Derűlátó. Marcel Ciolacu (a mikrofonnál) arra számít, hogy Nicolae Ciucă (balra) problémák nélkül átadja majd neki a miniszterelnöki tisztséget
Fotó: Videófelvétel
Június elsejéig gond nélkül lezajlik majd a koalíciós szerződésben rögzített miniszterelnök- és minisztercsere a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között, a jövő véi választások után pedig a két párt akár választási szövetséget is köthet – vélekedett Marcel Ciolacu, a PSD és a képviselőház elnöke, a miniszterelnöki tisztség várományosa.
2023. február 13., 09:362023. február 13., 09:36
2023. február 13., 09:382023. február 13., 09:38
A politikus vasárnap este a Prima TV-nek nyilatkozva kifejtette: bár a koalíciós megállapodásban május 25-e szerepel a csere határidejeként, de korábban és később is nyélbe üthetik.
Azt is megjegyezte, hogy az új kormánytagok mellett új elnököt kell választani a képviselőház és a szenátus élére is, mindezt pedig a lehető legrövidebb idő alatt szeretnék megvalósítani.
Azt is elmondta, hogy legtöbb egy hónapon belül előállnak az új kormányprogrammal.
Közölte azt is, hogy hetente többször, kétszer-háromszor is találkozik Nicolae Ciucă miniszterelnökkel, a PNL elnökével, hogy koordinálják a kormányzati együttműködést.
Arra a felvetésre, hogy a két párt – amely a legfőbb riválisnak számított, ám 2021 novemberében az RMDSZ részvételével meglepetésre koalícióra léptek – együtt vagy külön indul a jövőre esedékes négy választáson, illetve hogy közös államfő-jelöltet állít, Ciolacu kifejtette: előfordulhat, hogy 2024 után is koalíciós partnerek maradnak, sőt azt sem zárta ki, hogy szövetségre lépjen a két párt.
A közös államfőjelölt kapcsán elmondta, erről nem esett még szó, de nem zárható ki.
Mint arról beszámoltunk, Ciolacu mult héten annak kapcsán, hogy Klaus Iohannis államfő az ő miniszterelöki kinevezése kapcsán azt mondta: amikor a koalíció a kormányváltásról dönt, akkor majd a Románia számára legmegfelelőbb miniszterelnök-jelöltet fogja felkérni kormányalakításra, kifejtette:
Mint ismeretes, a PSD, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta koalíció 2021 novemberében aláírt alapdokumentumában az szerepel, hogy az Országos Koalíció Romániáért közös kormányzása 2024-ig tart, a PNL és a PSD pedig egyenlő ideig, rotációs alapon tölti be a miniszteri tisztséget. Így a PNL által delegált Nicolae Ciucă helyét 2023 május 25-étől a PSD jelöltje – a jelenlegi állás szerint Marcel Ciolacu pártelnök – veszi át.
Ennek nyomán a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez.
Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Mint arról beszámoltunk, a PSD több politikusa is arról beszélt az elmúlt hetekben, hogy mégsem kellene maradéktalanul teljesíteni a koalíciós megállapodásban rögzítetteket, vagyis nem adnák át a liberálisoknak a pénzügyi és a közlekedési tárcát.
A liberálisok viszont jelezték: nem kívánnak eltérni a megállapodásban rögzítettektől.
A kiszivárgott hírek szerint a PSD az RMDSZ által birtokolt fejlesztési tárcával kompenzálná a liberálisokat, a magyar szervezet viszont ezt nem szeretné.
A miniszterelnök kijelölése valóban az államfő kizárólagos jogköre, de ezen a döntésen múlik, hogy a PSD hozzájárul-e a továbbiakban is a kormányzati stabilitás biztosításához” – írta csütörtökön a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu PSD-elnök.
Kormányátalakítást is kilátásba helyezett Marcel Ciolacu, a kormány legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke a május végén esedékes miniszterelnök-csere farvizén.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!