Marcel Ciolacu
Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
A kormány tevékenységét értékelte ki szerdán a Victoria-palotában Marcel Ciolacu. A miniszterelnök szerint az általa vezetett kormánynak nem volt könnyű dolga, de soha nem tért el eredeti céljaitól és elvégezte a rábízott feladatot.
2024. december 18., 18:462024. december 18., 18:46
2024. december 18., 18:502024. december 18., 18:50
Ciolacu emlékeztette hallgatóságát, hogy szerdán tartották meg a jelenlegi kabinet utolsó kormányülését; az új parlament megalakulása után már csak ügyvivő kormányként fog működni.
Felidézte, az első ígérete az volt, hogy növeli a vásárlóerőt a jövedelmek növelésével és az infláció csökkentésével. „Megtartottam az ígéretemet.
– mondta.
Az időszakban mért 7 százalékos inflációval számolva a fizetések vásárlóereje 8 százalékkal nőtt, ami az utóbbi öt év legmagasabb értéke. Azt ígértük, hogy az átlagnyugdíj meghaladja az 500 eurót. Ma már elérte az 562 eurót. 2024-ben a 13,8 százalékos nyugdíjemelés és az újraszámítások eredményeként az átlagnyugdíjjal rendelkező nyugdíjasok vásárlóereje 33-35 százalékkal nőtt. Ez a legnagyobb nyugdíjemelés az elmúlt 15 évben!” – mondta Ciolacu.
Beszámolója szerint az általa vezetett kormány mandátuma alatt a foglalkoztatottak száma elérte a rekordot jelentő 5 171 000-et. A hivatalos adatok szerint 2024 júliusában – Romániában először – a havi nettó 1000 eurós bérezésről szóló munkaszerződések száma meghaladta a másfélmilliót, ami 500 000-rel több, mint 2023 júniusában, amikor a kabinet átvette mandátumát.
Továbbmenve, a kormány prioritásként kezelte a beruházásokra alapuló gazdasági modell bevezetését, amelyben szintén sikerrel járt – idézte fel a miniszterelnök. „Az állami beruházások 2023-ban meghaladták a 100 milliárd lejt, 2024-ben pedig elérik a 120 milliárd lejt. A 2022-es 73 milliárd lejhez képest ez plusz 47 milliárd lejt, azaz plusz 65 százalékot jelent. Ráadásul
– sorolta.
Beszélt a közúti infrastruktúrába történt beruházásokról is, kijelentve, hogy kormánya haladt a legtempósabban a nagy utazási sebességre tervezett utak építésével: mandátumának átvétele óta 235 kilométernyi épült ezekből. Évente 6 milliárd eurót fordítanak jelenleg infrastrukturális beruházásokra; ez tartalmazza az európai finanszírozást és az állami költségvetésből történő társfinanszírozást is.
„Az energia és a gáz árának maximalizálásával megakadályoztuk, hogy az állampolgárok és a vállalkozások energiaszámlái háromszorosára emelkedjenek. Az egy évvel ezelőttihez képest a gáz ára 10 százalékkal, a villamos energia ára pedig 1,3 százalékkal alacsonyabb. Ezzel a romániai háztartások 38 százalékán – 2,7 millió háztartáson – és a romániai vállalatok 40 százalékán segítettünk” – fogalmazott a kormányfő.
Előrelépésként értékelte az ipari termelés növelését is. „A romániai vállalatok támogatására és a gazdaság újraiparosítására irányuló programokon keresztül konkrétan segítettük a romániai termelőket. Az INS adatai azt mutatják, hogy az idei év első 11 hónapjában a tavalyi év azonos időszakához képest 5,3 százalékkal nőtt az ipari ágazat forgalma. A feldolgozóiparban, ahol szintén van egy külön támogatási programunk, ugyanebben az időszakban 2,3 százalékkal nőttek az új megrendelések” – részletezte Ciolacu.
Azt is kijelentette, hogy kollégáival együtt „tűzoltást” végeztek több olyan megoldatlan kérdésben, amelyek az elmúlt években gyűltek fel. „A felmerülő nehézségek dacára ez a kormány egy pillanatig sem tért el eredeti céljaitól” – hangsúlyozta.
Hosszú évek várakozása után végre teljes körű bebocsátást nyer Románia a schengeni „elitklubba”: az EU belügyminiszterei csütörtöki, brüsszeli ülésükön rábólintottak a teljes körű román és bolgár csatlakozás
„Végezetül elmondhatom, büszke vagyok arra, hogy egy kicsit hozzájárulhattam a mai Romániához, amely gazdasági hatalmat jelent a régióban, 355 milliárd eurót meghaladó idei GDP-vel. Románia egy főre eső vásárlóerő-paritáson számolt GDP-je utolérte Lengyelországot, és jelenleg Magyarország, Szlovákia, Horvátország, Görögország, Lettország és Bulgária fölött áll. Most az uniós átlag 80 százalékán állunk. Mindezek a hivatalos adatok, amelyeket nemzetközi szervek is megerősítenek, azt mutatják, hogy ez a kormány elvégezte a munkáját. Őszintén remélem, hogy a következő kormány, bárkiből álljon is, folytatni fogja a megkezdett projekteket, és folytatja a román gazdaság és a romániaiak életszínvonalának növelését, mert az igazság az, hogy még sok a tennivaló” – zárta kiértékelő beszédét Marcel Ciolacu.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!