Fotó: Mihai Poziumschi/Agerpres
Ártatlanságát hangoztatta Florin Cîţu volt miniszterelnök, miután szerdán távozott az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) székhelyéről, ahol ismertették vele a koronavírus elleni oltóanyagok beszerzése kapcsán ellene és két volt miniszter ellen indított eljárásban megfogalmazott vádakat.
2023. december 06., 11:132023. december 06., 11:13
2023. december 06., 16:512023. december 06., 16:51
„Csak annyit mondhatok, hogy a hatályos törvényeknek megfelelően gyakoroltam a miniszterelnöki hatáskörömet (...) Mindent, amit akkor tettem, a törvényeknek megfelelően tettem” – mondta Cîțu, aki csupán mintegy tizenöt percet töltött a korrupcióellenes ügyészségen. A korábbi liberális párti kormányfő kifejtette, az ügy részleteiről nem árulhat el semmit, mivel folyamatban levő nyomozásról van szó. Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Florin Cîţu szerdai kihallgatása során közölte a volt miniszterelnökkel, hogy megkezdte ellene a büntetőeljárást hivatali visszaélésben való bűnrészesség két rendbéli bűncselekményének gyanúja miatt a koronavírus-elleni oltóanyagok beszerzésének ügyében.
A jelenleg szenátori tisztséget betöltő Cîţu mentelmi jogát a múlt héten megvonta a szenátus.
A másik két gyanúsított Vlad Voiculescu és Ioana Mihăilă volt egészségügyi miniszter, őket péntekre idézte be a DNA.
Az ügyészség szerint a kormány ezt annak ellenére tette, hogy Románia előzőleg közölte: 10,7 millió beoltható lakosa van, és a korábban leszerződött 37 millió dózis 23 millió ember immunizálására lett volna elegendő, ha kétharmaduk a harmadik, megerősítő oltást is kéri.
A nyomozó hatóság szerint az Európai Unió tagállamainak úgynevezett „opt-out” lehetőséget biztosítottak a vakcinabeszerzés során, azaz úgy is dönthettek, hogy nem vesznek részt az adott előzetes beszerzési megállapodásban, így nem kell fizetniük olyan oltóanyagokért, amelyeket nem igényeltek.
Az ügyészség közölte:
A DNA szerint az akkori kormány közölte az Európai Bizottsággal, hogy Romániában az oltásra jogosultak száma 10,7 millió fő, és 2021. január elseje előtt több mint 23 millió személy számára elegendő oltóanyagot (összesen 37 588 366 adagot) rendelt.
Ennek ellenére két gyanúsított kormánytag a harmadik segédletével elrendelte további 52 805 690 adag vakcina beszerzését és kifizetését, áfa nélkül összesen 1 005 498 687 euró értékben, és ezzel kárt okozott az állami költségvetésnek.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!