Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
A stabilitás megteremtésével indokolta Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti politikai szövetség létrehozását.
2024. március 05., 08:302024. március 05., 08:30
„Mi vagyunk a stabilitási tényező a legnagyobb válság idején” – mondta a kormányfő hétfőn este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva.
– fogalmazott Ciolacu.
A miniszterelnök egyben előre vetítette, hogy a szövetség a jövőben is fennmarad.
„Ez a mechanizmus politikai stabilitást hozott. Ebben a pillanatban nem látok másik politikai konstrukciót 2025-re” – jelentette ki.
és azon intézkedésekről beszélt, amelyeket a kormány szerint „a stabilitás ezen időszakában” meghozott.
„Romániának politikai stabilitásra van szüksége. Sikerült jó tárgyalásokat folytatnunk az Európai Bizottsággal, sikerült több mint 96 százalékos hatékonyságot elérni az európai uniós források terén, közel 900 kilométernyi autópálya áll építés alatt, sikerült 15 év után aláírni a szerződéseket az építőkkel az első két regionális kórház, a kolozsvári és a iaşi-i megépítésére, és legkésőbb két hét múlva a craiovaira is aláírjuk. És sikerült elérnünk a makrogazdasági egyensúlyt. Mindezeket a dolgokat a politikai stabilitás révén értük el, egy nagyon bonyolult környezetben” – mondta a kormányfő.
Kitért arra is, hogy nem sikerült mindent megoldani.
Nagyon magas volt az infláció. Ha nem hoztunk volna intézkedéseket az élelmiszer- és energiaárak felső határával kapcsolatban, akkor az infláció – ahogyan a nemzeti bank jelezte – 20 százalé fölött lett volna, de mi azt mondtuk, hogy egy számjegyű lesz, és most 5% százalék alatt vagyunk. A nyugdíjakat 13,8 százalékkal emeltük, hogy fedezzük a tavalyi teljes inflációt. Szeptember 1-jétől újraszámításra kerül sor” – sorolta a szerinte elért eredményeket.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy nem verte nagydobra az összes meghozott intézkedést, inkább június elsejéig befejezné azokat.
„Természetes, hogy létezik két nagy párt, amelyek mindig is riválisok voltak Romániában. A Szociáldemokrata Párt akkor döntött úgy, hogy belép a kormányba, amikor mindenki menekült a kormányzás felelőssége elől. Mindenki azt akarta volna, hogy a Nemzeti Liberális Párt egyedül maradjon kormányon, kisebbségi kormányként, ebben az esetben azonban a Nemzeti Liberális Párt tönkrement volna, akárcsak Románia, mert elkezdődött volna egy populista vetélkedés” – hangoztatta Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A kormányt okolta kedd esti közleményében George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és egyben államfőjelöltje a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséért.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy „nem nagy rajongója” Emil Hurezeanu külügyminiszternek, akit „kivételes, de régimódi” diplomatának tart.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy szerette volna, ha Călin Georgescu indul az elnökválasztáson.
Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba.
A miniszterelnök ellenőrző testülete egyidejű ellenőrzéseket végez a minisztériumokban és az összes többi fennhatósága alá tartozó intézményben – jelentette be kedden Marcel Ciolacu kormányfő.
A romániaiak mindössze 47 százaléka szeretné, ha az Európai Unió nagyobb szerepet vállalna a globális válságoktól és biztonsági kockázatoktól való megvédésében, ami 19 százalékponttal alacsonyabb az európai átlagnál (66 százalék).
Megszavazta kedden a parlament a szenátorok és képviselők jogállására vonatkozó jogszabályt. A módosítás szerint az ülésekről igazolatlanul hiányzó honatyák juttatásuk 5 százalékának levonásával büntethetők minden egyes napért, amikor hiányoznak.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint az Amerikai Egyesült Államok bevándorlási politikájában radikális szemléletváltás zajlik, amely nem csak Románia vízummentességi programhoz való csatlakozását érinti.
Rendőrök és ügyészek ütöttek rajta kedden reggel a román állami vasúttársaság utasszállító részlegének (CFR Călători) bukaresti székhelyén.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfő este kijelentette: ha tőle függene, a bírák és ügyészek esetében is 65 évre emelné a nyugdíjkorhatárt, mert „nem létezhet állam az államban”.
szóljon hozzá!