Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
A stabilitás megteremtésével indokolta Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti politikai szövetség létrehozását.
2024. március 05., 08:302024. március 05., 08:30
„Mi vagyunk a stabilitási tényező a legnagyobb válság idején” – mondta a kormányfő hétfőn este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva.
– fogalmazott Ciolacu.
A miniszterelnök egyben előre vetítette, hogy a szövetség a jövőben is fennmarad.
„Ez a mechanizmus politikai stabilitást hozott. Ebben a pillanatban nem látok másik politikai konstrukciót 2025-re” – jelentette ki.
és azon intézkedésekről beszélt, amelyeket a kormány szerint „a stabilitás ezen időszakában” meghozott.
„Romániának politikai stabilitásra van szüksége. Sikerült jó tárgyalásokat folytatnunk az Európai Bizottsággal, sikerült több mint 96 százalékos hatékonyságot elérni az európai uniós források terén, közel 900 kilométernyi autópálya áll építés alatt, sikerült 15 év után aláírni a szerződéseket az építőkkel az első két regionális kórház, a kolozsvári és a iaşi-i megépítésére, és legkésőbb két hét múlva a craiovaira is aláírjuk. És sikerült elérnünk a makrogazdasági egyensúlyt. Mindezeket a dolgokat a politikai stabilitás révén értük el, egy nagyon bonyolult környezetben” – mondta a kormányfő.
Kitért arra is, hogy nem sikerült mindent megoldani.
Nagyon magas volt az infláció. Ha nem hoztunk volna intézkedéseket az élelmiszer- és energiaárak felső határával kapcsolatban, akkor az infláció – ahogyan a nemzeti bank jelezte – 20 százalé fölött lett volna, de mi azt mondtuk, hogy egy számjegyű lesz, és most 5% százalék alatt vagyunk. A nyugdíjakat 13,8 százalékkal emeltük, hogy fedezzük a tavalyi teljes inflációt. Szeptember 1-jétől újraszámításra kerül sor” – sorolta a szerinte elért eredményeket.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy nem verte nagydobra az összes meghozott intézkedést, inkább június elsejéig befejezné azokat.
„Természetes, hogy létezik két nagy párt, amelyek mindig is riválisok voltak Romániában. A Szociáldemokrata Párt akkor döntött úgy, hogy belép a kormányba, amikor mindenki menekült a kormányzás felelőssége elől. Mindenki azt akarta volna, hogy a Nemzeti Liberális Párt egyedül maradjon kormányon, kisebbségi kormányként, ebben az esetben azonban a Nemzeti Liberális Párt tönkrement volna, akárcsak Románia, mert elkezdődött volna egy populista vetélkedés” – hangoztatta Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!