Derűlátó. Marcel Ciolacu (a mikrofonnál) arra számít, hogy Nicolae Ciucă (balra) problémák nélkül átadja majd neki a miniszterelnöki tisztséget
Fotó: Videófelvétel
Június elsejéig gond nélkül lezajlik majd a koalíciós szerződésben rögzített miniszterelnök- és minisztercsere a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között, a jövő véi választások után pedig a két párt akár választási szövetséget is köthet – vélekedett Marcel Ciolacu, a PSD és a képviselőház elnöke, a miniszterelnöki tisztség várományosa.
2023. február 13., 09:362023. február 13., 09:36
2023. február 13., 09:382023. február 13., 09:38
A politikus vasárnap este a Prima TV-nek nyilatkozva kifejtette: bár a koalíciós megállapodásban május 25-e szerepel a csere határidejeként, de korábban és később is nyélbe üthetik.
Azt is megjegyezte, hogy az új kormánytagok mellett új elnököt kell választani a képviselőház és a szenátus élére is, mindezt pedig a lehető legrövidebb idő alatt szeretnék megvalósítani.
Azt is elmondta, hogy legtöbb egy hónapon belül előállnak az új kormányprogrammal.
Közölte azt is, hogy hetente többször, kétszer-háromszor is találkozik Nicolae Ciucă miniszterelnökkel, a PNL elnökével, hogy koordinálják a kormányzati együttműködést.
Arra a felvetésre, hogy a két párt – amely a legfőbb riválisnak számított, ám 2021 novemberében az RMDSZ részvételével meglepetésre koalícióra léptek – együtt vagy külön indul a jövőre esedékes négy választáson, illetve hogy közös államfő-jelöltet állít, Ciolacu kifejtette: előfordulhat, hogy 2024 után is koalíciós partnerek maradnak, sőt azt sem zárta ki, hogy szövetségre lépjen a két párt.
A közös államfőjelölt kapcsán elmondta, erről nem esett még szó, de nem zárható ki.
Mint arról beszámoltunk, Ciolacu mult héten annak kapcsán, hogy Klaus Iohannis államfő az ő miniszterelöki kinevezése kapcsán azt mondta: amikor a koalíció a kormányváltásról dönt, akkor majd a Románia számára legmegfelelőbb miniszterelnök-jelöltet fogja felkérni kormányalakításra, kifejtette:
Mint ismeretes, a PSD, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta koalíció 2021 novemberében aláírt alapdokumentumában az szerepel, hogy az Országos Koalíció Romániáért közös kormányzása 2024-ig tart, a PNL és a PSD pedig egyenlő ideig, rotációs alapon tölti be a miniszteri tisztséget. Így a PNL által delegált Nicolae Ciucă helyét 2023 május 25-étől a PSD jelöltje – a jelenlegi állás szerint Marcel Ciolacu pártelnök – veszi át.
Ennek nyomán a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez.
Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Mint arról beszámoltunk, a PSD több politikusa is arról beszélt az elmúlt hetekben, hogy mégsem kellene maradéktalanul teljesíteni a koalíciós megállapodásban rögzítetteket, vagyis nem adnák át a liberálisoknak a pénzügyi és a közlekedési tárcát.
A liberálisok viszont jelezték: nem kívánnak eltérni a megállapodásban rögzítettektől.
A kiszivárgott hírek szerint a PSD az RMDSZ által birtokolt fejlesztési tárcával kompenzálná a liberálisokat, a magyar szervezet viszont ezt nem szeretné.
A miniszterelnök kijelölése valóban az államfő kizárólagos jogköre, de ezen a döntésen múlik, hogy a PSD hozzájárul-e a továbbiakban is a kormányzati stabilitás biztosításához” – írta csütörtökön a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu PSD-elnök.
Kormányátalakítást is kilátásba helyezett Marcel Ciolacu, a kormány legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke a május végén esedékes miniszterelnök-csere farvizén.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
szóljon hozzá!