Állandó koalíció? Ciolacu szerint marad a PNL és a PSD közötti szövetség
Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Ha államfővé választják, nem feltétlenül a saját pártjából származó politikust kér fel kormányalakításra, a jelenlegi állás szerint a parlamenti választásokat követően is fennmarad a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti koalíció – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke.
2024. augusztus 28., 10:342024. augusztus 28., 10:34
A politikus kedden este a Gândul.ro hírportálon sugárzott interjúban többek között arról beszélt, hogyan készül az államfői tisztségre, és milyen lesz a viszony a koalíciós partnerek között.
Ciolacu úgy vélekedett, hogy az elkövetkező időszakban
„A hatalmat meg kell osztani, különösen a következő években” – mondta, kijelentve: ha megválasztják, „nem feltétlenül” PSD-s miniszterelnököt kér fel kormányalakításra.
Megjegyezte: az, hogy kit kér fel kormányalakításra, azon múlik, hogyan szavaznak az emberek az idei parlamenti választáson.
Nem zárja ki Mihai Tudose, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata párt (PSD) európai parlamenti képviselője, hogy a választásokat követően alakulata koalíciót kössön a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Azt is megjegyezte, hogy a népszerűségi mutatók jelenlegi állása szerint a választások után is fennmarad a PSD és a PNL közötti koalíció.
Kifejtette:
Ciolacu emlékeztetett: a kongresszuson elmondott beszédében nem említett neveket, hangsúlyozva, hogy a PSD ülése után Nicolae Ciucă PNL-elnök „közvetlenül támadta” őt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) „nem hagyja cserben a kormányt”, bármi történjék is a Szociáldemokrata Párttal (PSD) alkotott koalícióban – jelentette ki Nicolae Ciucă, a PNL elnöke.
A Ciucával fennálló viszonya kapcsán elmondta, nem barátok, de kölcsönösen tisztelik egymást, igaz, Ciucă csalódást is okozott neki.
Hozzátette, Ciucát nem igazán tartja jobboldali politikusnak, Klaus Iohannis államfőt pedig szerinte nem érdekelni a miniszterelnöki tisztség, „mert az munkával jár”.
Mindazonáltal kijelentette: meggyőződése, hogy a koalíció nem bomlik fel.
Simion: kizárt, hogy Ciucával és Ciolacuval közösen kormányra lépjek
George Simion AUR-elnök kizárt dolognak tartja, hogy a parlamenti választások után részt vegyen egy Nicolae Ciucával és Marcel Ciolacuval közös kormányban.
„Ha eddig még nem lett volna világos: kizárt dolog, hogy Ciucával és Ciolacuval közösen kormányra lépjek. Szövetségre csak a románokkal lépek!” – írta kedden a Facebookra a Románok Egyesüléséért Szövetség vezetője.
Korábban Dan Tanasă AUR-os képviselő is reagált a Mihai Tudose PSD-s európai parlamenti képviselő kijelentéseire, miszerint nem zárja ki az AUR-ral való szövetkezést a parlamenti választások után.
„Hallottam Mihai Tudose kijelentését, hogy nem zárja ki az AUR-ral való szövetséget. Amit Tudose nem ért, az az, hogy az AUR már szövetségben van a románokkal. Az AUR az egyetlen párt, amely valódi ellenzékben van a PNL-vel és a PSD-vel szemben, és ez ezután is így lesz. Mi vagyunk az egyetlenek, akik véget vethetünk ennek a katasztrofális kormánynak. A románok segítségével olyan hazafias kormányt hozhatunk létre, amely az országért küzd, nem pedig ellene” – írta Dan Tanasă Facebook-bejegyzésében.
Marcel Ciolacu szociáldemokrata elnök kedden kijelentette, kizárja az AUR-ral való együttműködés lehetőségét, bár úgy véli, hogy a parlamenti választások utáni időszakban a hatalom nem lehet egy ember vagy egy párt kezében.
A középiskolai oktatás terén Románia a kőkorszakban van – jelentette ki kedden Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen. Kifejtette, hogy a középiskolai oktatáson sürgősen változtatni kell.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztóak, és mivel a május 26-ig mért csapadékmennyiség eléri a 103 litert négyzetméterenként szemben a sokéves átlagnak számító 66,5 literes átlaggal és a következő napokban is heves esőzések várhatók.
Május utolsó hetében marad a hűvös időjárás, de június elején elkezd felfelé kúszni a hőmérők higanyszála, a nyár első hónapjában pedig már az átlagosnál melegebb lesz a hőmérséklet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat friss előrejelzéséből.
Államfői külsőségeket idéző környezetben rögzített beszédet tett közzé az elnökválasztáson alulmaradt George Simion hétfőn este, miután a nap folyamán a választást megnyerő Nicușor Dan letette a hivatali esküt.
Románia számára rendkívül fontos a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás – jelentette ki kedden a Román Akadémia székhelyén Daniel David oktatási miniszter.
Kiterjesztette a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu elleni büntetőeljárást a legfőbb ügyészség, miután az szélsőjobboldali személyiségektől idézett egy televíziós műsorban.
Károly király levelet küldött Nicușor Dan új román államfőnek, amelyben azt üzeni neki, hogy az ő vezetése alatt a két ország közötti kapcsolat nem csak virágozni fog, de közös törekvéseikben is egységesek maradnak.
Több mint 7700 fogyasztó maradt áram nélkül keddre virradóan a rossz idő miatt – közölte az energiaügyi miniszter a közösségi médiában.
Bár korábban arról volt szó, hogy már kedden elkezdődhetnek az egyeztetések Nicușor Dan új államfő és az „Európa-barátnak” nevezett pártok között a lehetséges koalícióról, az egyeztetések csak szerdán kezdődnek.
Hogyan él most egy magyar egyetemista Erdélyben? Meddig tart ki a szülőktől kapott támogatás, az ösztöndíj vagy az a szerény fizetés, amit egy egyetemista megkereshet? Milyen jövőt lát maga előtt egy erdélyi magyar fiatal – ha egyáltalán lát?
szóljon hozzá!