Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
A kormány továbbra is fontosnak tartja és támogatja a fiatal generációk felvilágosítását a múltbeli tragédiákról, hogy megelőzze azok megismétlődését – jelentette ki hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából a bukaresti Korál zsinagógában tartott ceremónián.
2024. január 29., 13:402024. január 29., 13:40
2024. január 29., 14:002024. január 29., 14:00
Beszédében Ciolacu felidézte, hogy január 27-én az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor felszabadítására emlékezünk. 1945. január 27-e jelentette a holokauszt végét és a szabadság kezdetét a túlélők számára, akiknek sikerült elmenekülniük a náci gyilkosok kezéből – tette hozzá.
miközben otthonaikat, üzleteiket és imahelyeiket megrongálták és felgyújtották. Egy olyan időszak után, amikor a tudatlanság és a tagadás elhomályosította a kollektív tudatot, Románia 2004-ben a romániai holokausztot vizsgáló nemzetközi bizottság zárójelentésének elfogadásával elindult a felelősségvállalás útján. Múltunk kritikus vizsgálata döntően hozzájárult Románia fejlődéséhez, amely az igazságra és a múlttal való megbékélés erős vágyára épül” – idézte a beszédet az Agerpres.
„Az Európát ma fenyegető veszélyek – szélsőségesség, populizmus és antiszemitizmus – pontosan a tudatlanságból és a közönyből táplálkoznak. Az antiszemitizmus nem csupán a múlt század szomorú része, hanem különösen veszélyes valóság, amellyel ma is szembesülünk, és amelyet a közelmúlt eseményei súlyosbítanak, és szélsőséges csoportok táplálnak” – tette hozzá Ciolacu.
és hangsúlyozta, a kormány továbbra is fontosnak tarja és támogatja a fiatalok ilyen irányú nevelését, hogy ezek a szélsőséges események ne ismétlődhessenek meg többé. Emlékeztetett, hogy a 2023–2024-es tanévtől kezdődően a középiskolai tantervbe bevezették a zsidók történelme és a holokauszt tantárgyat.
A zsidóság történetének és a holokausztnak az oktatása hozzájárul majd a romániai zsidók történelmének, kultúrájának és hagyományainak jobb megismeréséhez és megértéséhez – jelentette ki kedden Marcel Ciolacu.
„Ez a nap évről évre arra ösztönöz bennünket, hogy elgondolkodjunk a holokauszt örökségén, tisztelegjünk az áldozatok emléke előtt, és továbbadjuk a túlélők vallomásait” – mondta még a kormányfő.
Végezetül a közel-keleti helyzetre utalva Ciolacu megismételte a román kormány felhívását a Hamász által fogva tartott izraeli túszok azonnali szabadon bocsátására.
Klaus Iohannis a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja alkalmából kiadott üzenetét Sergiu Nistor elnöki tanácsos olvasta fel a bukaresti Korál zsinagógában tartott hétfői rendezvényen.
– fogalmazott Iohannis. Hangsúlyozta, a megemlékezés az emberek millióit érintő szörnyű tragédia felidézésén túlmenően része egy tanulási folyamatnak, tanulságos példája annak, hogy a gyűlölet milyen szörnyetegeket szülhet, de annak is, hogy az élet győzedelmeskedik a halál felett.
Az elnök felidézte, hogy 79 évvel ezelőtt feltárultak a világ előtt a második világháború idején Európában elkövetett szörnyűségek vitathatatlan bizonyítékai, 1945 januárjában a túlélők kiszabadultak az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborokból és kiderült, hogy milyen szörnyűségeknek voltak kitéve.
A számok mögött összetört sorsok, szétvert közösségek és mérhetetlen kulturális és szellemi veszteség húzódik meg. (...) Amikor az emberek közötti gyűlöletet szítják, az egy állam politikájává válik, a következmények szörnyűek. A holokauszt tanulságait meg kell őriznünk emlékezetünkben, mert csak a történelem megismerésével és megértésével tudjuk megakadályozni annak megismétlődését” – fogalmazott Iohannis.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Románia elkötelezte magát az antiszemitizmus, a rasszizmus és az idegengyűlölet elleni küzdelem mellett a törvényi keret megerősítésével, valamint az oktatás, a kutatás és a holokausztra való emlékezés erősítését célzó eszközök és politikák kidolgozásával.
Klaus Iohannis leszögezte, a jelenlegi helyzetben, a számos válság és az Izrael elleni terrortámadások előidézte tragikus közel-keleti helyzet kontextusában a múlt tanulságainak megértése még fontosabb a gonosz elleni küzdelemben.
A bukaresti holokausztmúzeum létrehozásának műszaki-pénzügyi terveiről fogadott el határozatot csütörtöki ülésén a Ciolacu-kormány.
Románia délkeleti része, Moldva egyes régiói és a Fekete-tenger teljes romániai partvidéke a legsúlyosabban érintett régiók közé tartozik Európában a GPS-zavarás szempontjából, ami napi szinten érinti a kereskedelmi repülőgépek navigációs rendszereit.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy soha nem fog kormányt alakítani a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter csütörtökön, a Bukarestben zajló Európai Gazdák Kongresszusán népszavazást javasolt a mezőgazdasági termelők körében arról, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027 után különváljon a többi európai alaptól.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) minden intézkedést meghozott a választások jó körülmények közötti lebonyolítása érdekében – jelentette ki Toni Greblă, a hatóság elnöke.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!