Áttelepültek. A radar áthelyezése a NATO védelmi képességeinek megerősítését szolgálja
Fotó: NATO Allied Air Command
A Tulcea megyei Catoloi településre telepített át egy LANZA LTR-25 telepíthető légvédelmi radart és kiszolgáló csoportját az olaszországi Poggio Renaticóból a NATO telepíthető légvédelmi légi parancsnoki és irányító központja (DACCC).
2024. augusztus 21., 18:202024. augusztus 21., 18:20
A NATO délkeleti szárnyán folytatott fokozott megfigyelési tevékenységét az elkövetkező hónapokban a megfigyeléssel és a légi irányítással foglalkozó szakemberek fogják támogatni. A román határ mentén a megfigyelési képességek javítása érdekében, különösen a NATO légterét keresztező, kisebb radarkeresztmetszetű eszközök észlelésére, a DACCC augusztus 14-én megkapta a DADR-től a kezdeti működési képességet – áll a központ kedden délután kiadott közleményében.
A DACCC két mobil radart kapott. Ezek különleges képességeket biztosítanak, ha két másik telepíthető passzív ESM nyomkövető (DPET) érzékelővel kombinálják őket. Ezzel a konfigurációval a DACCC az egyetlen NATO-szervezet, amely passzív és aktív radarfelderítést is kínál.
– mondta Denny Traas vezérőrnagy, a DACCC parancsnoka.
„A misszió a szövetség védelmi képességeinek folyamatos fejlődését és megerősítését nyomatékosítja” – tette hozzá. „Elsődleges célunk, hogy támogassuk a NATO azon erőfeszítéseit, hogy olyan erős és ütőképes katonai pozíciót tartson fenn, amely elrettent minden, a szövetség elleni támadástól, és készen áll a védelemre, ha az elrettentés kudarcot vall” – mondta Denny Traas vezérőrnagy.
Az aktív telepíthető radarok a jelenlegi légi és statikus vezetési és irányítási rendszerek hatékony kiegészítői. Nagymértékben fokozzák a NATO légi és űrerőinek felkészültségét, és kedveznek a szövetségesek és partnerek közötti jobb együttműködésnek.
Michael Krah dandártábornok, a Szövetséges Légierő Parancsnokság műveleti vezérkari főnökének helyettese hangsúlyozta a NATO elkötelezettségét a tagországok légterének védelme mellett. Hangsúlyozta annak stratégiai fontosságát, hogy a jelenleg a Mihail Kogălniceanu légitámaszponton állomásozó spanyol F-18-as repülőgépeket a DACCC radarral együtt Romániába hozták, hogy javuljon a légtérrendészet hatékonysága.
Kiemelte, hogy
Az olyan modern radarrendszereket, mint a LANZA LTR-25, kifinomult követésre, felderítésre és megfigyelésre tervezték. Elsősorban katonai alkalmazásokban használják a különböző platformok, például hadihajók és tengeralattjárók műveleti képességeinek fokozására, valamint átfogó helyzetfelismerés biztosítására.
A LANZA LTR-25 radar nagy hatótávolsággal rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy nagy távolságokon keresztül észleljen és kövessen objektumokat. Általában több mint 200 tengeri mérföldes távolságban képes a felszínen és a levegőben lévő célpontok észlelésére, míg a pontos hatótávolsági képességek a műveleti környezettől és a célpont jellemzőitől függően változhatnak. A LANZA LTR-25 radar rendkívül fejlett célkövető képességekkel rendelkezik. Több célpont egyidejű pontos követése érdekében többsugaras technológiát és kifinomult jelfeldolgozó algoritmusokat alkalmaz.
Ez lehetővé teszi, hogy
A LANZA LTR-25 radar számos fegyverrendszerrel integrálható, hogy növelje azok hatékonyságát. Kommunikál a rakétarendszerekkel, a légvédelmi tüzérséggel és más védelmi és támadó fegyverekkel, hogy célzási és irányítási információkat szolgáltasson. Ez az integráció biztosítja, hogy a fegyverrendszerek nagy pontossággal és megbízhatósággal tudják a célpontokat támadni, javítva ezzel a platform általános harckészültségét és reagálási képességét.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!