Örök harag? Ciucă „elvtelen magatartással” vádolta meg Ciolacut, és bejelentette a kormánykoalíció felbomlását
Fotó: Haáz Vince
Hatalmi visszaéléssel vádolta meg a Marcel Ciolacu miniszerelnök által vezetett Szociáldemokrata Pártot (PSD) és bejelentette a bukaresti nagykoalíció felbontását hétfőn Nicolae Ciucă, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke. Ennek ellenére a liberálisok kormányon maradnak a választásokig.
2024. október 07., 22:482024. október 07., 22:48
2024. október 08., 00:362024. október 08., 00:36
Ciucă szerint a román demokráciát kérdőjelezi meg, hogy a kilenc tagból álló alkotmánybíróság öt bírája – akik közül ötöt a PSD jelölt – szavazattöbbséggel kizárta az elnökválasztásból szombaton Diana Șoșoacă európai parlamenti képviselőt. A PNL elnöke mindezért a kormányzati szövetségest tette felelőssé.
A szenátus elnöki tisztségét betöltő politikus, a PNL államfőjelöltje egy televíziós műsorban hozzátette: alakulata a parlamenti és államfőválasztásokig a kormányban marad, hogy a további visszaéléseket megakadályozza, de a PSD–PNL-koalíció közös útja véget ért. Ciucă egyúttal azt állította: Șoșoacă félreállítása a PSD műve, amely arra számít, hogy ezáltal George Simion AUR-enök jut be az államfőválasztás második fordulójába Marcel Ciolacuval. A PNL elnöke ugyanakkor azzal vádolta meg a PSD-t, hogy kormányra készül lépni a választásokat követően a szélsőségesen nacionalista AUR-ral.
A B1 hírtelevíziónak nyilatkozó politikus kifejtette: a választásokig hátralévő hetekben a PNL gondoskodni akar arról, hogy a PSD nem nyúl hozzá az egységes adókulcshoz, nem avatkozik be az igazságszolgáltatásba és nem osztogatja preferenciálisan a költségvetési pénzeket. Ciucă szerint ellehetetlenült a párbeszéd a PSD-vel, és mindezt Marcel Ciolacu „elvtelen magatartásával” magyarázta. Elmondta, hogy korábban egyeztetett a pártelnök-kormányfővel Románia uniós biztosjelöltjéről, a katonai nyugdíjakkal kapcsolatos méltánytalanságokról, a bányászok nyugdíjának kiigazításáról, és megállapodtak konkrétumokban, amiket a szociáldemokrata politikus utólag letagadott.
„Beszéltünk egymással? Beszéltünk. Nem állíthatja azt, hogy nem beszéltünk. Ilyen körülmények között nekem már nincs kivel tárgyalni” – jelentette ki. Hozzátette, hogy a továbbiakban nem kíván válaszolni Marcel Ciolacu telefonhívásaira vagy üzeneteire.
A PSD és a PNL 2021 őszén lépett koalícióra egymással, és akkor bevették a kormányzásba az RMDSZ-t is. A koalíciós megállapodás értelmében a miniszterelnöki tisztséget rotációs rendszerben másfél évig a liberálisok, másfél évig pedig a szociáldemokraták töltik be, ennek megfelelően 2023 júniusáig Nicolae Ciucă látta el a kormányfői teendőket, amikor is átadta a posztot Marcel Ciolacunak.
A november-decemberi parlamenti és államfőválasztás közeledtével olyannyira megromlott a két alakulat viszonya, hogy a pártelnökök bevallásuk szerint immár nem is kommunikálnak egymással. Az utolsó csepp az volt a pohárban, amikor a PSD nem támogatta a PNL törvénytervezetét, amely lehetővé tette volna, hogy Klaus Iohannis államfő liberális színekben induljon a parlamenti választáson szenátori mandátumért. A téma kapcsán Nicolae Ciucă és Marcel Ciolacu többször hazugsággal vádolta egymást.
Egyre fokozódik a koalíciós feszültség, és nyilatkozatháborúhoz vezetett a két koalíciós párt elnökei között a Klaus Iohannis államfő parlamenti választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás körüli vita.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
szóljon hozzá!