Kizárt? Ciolacu szerint maga Kelemen Hunor RMDSZ-elnök utasítaná vissza a miniszterelnöki felkérést
Fotó: RMDSZ
Kizártnak nevezte Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, hogy Kelemen Hunor legyen a miniszterelnök abban az esetben, ha a ő nyerné meg az államfőválasztást.
2024. október 02., 08:592024. október 02., 08:59
2024. október 02., 12:112024. október 02., 12:11
Ciolacu erről kedden este beszélt a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva. A kormányfőt Sorin Grindeanu közlekedési miniszternek, a PSD első alelnökének hétfő esti kijelentéséről kérdezték, amelyben nem zárta ki egy, a PSD és az RMDSZ közötti koalíció lehetőségét.
Lehetségesnek nevezte a PSD és az RMDSZ közötti koalíció létrehozását a választásokat követően a nagyobbik román kormánypárt első alelnöke, Sorin Grindeanu, aki szerint az is megtörténhet, hogy a magyar alakulat adja a kormányfőt ebben a felállásban.
Ciolacu erre reagálva kifejtette, hogy a választási eredmények függvényében a jövőben is a jelenlegi koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) marad a fő opció. Hozzátette ugyanakkor, hogy
„figyelembe véve a jelenlegi kontextust: a háborút, a helyreállítási tervvel kapcsolatos tárgyalásokat, Románia OECD-csatlakozását”. „De ezt a románoknak kell eldönteniük” – jegyezte meg szociáldemokrata párti vezető.
Arra a kérdésre, hogy felkérné-e miniszterelnöknek Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét, Ciolacu úgy reagált: azt szerinte maga az RMDSZ elnöke sem fogadná el.
– szögezte le.
Mint arról beszámoltunk, amikor Ciolacu múlt szombati, kolozsvári látogatásán rákérdeztünk, hogy kinevezne-e magyar kormányfőt egy esetleges PSD–RMDSZ-koalíció esetén. „Várjuk meg, mit határoznak a románok” – felelte a választások kimenetelére utalva a kormányfő.
Elsősorban kampánycélból tett látogatást Kolozsváron szombaton az államelnöki tisztségre pályázó Marcel Ciolacu kormányfő, megtekintve többek között a mesterséges intelligenciára szakosodott kutatóközpontot építkezési munkálatait.
Ciolacu a Digi24-nek nyilatkozva elmondta, hogy „normálisnak” látja a PSD–PNL-koalíciót, és hozzátette, hogy az AUR az egyetlen párt, amellyel kizárja a tárgyalások lehetőségét.
„Nekem határozottan nincsenek a legcsekélyebb aggályaim sem Ciucă úrral kapcsolatban” – jelentette ki, felidézve, hogy a koalíciós súrlódások ellenére mindvégig jó viszonyt ápolt Ciucával, akkor is, amikor a PNL elnöke volt a miniszterelnök, és akkor, amikor a két párt közötti rotációs megállapodás nyomán ő vette át a kormányfői tisztséget.
Leszögezte: a leendő kormányfő kiléte a választások eredményétől függ. A PSD elnöke ugyanakkor bírálta a PNL-s vezetők kijelentéseit, amelyekben egy új jobboldali koalíció megalakítását javasolták. Emlékeztetett arra, hogy Romániában már volt ilyen szövetség, amely „katasztrofálisnak” bizonyult, és „a románok szavazata ellenében alakult”, hiszen a PSD nyerte a választásokat.
Ciolacu egyúttal nem zárta ki annak a léehetőségét, hogy Victor Ponta volt miniszterelnök, a PSD korábbi elnöke elinduljon a választáson a PSD listáján.
Kelemen: a választást megnyerő párt jogosult a miniszterelnök kijelölésére
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kedden azt mondta, hogy a választásokon győztes pártnak kell elsőként esélyt kapnia a miniszterelnöki tisztségre. Ezzel Sorin Grindeanunak, a PSD első alelnökének kijelentését kommentálta, miszerint a következő miniszterelnököt akár az RMDSZ is adhatja.
„Az elv az, hogy akinek a legtöbb mandátuma van, az kapja meg először az esélyt a többség kialakítására, és én ebből a szabályból indulok ki. Ezt a szabályt nem mindig tartották be, nézzük meg, mi történt 2014 után, ha nem megyünk vissza egészen 2004-ig, de ez a szabály és az elv, amiből ki kell indulnunk. Persze, lehet azt mondani, hogy „megosztjuk a hatalmat”, amit jelenleg Marcel Ciolacu mond, lehet azt mondani, hogy a miniszterelnök egy másik pártból, egy kisebb pártból érkezik, de én nem támaszkodom ilyen kivételre. Úgy gondolom, hogy a választások után – és ezt december 1-je után fogjuk látni – akinek a legtöbb mandátuma van, annak kell először esélyt adni a többség kialakítására” – mondta Kelemen Hunor a B1 TV-nek nyilatkozva.
Hozzátette, hogy öt olyan RMDSZ-es politikus is van, akik ebben a pillanatban képesek lennének koalíciós kormányt vezetni. „Nem ez a probléma, nem vagyunk ebben a helyzetben, valószínűleg nem is leszünk 2024-ben, az év vége felé, de lenne egy jó miniszterelnökünk” – mutatott rá a szövetségi elnök.
Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ belépne-e a kormányba, ha a választások után egy leendő PSD–PNL-koalíció meghívná, azt mondta, hogy „ez a feltételektől, a matematikától függ”. „A politikai matematika nagyon egyszerű: ha két pártnak többsége van, nincs szükségük egy harmadikra. Ha nincs többségük, akkor szükségük van egy harmadikra, Persze itt jön egy másik számítás a stabilitásról, hogy mennyire konzisztens a többség, nem akarok belemenni ezekbe a spekulációkba (...) A szándék helyes, ez minden politikai vezető legitim szándéka, és a választók döntenek” – mondta Kelemen Hunor.
Kénsav szivárog egy tartálykocsiból Comarnicon, az 1-es főúton. A lakosságot Ro-Alert üzenettel figyelmeztették a veszélyre, a környékbeli házakat kiürítették a hatóságok.
George Simion nem alkalmas államfőnek kolerikus kirohanásai, nem helyénvaló megnyilvánulásai és agresszív viselkedése miatt – vélekedik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökéről és államfőjelöltjéről a párt második számú vezetője.
Románia nehéz időszakot él meg. Az egykori huligánok, akik ükapáink sírjain ugráltak, mára az egyik legerősebb politikai erő a román parlamentben. A magyarellenes szélsőjobboldal Funar és Vadim Tudor fénykorában sem volt ilyen erős.
Kritikával vegyes elismerő szavakkal beszélt Crin Antonescu a hétvégén kolozsvári kampányrendezvényén Orbán Viktorról. No de mi a véleménye a magyar kormányfő vezette Fidesznek arról, hogy az RMDSZ is a bukaresti koalíció közös államfőjelöltjét támogatja?
Egy nap alatt több mint 400 bírságot szabtak ki a rendőrök a vasúti átjáróknál történő balesetek megelőzéséért szervezett akciók nyomán. A közúti rendőrök több száz jogosítványt és forgalmit vontak be szombaton.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Tizenkét megye összesen 42 településén okozott károkat a rossz idő pénteken, szombat reggelre már 14 megye 54 települése volt érintett.
A tartalékosok mozgósításával és a lakosság védelmi célú felkészítésével kapcsolatos álhírek terjedésére figyelmeztetett pénteken a védelmi minisztérium az Inforadar platformon.
Románia üdvözli a rijádi béketárgyalások eredményeit, fekete-tengeri országként kiemelt figyelemmel követi a tűzszünetre, ennek ellenőrzésére, a hajózás biztonságára vonatkozó egyeztetéseket és kész részt venni a fekete-tengeri tűzszünet felügyeletében.
Vádat emelt a legfőbb ügyészség az aradi robbantásos merényletben meggyilkolt üzletember lánya, Laura Bîlcea ellen. Ioan Crișant 2001 májusában „végezték ki” maffiamódszerekkel, a vádhatóság szerint a robbantás elkövetőit az áldozat lánya bérelte fel.
szóljon hozzá!