A román társadalom még nem áll készen az azonos nemű párok közötti bejegyzett élettársi kapcsolat elismerésére – jelentette ki Marcel CIolacu miniszterelnök.
2023. november 24., 09:022023. november 24., 09:02
A kormányfő csütörtökön este az Europa FM rádiónak nyilatkozva beszélt a témáról annak kapcsán, hogy Romániának március végéig be kell nyújtania az azonos nemű párok elismeréséről szóló EJEB-határozatot követő intézkedési javaslatokat.
„A román társadalom nem áll készen. Nem az első és nem is az utolsó, hogy az EJEB elmarasztalja Romániát. Romániát elítélték már a börtönökben alkalmazott bánásmód miatt is. Ez nem tartozik a prioritásaim közé, és ismétlem, nem hiszem, hogy Románia jelenleg készen áll” – mondta Marcel Ciolacu azzal kapcsolatban, hogy Romániának március 25-ig kell benyújtania az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) az azonos nemű párok elismeréséről és jogi védelméről szóló döntését követő intézkedési javaslatokat.
Hozzátette, alapvetően nincsenek fenntartásai az azonos neműekkel szemben.
– tette hozzá Ciolacu.
Arra a kérdésre, hogy ez azt jelenti-e, hogy a román kormány megsérti az EJEB ítéletét, Marcel Ciolacu megismételte:
„De úgy vélem, hogy a román társadalom még nem áll készen erre” – nyomatékosította ismét a PSD elnöke.
Románia azon kötelezettségét, hogy megvédje és elismerje az azonos nemű családokat, az EJEB nagykamarájának bírói kollégiuma erősítette meg, amikor elutasította a román kormány által a Buhuceanu és Ciobotaru ügyben, illetve húsz másik pár ügyében benyújtott fellebbezést – közölték az azonos nemű párokat képviselő Accept szervezet illetékesei szeptember 26-án sajtóközleményben. Így az EJEB idén májusban hozott ítélete továbbra is jogerős, ahogyan a román kormány és parlament kötelezettsége is, hogy sürgős intézkedéseket hozzon valamennyi család védelmének és jogi elismerésének biztosítása érdekében – tette hozzá az Accept.
A Buhuceanu és mások kontra Románia ügyben hozott határozatában a strasbourgi székhelyű nemzetközi igazságszolgáltatási intézmény hétfős bírói testülete öt szavazattal kettő ellenében megállapította, hogy a román állam megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményének 8. cikkét. Ez a paragrafus a családi és a magánélethez való jog tiszteletben tartását írja elő.
Összesen huszonegy azonos nemű pár panaszolta be 2019-ben és 2020-ban a román államot az Emberi Jogok Európai Bíróságán, amiért a hatóságok elutasították az élettársi kapcsolatuk bejegyzését a polgári törvénykönyv tiltására hivatkozva. A panaszosok arra hivatkoztak, hogy így számos olyan jogtól megfosztották őket, amelyeket a romániai törvények a házaspárok számára biztosítanak.
A kormánynak az azonos neműek házasságával kapcsolatos érvei közül egyik sem írhatja felül a panaszosoknak a kapcsolatuk elismeréséhez fűződő érdekét – olvasható a határozatban.
Az EJEB azt is hangsúlyozta, hogy
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke akkor úgy vélekedett: a megoldás egy, a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény elfogadása lenne, amelynek a heteroszexuális párokra is vonatkoznia kellene, nem csupán az azonos nemű párokra. Hozzátette, az ítélet nem rendelkezik arról, hogy az azonos nemű párok gyerekeket is örökbe fogadhassanak.
Arra is emlékeztetett, hogy
Az alkotmánybíróság ezzel részben helyt adott annak az alkotmányossági óvásnak, amelyet egy Brüsszelben házasságra lépett román–amerikai azonos nemű pár emelt a melegházasság romániai elismerésének megtagadása ellen, miután az Európai Unió Bírósága korábban kimondta, hogy a házastárs fogalmát az uniós állampolgárok azonos nemű házastársaira is alkalmazni kell a szabad tartózkodáshoz való jog tekintetében. Az alkotmánybíróság ugyanakkor döntésével nem foglalt állást a melegházasság elismerése ügyében.
A 2018-as ítélet kapcsán akkor Asztalos Csaba a Krónikának elmondta: jogértelmező döntésről van szó, amely nem csupán Romániára, hanem az EU valamennyi tagállamára érvényes.
Mint ismeretes, Romániában a Koalíció a családért által 2015 végén indított polgári kezdeményezés alapján 2018. október 6-án és 7-én népszavazást tartottak az alkotmány módosítására a hagyományos család védelme érdekében. Az egyházak által is támogatott népszavazás azonban nem érte el az érvényességhez szükséges küszöböt.
Ciucă: a hagyományos családmodellt támogatom
Nicolae Ciucă is kiáll a hagyományos család mellett – ezt maga a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke jelentette ki. A volt miniszterelnök csütörtökön este a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: a hagyományos család mellett szavazott a magyar népszavazáson 2018-ban.
„A PNL Románia történelmének és identitásának meghatározó pártja. Értékei nagyon jól meghatározottak: a család, az Istenbe vetett hit és a hazaszeretet, a hazához való kötődés. Hogyan szavazhattam volna? (…) A hagyományos családra szavaztam, bármikor erre fogok szavazni, és a gyermekeimet, unokáimat is így nevelem” – szögezte le.
Hozzátette ugyanakkor: az emberek már kifejezték a véleményüket a népszavazáson, ezért nincs szükség az alkotmány megváltoztatására.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!