Még mindig Romániában történik a legtöbb tragikus kimenetelű közúti baleset
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
Miután hosszú évek óta Romániában történik a legtöbb súlyos közúti baleset, jó hírrel rukkolt elő a belügyminisztérium: adataik szerint idén csökkent a balesetek száma az előző év azonos időszakához képest. Ez a tendencia ugyan összhangban van az Európai Unió azon célkitűzésével, hogy az elkövetkező években felére csökkenjen a halálos közúti balesetek száma, de még mindig nálunk történik a legtöbb közúti szerencsétlenség. Szakértők szerint mindez a járműpark átalakulásának, az autópálya-kilométerek számának növekedésének és a szigorúbb jogszabályoknak köszönhető.
2023. július 20., 16:292023. július 20., 16:29
2023. július 20., 16:472023. július 20., 16:47
A News.ro hírügynökség által idézett adatsorok szerint az idén mostanáig 51-gyel kevesebb baleset történt (–2,4%), 64-gyel kevesebb a halálos áldozat (–8,8%) és 49-gyel kevesebb a súlyos sérült (–3%), mint a tavalyi év azonos időszakában.
a kimutatás szerint a tragédiák 20 százalékáért felelős. Ezt követi a törvényes sebességkorlátozás túllépése (17,3%), a kerékpárosok fegyelmezetlensége (11,1%), az elsőbbségadás megtagadása a gyalogosokkal (10%), valamint a más járművekkel szemben (8%). Ez az öt ok felelős amúgy az összes súlyos közúti baleset 66,4 százalékáért.
Az utóbbi évtized legjobb évének bizonyult a tavalyi Romániában a közlekedésbiztonság szempontjából -- állította szombaton kiadott közleményében a román rendőrség.
Az Adevărul.ro portál elemzése szerint ugyanakkor a romániai halálos balesetek számának csökkenő tendenciája az uniós adatokban is tükröződik: 2019-ben egymillió lakosra 96 haláleset jutott, 2020-ban egymillió lakosra 85 eset, 2021-ben pedig – amikor a koronavírus-világjárvány miatti korlátozások után újraindult a forgalom – egymillió lakosra 92 áldozat jutott. Végül 2022-ben 86 eset jutott egymillió emberre.
Fotó: Katasztrófavédelem
Az országos szintű halálozási arányok általános rangsora nem változott jelentősen a járvány kezdete óta, a legbiztonságosabb utak továbbra is Svédországban (21 haláleset egymillió lakosra vetítve) és Dániában (26 haláleset egymillió lakosra vetítve) vannak, míg 2022-ben Románia (86 haláleset egymillió lakosra vetítve) és Bulgária (78 haláleset egymillió lakosra vetítve) jelentette a legmagasabb halálozási arányt.
Az uniós átlag 46 közúti haláleset volt egymillió lakosra vetítve.
Az Európai Unió (EU) országaiban közúti balesetben elhunytak száma 6 százalékkal nőtt 2021-ben 2020-hoz képest, és lakosságarányosan Romániában haltak meg a legtöbben közlekedési balesetben
Ezt a célt az Európai Bizottság közúti közlekedésbiztonsági cselekvési programja és az EU közúti közlekedésbiztonsági szakpolitikai kerete (2021-2030-EN) határozta meg, a végső cél pedig az, hogy 2050-ig elérjük a nulla közúti halálesetet.
Fotó: Kolozs megyei rendőrség
Az idei első adatok tehát azt mutatják, hogy Romániában javuló tendenciák tapasztalhatók. Arról, hogy ez minek köszönhető, az Adevărul.ro portál Valentin Porcișteanu autóversenyzőt, országos ralibajnokot kérdezte meg.
Egyre több roncs tűnik el az utakról, és egyre több autót szerelnek fel automata rendszerrel. Másodszor, a tél már nem tél, és egyre kevesebb a csúszós utak okozta baleset” – fejtette ki a szakember.
miután magasabbak a pénzbírságok és keményebbek a büntetések. Emellett – magyarázta az autóversenyző –
„Mindezek az okok a súlyos balesetek számának csökkenéséhez vezettek, és a tendencia folytatódni fog. Persze, mindig lesznek őrültek az utakon, de a halálos balesetek száma az utakon alacsonyabb lesz. Nem beszélünk látványos csökkenésről, de a statisztikák jobban mutatnak majd” – összegzett Valentin Porcișteanu.
Két magyarországi motoros életét vesztette, egy harmadik pedig súlyosan megsérült vasárnap délután a 68-as jelzésű főút Karánsebes és Hátszeg közötti szakaszán történt balesetben.
Egy férfi életét vesztette, egy nő pedig megsérült egy, a Kolozs megyei Feketetó közelében történt közúti balesetben vasárnap reggel.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!