában.
a kimutatás szerint a tragédiák 20 százalékáért felelős. Ezt követi a törvényes sebességkorlátozás túllépése (17,3%), a kerékpárosok fegyelmezetlensége (11,1%), az elsőbbségadás megtagadása a gyalogosokkal (10%), valamint a más járművekkel szemben (8%). Ez az öt ok felelős amúgy az összes súlyos közúti baleset 66,4 százalékáért.
Az utóbbi évtized legjobb évének bizonyult a tavalyi Romániában a közlekedésbiztonság szempontjából -- állította szombaton kiadott közleményében a román rendőrség.
Az Adevărul.ro portál elemzése szerint ugyanakkor a romániai halálos balesetek számának csökkenő tendenciája az uniós adatokban is tükröződik: 2019-ben egymillió lakosra 96 haláleset jutott, 2020-ban egymillió lakosra 85 eset, 2021-ben pedig – amikor a koronavírus-világjárvány miatti korlátozások után újraindult a forgalom – egymillió lakosra 92 áldozat jutott. Végül 2022-ben 86 eset jutott egymillió emberre.
Fotó: Katasztrófavédelem
Az országos szintű halálozási arányok általános rangsora nem változott jelentősen a járvány kezdete óta, a legbiztonságosabb utak továbbra is Svédországban (21 haláleset egymillió lakosra vetítve) és Dániában (26 haláleset egymillió lakosra vetítve) vannak, míg 2022-ben Románia (86 haláleset egymillió lakosra vetítve) és Bulgária (78 haláleset egymillió lakosra vetítve) jelentette a legmagasabb halálozási arányt.
Az uniós átlag 46 közúti haláleset volt egymillió lakosra vetítve.
Az Európai Unió (EU) országaiban közúti balesetben elhunytak száma 6 százalékkal nőtt 2021-ben 2020-hoz képest, és lakosságarányosan Romániában haltak meg a legtöbben közlekedési balesetben
Ezt a célt az Európai Bizottság közúti közlekedésbiztonsági cselekvési programja és az EU közúti közlekedésbiztonsági szakpolitikai kerete (2021-2030-EN) határozta meg, a végső cél pedig az, hogy 2050-ig elérjük a nulla közúti halálesetet.
Fotó: Kolozs megyei rendőrség
Az idei első adatok tehát azt mutatják, hogy Romániában javuló tendenciák tapasztalhatók. Arról, hogy ez minek köszönhető, az Adevărul.ro portál Valentin Porcișteanu autóversenyzőt, országos ralibajnokot kérdezte meg.
Egyre több roncs tűnik el az utakról, és egyre több autót szerelnek fel automata rendszerrel. Másodszor, a tél már nem tél, és egyre kevesebb a csúszós utak okozta baleset” – fejtette ki a szakember.
miután magasabbak a pénzbírságok és keményebbek a büntetések. Emellett – magyarázta az autóversenyző –
„Mindezek az okok a súlyos balesetek számának csökkenéséhez vezettek, és a tendencia folytatódni fog. Persze, mindig lesznek őrültek az utakon, de a halálos balesetek száma az utakon alacsonyabb lesz. Nem beszélünk látványos csökkenésről, de a statisztikák jobban mutatnak majd” – összegzett Valentin Porcișteanu.
Két magyarországi motoros életét vesztette, egy harmadik pedig súlyosan megsérült vasárnap délután a 68-as jelzésű főút Karánsebes és Hátszeg közötti szakaszán történt balesetben.
Egy férfi életét vesztette, egy nő pedig megsérült egy, a Kolozs megyei Feketetó közelében történt közúti balesetben vasárnap reggel.
A Tulcea megyei Catoloi településre telepített át egy LANZA LTR-25 telepíthető légvédelmi radart és kiszolgáló csoportját az olaszországi Poggio Renaticóból a NATO telepíthető légvédelmi légi parancsnoki és irányító központja (DACCC).
A kormány elfogadta az idei parlamenti választások menetrendjéről, szervezéséről, lebonyolításáról és költségeiről szóló határozatokat – számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
2024 júniusában is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a halálozások száma 1,7-szerese volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Többek között kiskorú sérelmére elkövetett emberkereskedelem és kiskorúval létesített szexuális kapcsolat gyanúja miatt újabb büntetőügyben hallgatják ki szerdán a Szervezettbűnözés- és Terrorelleni Ügyosztály (DIICOT) a Tate fivéreket.
Mintha nem a koalíciós partnere, hanem ellenzéki párt lenne, olyan hangvételű nyilatkozatban reagált a nemzeti Liberális párt (PNL) arra a bejelentése, hogy Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke harcba száll az államfői tisztségért.
Az eMAG új, flexibilis fizetési módot vezet be a My Wallet fiókba, amellyel az ügyfelek 24 és 36 havi fix részletben fizethetik ki vásárlásaikat, a 10.000 lej értékig terjedő megrendelések esetében.
A bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) politikatudományi karának dékánját saját bevallása szerint „sokkolták” azok az információk, amelyeket az ügyészek osztottak meg vele a keddi kihallgatásakor.
A bukaresti ítélőtábla keddi döntése nyomán szabadlábra kerül a bukaresti Szent Pantelimon kórház minősített emberöléssel gyanúsított két orvosnője, akiket korábban előzetes letartóztatásba helyeztek.
Az idei aszály ellenére nem fenyegeti veszély Románia élelmiszer-biztonságát – jelentette ki kedden Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
Tagadta Raluca Turcan nemzeti liberális párti (PNL) művelődési miniszter, hogy pártja a koalícióból való kilépésre készülne.
szóljon hozzá!