Fotó: Rab Zoltán
A kormány ugyanúgy gondoskodik az ukrajnai menekültekről, mint eddig, nem változtatott a hozzáállásán – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Dan Cărbunaru.
2023. április 21., 08:542023. április 21., 08:54
A kormányszóvivőt egy korábban elfogadott sürgősségi rendeletről kérdezték az újságírók. E szerint az ukrajnai menekültek csak akkor részesülnek lakhatási és étkezési támogatásban, ha munkát vállalnak, és gyermekeiket iskolába íratják. A május elsejétől hatályba lépő jogszabály azt is előírja, hogy májustól nem a menekülteket befogadó szállásadók költségeit számolja el korlátlan ideig az állam, hanem a menekülteknek juttat legfeljebb négy hónapig fix összegű támogatást. A kormányszóvivő az Agerpres szerint rámutatott:
Emlékeztetett arra, hogy a háború kezdetétől a szomszédos ország négymillió állampolgára érkezett Románia, és több mint 110 ezren döntöttek a letelepedés mellett.
Meghaladta a négymilliót az orosz invázió tavaly februári kezdete óta Romániába érkezett ukrajnai menekültek száma – jelentette be hétfőn a román határrendészet.
Cărbunaru szerint az ukrajnai menekültek között sok a támogatásra szoruló gyermek és egyedülálló személy, és a kormány, a helyi önkormányzatok, illetve a civil társadalom mellett egyszerű emberek is „már az első naptól” a segítségükre siettek, és szállást adtak nekik. A sürgősségi rendelettel a kormány főként az utóbbiak nagylelkűségét kívánja kompenzálni – tette hozzá.
Kérdésre válaszolva Cărbunaru elismerte, hogy a kormány már négy hónapot késett az ukránokat elszállásoló személyek költségeinek elszámolásával. De ez nem jelenti azt – hangsúlyozta –, hogy változott volna a kabinetnek a menekültekről való gondoskodása. Arra a felvetésre, hogy az elszámolások késése miatt a szállásadóik akár utcára is tehetik a menekülteket, a szóvivő kijelentette: az elfogadásra váró kormányhatározat kiszámíthatóbbá teszi a lakhatási költségek kifizetését.
Az ukrajnai háború miatt Romániában menedéket kereső külföldiek segélyezésének módosításáról döntött szerdai ülésén a bukaresti kormány.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
szóljon hozzá!