Fotó: Rab Zoltán
A kormány ugyanúgy gondoskodik az ukrajnai menekültekről, mint eddig, nem változtatott a hozzáállásán – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Dan Cărbunaru.
2023. április 21., 08:542023. április 21., 08:54
A kormányszóvivőt egy korábban elfogadott sürgősségi rendeletről kérdezték az újságírók. E szerint az ukrajnai menekültek csak akkor részesülnek lakhatási és étkezési támogatásban, ha munkát vállalnak, és gyermekeiket iskolába íratják. A május elsejétől hatályba lépő jogszabály azt is előírja, hogy májustól nem a menekülteket befogadó szállásadók költségeit számolja el korlátlan ideig az állam, hanem a menekülteknek juttat legfeljebb négy hónapig fix összegű támogatást. A kormányszóvivő az Agerpres szerint rámutatott:
Emlékeztetett arra, hogy a háború kezdetétől a szomszédos ország négymillió állampolgára érkezett Románia, és több mint 110 ezren döntöttek a letelepedés mellett.
Meghaladta a négymilliót az orosz invázió tavaly februári kezdete óta Romániába érkezett ukrajnai menekültek száma – jelentette be hétfőn a román határrendészet.
Cărbunaru szerint az ukrajnai menekültek között sok a támogatásra szoruló gyermek és egyedülálló személy, és a kormány, a helyi önkormányzatok, illetve a civil társadalom mellett egyszerű emberek is „már az első naptól” a segítségükre siettek, és szállást adtak nekik. A sürgősségi rendelettel a kormány főként az utóbbiak nagylelkűségét kívánja kompenzálni – tette hozzá.
Kérdésre válaszolva Cărbunaru elismerte, hogy a kormány már négy hónapot késett az ukránokat elszállásoló személyek költségeinek elszámolásával. De ez nem jelenti azt – hangsúlyozta –, hogy változott volna a kabinetnek a menekültekről való gondoskodása. Arra a felvetésre, hogy az elszámolások késése miatt a szállásadóik akár utcára is tehetik a menekülteket, a szóvivő kijelentette: az elfogadásra váró kormányhatározat kiszámíthatóbbá teszi a lakhatási költségek kifizetését.
Az ukrajnai háború miatt Romániában menedéket kereső külföldiek segélyezésének módosításáról döntött szerdai ülésén a bukaresti kormány.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
szóljon hozzá!