Rendőrségi drogteszt. Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
A legfelsőbb bíróság hétfői döntése szerint a pszichoaktív szerek hatása alatt történő járművezetés csak akkor számít bűncselekménynek, ha bizonyított, hogy a drog – vagy egyéb tiltott anyag – befolyásolta a sofőr vezetési képességét. A jogegységi határozatot azért kellett meghozni, mert a jogszabály nem határozta meg egyértelműen, ki számít drog hatása alatt lévő autóvezetőnek.
2025. január 27., 19:482025. január 27., 19:48
A legfelsőbb bíróság több hazai ítélethozatali fórum kérésére hozott jogegységi határozatot a pszichoaktív szerek hatása alatt történő járművezetés büntethetőségének ügyében. Erre azért volt szükség, mert a bíróságok eltérően értelmezték a „drog hatása alatt lévő gépjárművezető” fogalmát – írta az Agerpres hírügynökség.
A büntető-törvénykönyv (Btk.) szerint a pszichoaktív szer hatása alatt történő járművezetés a szervezetben kimutatott drogmennyiségtől függetlenül 1-től 5 évig terjedő börtönnel vagy pénzbüntetéssel sújtható. Ezzel szemben az ittas vezetés csak akkor büntetendő, ha a sofőr szervezetének véralkoholszintje meghaladja a 0,8 ezreléket (0,80 grammot literenként).
A jogegységi határozat előzménye, hogy az elmúlt hónapokban egyre több sofőr ellen indult büntetőeljárás pszichoaktív szerek hatása alatt történő járművezetés gyanújával, annak ellenére, hogy csak a megszokott gyógyszerüket vették be vagy allergiaellenes orrsprayt használtak.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
Az érintettek azzal védekeztek a bíróságon, hogy a pszichoaktív anyagok elhanyagolható mennyiségű jelenléte a szervezetükben nem befolyásolta a gépjárművezetési képességüket, így egy értékhatárhoz kellene kötni a kábítószer hatása alatti vezetés büntethetőségét. Az országban akadtak olyan bíróságok, amelyek elfogadták ezt az érvet, és felmentettek sofőröket.
Másfelől az alkotmánybíróság korábban kimondta: a pszichoaktív anyagok fogyasztása akkor is befolyásolja a központi idegrendszert, ha a szerfogyasztásnak nincsenek külső jelei.
Akár tíz évre eltiltaná a vezetéstől a kábítószer vagy alkohol hatása alatt volánhoz ülőket egy törvénytervezet, amelyet csütörtökön nyújtott be a parlamentbe Robert Cazanciuc szociáldemokrata párti szenátor.
Emellett a semmisségi eljárások elbírálásakor maga a legfelsőbb bíróság is azzal érvelt korábban, hogy a kábítószer hatása alatt történő járművezetés büntethetőségéhez elegendő a pszichoaktív anyagok jelenléte a szervezetben, nem szükséges bizonyítani a központi idegrendszerre gyakorolt hatását.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
szóljon hozzá!