Döntöttek. A védelmi tanács ülésén Iohannis bejelentette: már nem akar NATO-főtitkár lenni
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis román elnök kiszáll a NATO főtitkári tisztségéért zajló küzdelemből – ezt ő maga jelentette be a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésén. A nemzetbiztonsági ügyekben illetékes testület ugyanakkor jóváhagyta, hogy Románia Ukrajnának adományozza egyik Patriot rakétaelhárító rendszerét.
2024. június 20., 14:472024. június 20., 14:47
2024. június 20., 16:132024. június 20., 16:13
A bukaresti elnöki hivatal közleménye szerint Iohannis elmondta: az elmúlt hétvégén tájékoztatta a NATO-szövetségeseket, hogy visszalép.
– olvasható a közleményben. A döntést azt követően hozta meg, hogy két végső támogatója, Magyarország és Szlovákia jelezte: Mark Rutte megválasztását támogatja.
Magyarország kész támogatni Mark Rutte távozó holland miniszterelnök jelölését a NATO főtitkári posztjára – írta az X portálon Orbán Viktor miniszterelnök.
A leköszönő holland miniszterelnöknek Iohannis visszalépése után nem maradt kihívója, így biztos a megválasztása a távozó Jens Stoltenberg utódjaként.
A testület az ukrajnai helyzet romlásával, a civileket és energetikai infrastruktúrát érő „masszív orosz támadásokkal” indokolta a döntést. „Tekintettel az ukrajnai biztonsági helyzet jelentős romlására, amely a polgári lakosság és a polgári infrastruktúra, különösen az energetikai infrastruktúra elleni folyamatos és tömeges orosz támadásoknak tudható be, valamint e helyzet regionális következményeire, beleértve Románia biztonságát is, a tanács tagjai a szövetségesekkel szoros együttműködésben úgy döntöttek, hogy egy Patriot-rendszert adományoznak Ukrajnának.
– áll a Cotroceni-palota közleményében. Románia 2017-ben írt alá 4 milliárd dolláros szerződést négy Patriot-rendszer beszerzéséről; ezek közül kettőt vett át, és üzemelt be.
A döntés „a román hatóságok alapos műszaki értékelésén alapult, és minden intézkedést megtettek annak érdekében, hogy kiküszöböljék a Románia számára esetlegesen kialakuló sebezhetőség kockázatát” – írták. Ugyanakkor folytatódnak a tárgyalások a szövetségesekkel, hogy Románia légvédelme tovább erősödjön. „Románia álláspontja egyértelmű és továbbra is az lesz, hogy a nemzetközi közösséggel együtt több dimenzióban támogatja Ukrajnát az önvédelemhez való legitim jogának érvényesítésében Oroszország törvénytelen és provokálatlan agressziójával szemben” – hangsúlyozta a közlemény.
Nem járul hozzá a bukaresti védelmi minisztérium, hogy Románia áradjon egy Patriot rakétavédelmi rendszert Ukrajnának – derül ki a tárca által készített jelentés kiszivárgott részleteiből.
Korábban Iohannis úgy nyilatkozott: Románia csak akkor ad át Patriotot Ukrajnának, ha cserében kap is érte valamit. Mint arról beszámoltunk, a román államfő washingtoni, Joe Biden amerikai elnökkel folytatott tárgyalásai után beszélt arról, hogy a washingtoni és kijevi felkérés nyomán Románia fontolóra veszi egy Patriot-rendszer átadását, azonban fontos szempont, hogy Románia nem maradhat légvédelem nélkül.
– hangsúlyozta Iohannis. Marcel Ciolacu miniszterelnök közölte, az ügyet megvitatják a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT), de például Angel Tîlvăr védelmi miniszter ellenzi, hogy Románia lemondjon a rendszerről.
Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke – aki korábban négycsillagos tábornokként a román hadsereg vezérkari főnöke volt – emlékeztetett: maga Klaus Iohannis is arról beszélt az Egyesült Államokban, hogy Ukrajna kérését a CSAT fogja majd elemezni. Szerinte „a műveleti helyzet alakulása” mellett attól is függ az egyik Patriot-rendszer átadása Ukrajnának, hogy mit kap ezért cserében Bukarest.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!