Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
A sokszínűség, az etnikai és vallási pluralizmus Románia fejlődésének fontos erőforrásai, mert gazdagítják az ország szellemi örökségét – jelentette ki hétfőn, a nemzeti kisebbségek napja alkalmából Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2023. december 18., 15:592023. december 18., 15:59
A kormányfő a Nemzeti Kisebbségek Tanácsa megalakulásának 30. évfordulóján tartott rendezvényen mondott beszédet a parlamentben. Úgy fogalmazott, hogy Románia „igazi európai modellje a nemzeti kisebbségek és a parlamenti képviseletük védelmének”. A miniszterelnök kifejtette, hogy a román demokrácia rendszerváltás utáni megszilárdulása, a nemzetközi és európai uniós normákhoz igazodó jelenlegi politikai és társadalmi környezet nagyrészt a nemzeti kisebbségek hozzájárulásának és a román kormánnyal való együttműködésüknek köszönhető, a Nemzeti Kisebbségek Tanácsán és a kisebbségek parlamenti frakcióján keresztül.
megkönnyítve részvételüket a román társadalom egészét érintő döntéshozatalban” – idézte a kormányfőt az Agerpres. Ciolacu hozzátette: „egy olyan világban, ahol a fundamentalizmus, a szélsőségesség és az antiszemitizmus különböző formái egyre aggasztóbb ütemben terjednek, a sokszínűség tisztelete és a kultúrák közötti párbeszéd még értékesebb társadalmi tőke”.
Felidézte, hogy ez a frakció a legnehezebb időkben – a koronavírus-járvány és az energiaválság – idején is támogatta a döntéshozókat a kihívások leküzdésében.
„Ezért miniszterelnökként úgy gondolom, hogy ezt az együttműködést meg kell őrizni, különösen a kisebbségek által lakott területeken megvalósuló gazdaságfejlesztési beruházások folytatásával, pontosan azért, hogy az ország összes polgára számára egyenlő fejlődési lehetőségeket és esélyeket biztosítsunk. Úgy gondolom, hogy a kisebbségekhez való viszony nem függhet a politikai széljárástól. Harminc évvel a forradalom után ennek a viszonynak normálisnak kell lennie, függetlenül bármelyik romániai párt vagy vezető politikai akaratától” – jelentette ki beszédében Ciolacu.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
1 hozzászólás