Koalíció: nő a feszültség, hazugsággal vádolja egymást a PSD és a PNL

A vita oka. Klaus Iohannis választási indulása tovább mérgesítette a viszonyt a PNL és a PSD között •  Fotó: Presidency.ro

A vita oka. Klaus Iohannis választási indulása tovább mérgesítette a viszonyt a PNL és a PSD között

Fotó: Presidency.ro

Egyre fokozódik a koalíciós feszültség, és nyilatkozatháborúhoz vezetett a két koalíciós párt elnökei között a Klaus Iohannis államfő parlamenti választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás körüli vita.

Balogh Levente

2024. szeptember 25., 09:592024. szeptember 25., 09:59

Mint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă, a kisebbik kormánypárt Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke nem is annyira burkoltan szószegéssel vádolta meg Marcel Ciolacu miniszterelnököt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökét, amikor kedden arról beszélt: előzetesen megállapodott vele arról, hogy a PSD támogatni fogja a törvénymódosítást.

A Szociáldemokrata Párt elnöksége ennek ellenére hétfőn úgy döntött, hogy nem támogatják a választási törvény módosítását, amire reagálva

Ciucă arról beszélt: „vitatható”, hogy bízik-e még Ciolacuban, a PSD is hasonló viszonyulásra számíthat majd a PNL-től, és nem látja reálisnak, hogy a választások után folytatódjon a koalíciós együttműködés a két párt között.

Liberális párti források szerint Ciucă, Ciolacu és Klaus Iohannis még április 3-án állapodott meg arról, hogy a kormánypártok elfogadnak egy törvénymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy az államfő úgy induljon el a parlamenti választáson, hogy nem kell lemondania tisztségéről.

Erre reagálva

Ciolacu kedden este a közösségi oldalán közzétette április 3-ai hivatalos programját, amelyben nem szerepel a találkozó.

„Egy megjegyzés: Sem Ciucă, sem Iohannis – sem együtt, sem külön-külön – nem szerepelt a napirendemen április 3-án! Csak hogy Ciucă úr ne gabalyodjon bele a magyarázatokba...” – fogalmazott ironikusan a kormányfő, aki a hivatalos program szerint aznak többek között Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel és Kathleen Kavalec amerikai nagykövettel is találkozott, az államfővel és a PNL elnökével viszont valóban nem.

Mindez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy nem hivatalosan egyeztettek.

Nicolae Ciucă nem is hagyta szó nélkül Ciolacu bejegyzését: saját közösségi oldalán reagálva arra utalt, hogy a törvénymódosításról a múlt héten is egyeztetett a PSD elnökével.

„Még ha senki nem is említette április 3-át, nehéz elhinni, hogy Ciolacu úr emlékszik bármire is abból az időből, ha elfelejtette, miről beszélt a múlt héten!” – fogalmazott.

Az adok-kapokba a két párt második vonala is beszállt:

Rareș Bogdan, a PNL első alelnöke kedden este bejegyzésében hazugsággal vádolta meg a miniszterelnököt.

„Ciolacu hazudik. Miért? Mert fél a PSD helyi kiskirályaitól, akik foglyul ejtették. A PSD minden hatalmat magának akar, és halálos veszélyt jelent Romániára. A PSD nem változott, bár vezetői a PNL-n keresztül megpróbálták tisztára mosni az európai imázsukat” – vádaskodott.

A PSD Temes megyei szervezetének elnöke, Alfred Simonis kedden szintén a Facebook-oldalán reagált Ciucának arra az aznapi kijelentésére, miszerint a liberálisok viszonozni fogják azt, hogy a szociáldemokraták nem támogatják a Klaus Iohannis államfő parlamenti választásokon való indulását lehetővé tevő törvénytervezetet.

A politikus bejegyzése szerint

Nicolae Ciucă és a PNL „kész káoszba taszítani az országot”, csupán amiatt, hogy a PSD „nem hajlandó munkahelyet biztosítani” az államfőnek.

„Teljesen abszurd felbontani a kormánykoalíciót azért, mert a PSD nem akar megszavazni egy olyan törvényt, amelyet egyetlen ember kedvéért dolgoztak ki. De ez ismét megmutatja, hogy a PNL és Ciucă katona prioritása mindig is a Iohannis széke volt” – írta Alfred Simonis.

A szociáldemokrata képviselő hozzátette:

a PSD a PNL közötti egyetlen megállapodás az elnökválasztás időpontjáról szólt, és ezt a liberálisok megszegték.

A PNL elnöke, Nicolae Ciucă kedden a sajtónak kijelentette: a liberálisok „viszonozni fogják” azt, hogy PSD elutasítja a liberálisoknak azt a törvénytervezetét, amelyik lehetővé tenné Klaus Iohannis államfő indulását a parlamenti választásokon.

Közlése szerint Ciucă korábban megállapodott a PSD elnökével, Marcel Ciolacu kormányfővel abban, hogy a választási törvényben pontosítani kell a hivatalban lévő államfő pártlistákon való indulásának a feltételeit azokban az években, amikor az elnökválasztás egybeesik a parlamenti választásokkal. A PSD elnöke azonban szerinte időközben változtatott az álláspontján.

Idézet
Jelenleg egyértelmű, hogy nincs támogatottsága a koalíció elé terjesztett politikai kezdeményezéseinknek, ezért ezt a megfelelő hozzáállással fogjuk viszonozni”

– jelentette ki.

A PNL elnöke megjegyezte, hogy a választási törvény módosításáról csupán Marcel Ciolacuval egyeztetett.

Mint aról beszámoltunk, a PSD elnöksége hétfőn egyhangúlag elutasította a PNL által benyújtott módosítás támogatását, amely lehetővé tenné a mandátuma utolsó három hónapját töltő államfő számára, hogy függetlenként elinduljon a parlamenti választáson egy párt listáján.

A PNL a szenátusi listáján indítaná el az elnököt.

Ugyanakkor a Krónikának Puskás Bálint volt alkotmánybíró hétfőn leszögezte: csak akkor alkotmányos, hogy Iohannis elinduljon a választásokon független jelöltként a PNL listáján, ha előbb lemond az államfői tisztségről.

Halogatja az állásfoglalást a BEC
Nem adott ki állásfoglalást kedden a Központi Választási Iroda (BEC) az államfő parlamenti választásokon való indulásával kapcsolatban.
A BEC elhalasztotta az állásfoglalás kiadását, és kérte a Nemzeti Liberális Párttól (PNL), hogy küldje el azokat a dokumentumokat, amelyekben említést tesznek az átiratban.
A PNL hétfőn kérte fel a Központi Választási Irodát, hogy hozzon értelmező határozatot a képviselők és szenátorok megválasztásáról szóló 2015/208-as törvény 52. cikkelyéről, tisztázva a „független jelölt” fogalmát.
A PNL parlamenti frakcióinak két tagja, Daniel Fenechiu és Gabriel Andronache múlt héten törvénytervezetet nyújtott be arról, hogy Románia elnöke a mandátuma utolsó három hónapjában független jelöltként indulhat valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján a parlamenti választásokon. A tervezet a 2015/208-as törvény 52. cikkelyét módosítaná.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Mikor érvényes és mikor érvénytelen a szavazat? – Néhány dologra oda kell figyelni

A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.

Mikor érvényes és mikor érvénytelen a szavazat? – Néhány dologra oda kell figyelni
2025. május 16., péntek

A romániai zsidóság vezetői az antiszemitizmus veszélyére figyelmeztetve buzdítanak a diktatúra elleni kiállásra

A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.

A romániai zsidóság vezetői az antiszemitizmus veszélyére figyelmeztetve buzdítanak a diktatúra elleni kiállásra
2025. május 16., péntek

Macron csattanós választ adott az őt lediktátorozó AUR-vezérnek

Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.

Macron csattanós választ adott az őt lediktátorozó AUR-vezérnek
2025. május 16., péntek

Hamis hírek, valótlanságok terjednek a választások kapcsán – A kormány, a belügy és a külügy is cáfol

Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.

Hamis hírek, valótlanságok terjednek a választások kapcsán – A kormány, a belügy és a külügy is cáfol
2025. május 16., péntek

George Simion elsöprő győzelmet vizionál

George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.

George Simion elsöprő győzelmet vizionál
2025. május 16., péntek

Simion autistázása után a szélsőjobboldali POT elnöke arra kíváncsi, szenved-e valamilyen mentális zavarban Nicușor Dan

A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.

Simion autistázása után a szélsőjobboldali POT elnöke arra kíváncsi, szenved-e valamilyen mentális zavarban Nicușor Dan
2025. május 16., péntek

A Greenpeace romániai szervezetének feloszlatását kéri a Romgaz a Neptun Deep-projekt elleni hadjárat miatt

A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.

A Greenpeace romániai szervezetének feloszlatását kéri a Romgaz a Neptun Deep-projekt elleni hadjárat miatt
2025. május 16., péntek

Belföldön Dan, külföldön Simion az esélyesebb, a részvétel lehet a döntő az INSCOP vezetője szerint

A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.

Belföldön Dan, külföldön Simion az esélyesebb, a részvétel lehet a döntő az INSCOP vezetője szerint
2025. május 16., péntek

Kelemen Hunor: az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban

A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.

Kelemen Hunor: az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban
2025. május 16., péntek

Felmérés: minimális, hibahatáron belüli előnye van az egyik jelöltnek

Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.

Felmérés: minimális, hibahatáron belüli előnye van az egyik jelöltnek