Fotó: RMDSZ
2023. november 29., 12:002023. november 29., 12:00
– Júniustól nem tagja az RMDSZ a kormánykoalíciónak. Akkor kitették a Szövetséget, mert azt mondták, jobb nélküle. Hogy látja, jobb ma a kormánynak az RMDSZ nélkül?
– Nem tudom, hogy a kormánynak jobb-e, de azt igen, hogy az RMDSZ-nek jobb ebben a kormányban nem reszt venni, hiszen rosszabbnál rosszabb döntéseket hoz.
Volt fejlesztési és közigazgatási miniszterként nehéz nekem ezt nézni.
Azt is tudom, hogy az RMDSZ egyensúlyt hozott a régi kormánykoalíció működésébe, most pedig semmiféle egyensúly nincs. Ezt ők maguk is elmondták, és emiatt van most sok feszültség a két párt között. Az RMDSZ szakmaiságot is jelentett ugyanakkor, és ez a szakmaiság hiányzik most. Mert mit látunk? Nincs konzultáció, gyors döntések vannak, majd amikor rájönnek, hogy negatív következménye van egy döntésnek, azonnal egymásra mutogatnak.
– Sok kritika éri a kormányzást. De mondana konkrétumokat is? Mit csinál rosszul a kormány?
– Leállította a bölcsődék építését, amit mi kezdeményeztünk azért, hogy segítséget nyújtsunk a családoknak és amellyel egyébként a gyermekvállalást is bátorítottuk volna. Ez a program a szívügyem volt, ezért fáj a legjobban! De sorolhatnám nagyon sokáig a problémákat kezdve onnan, hogy
A pénzügyminisztérium szakmaiatlan döntései deficitbe, adósságba sodorják Romániát. És akkor arról még nem is beszéltem, hogy az RMDSZ-nek kellett megakadályoznia azt, hogy ne legyenek kirúgások a kulturális intézményeknél, ne szüntessenek meg vagy olvasszanak egybe színházakat, könyvtárakat, iskolákat.
– Nézzünk kicsit előre is. Jövő évben négy választást tartanak Romániában, és már most megállapítható, hogy javában zajlik a kampány. Kormányzás nélkül is lehet tenni a közösségért?
– Amikor kormányon voltunk, 25,1 milliárd lejből fejlesztettük a településeket. És most csak az általam vezetett fejlesztési minisztérium keretéről beszélek. Nekünk most az önkormányzatokban és a parlamentben kell jól dolgozni és ütni az asztalt.
Egyik nap át akarják szervezni a magyarlakta településeket, hogy sehol ne legyünk többségben, másik nap úgy akarják átírni a törvényeket, hogy a magyar képviselet ne jusson be a parlamentbe. De nem siránkozunk, mert az a dolgunk, hogy szembemenjünk azokkal, akik azt állítják, hogy Erdélyt, Partiumot, a magyarlakta vidékeket és településeket nem kell fejleszteni, vagy azok nem is léteznek.
– 2024-nek mi az igazi tétje a magyarok számára?
– Nem önmagában a 2024-es év a tét. A tét, hogy mi lesz a 2024 utáni évtizedben. Mondok is egy példát. Közigazgatási átszervezésre és régiósításra készül Románia a választási év után. Amit most látunk a tervekből, hogy meg akarják szüntetni a településeket, azt akarják, hogy egy vidéken élő embernek több tíz kilométert kelljen megtennie azért, hogy olyan ügyeket intézzen, amelyekért ma a falu központjáig kell csak menni. Ha pedig átírjak a törvényeket úgy, ahogyan az Felvidéken megtörtént, és megakadályozzák a magyar képviselet parlamentbe jutását, akkor bizony komoly baj lesz. Egyrészt,
és így nem lesz, aki megvédje a magyar iskolákat a bezárástól, kulturális intézményeinket, szimbólumainkat. Ezért mondjuk azt, hogy a magyaroknak 2025 után is ott kell lenni minden intézményben, ahol róluk döntenek!
Fizetett tartalom
Az RMDSZ törvényhozói nem támogatják azt a tervezetet, amely lehetővé tenné Klaus Iohannis számára, hogy úgy is jelöltethesse magát a parlamenti választásokon, hogy nem mond le az államfői mandátumról – jelentette ki kedd este Kelemen Hunor.
Egyre fokozódik a koalíciós feszültség, és nyilatkozatháborúhoz vezetett a két koalíciós párt elnökei között a Klaus Iohannis államfő parlamenti választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás körüli vita.
Sok kérdést felvet, hogy egy hűlésre szedett „banális” gyógyszertől is pozitív eredményt mutathat ki a román rendőrség által használt drogteszt.
Meghamisított számról intézett telefonhívásokon keresztül akarják megszerezni csalók a lakosság személyes adatait – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Orosz drón darabjait találták meg kedden a védelmi minisztérium és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) szakemberei a Tulcea megyei Plauru település közelében – közölte a szaktárca.
Nicolae Ciucă, a PNL és a szenátus elnöke kedden arra utalt, hogy Marcel Ciolacu, a koalíciós partner PSD elnöke megszegte az ígéretét a Klaus Iohannis államfő választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás kapcsán.
Miután tavaly novemberben Romániában bevezették az italcsomagolások visszaváltási rendszerét, már több csalási módszer is lelepleződött.
Nem csupán saját maga számára szeretne helyet biztosítani Klaus Iohannis leköszönő államfő a Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti választási listáin, hanem közeli munkatársai számára is – derült ki.
Újabb vezető közéleti szereplőt gyanúsítottak meg plágiummal: ezúttal Gabriel Vlase, a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) igazgatója került célkeresztbe.
Jogerősen három év letöltendő szabadságvesztésre ítélte hétfőn a suceavai ítélőtábla a Suceava megyei kórház onkológiai részlegének volt vezetőjét vesztegetés elfogadásának folytatólagosan elkövetett bűncselekménye miatt.