Áttelepültek. A radar áthelyezése a NATO védelmi képességeinek megerősítését szolgálja
Fotó: NATO Allied Air Command
A Tulcea megyei Catoloi településre telepített át egy LANZA LTR-25 telepíthető légvédelmi radart és kiszolgáló csoportját az olaszországi Poggio Renaticóból a NATO telepíthető légvédelmi légi parancsnoki és irányító központja (DACCC).
2024. augusztus 21., 18:202024. augusztus 21., 18:20
A NATO délkeleti szárnyán folytatott fokozott megfigyelési tevékenységét az elkövetkező hónapokban a megfigyeléssel és a légi irányítással foglalkozó szakemberek fogják támogatni. A román határ mentén a megfigyelési képességek javítása érdekében, különösen a NATO légterét keresztező, kisebb radarkeresztmetszetű eszközök észlelésére, a DACCC augusztus 14-én megkapta a DADR-től a kezdeti működési képességet – áll a központ kedden délután kiadott közleményében.
A DACCC két mobil radart kapott. Ezek különleges képességeket biztosítanak, ha két másik telepíthető passzív ESM nyomkövető (DPET) érzékelővel kombinálják őket. Ezzel a konfigurációval a DACCC az egyetlen NATO-szervezet, amely passzív és aktív radarfelderítést is kínál.
– mondta Denny Traas vezérőrnagy, a DACCC parancsnoka.
„A misszió a szövetség védelmi képességeinek folyamatos fejlődését és megerősítését nyomatékosítja” – tette hozzá. „Elsődleges célunk, hogy támogassuk a NATO azon erőfeszítéseit, hogy olyan erős és ütőképes katonai pozíciót tartson fenn, amely elrettent minden, a szövetség elleni támadástól, és készen áll a védelemre, ha az elrettentés kudarcot vall” – mondta Denny Traas vezérőrnagy.
Az aktív telepíthető radarok a jelenlegi légi és statikus vezetési és irányítási rendszerek hatékony kiegészítői. Nagymértékben fokozzák a NATO légi és űrerőinek felkészültségét, és kedveznek a szövetségesek és partnerek közötti jobb együttműködésnek.
Michael Krah dandártábornok, a Szövetséges Légierő Parancsnokság műveleti vezérkari főnökének helyettese hangsúlyozta a NATO elkötelezettségét a tagországok légterének védelme mellett. Hangsúlyozta annak stratégiai fontosságát, hogy a jelenleg a Mihail Kogălniceanu légitámaszponton állomásozó spanyol F-18-as repülőgépeket a DACCC radarral együtt Romániába hozták, hogy javuljon a légtérrendészet hatékonysága.
Kiemelte, hogy
Az olyan modern radarrendszereket, mint a LANZA LTR-25, kifinomult követésre, felderítésre és megfigyelésre tervezték. Elsősorban katonai alkalmazásokban használják a különböző platformok, például hadihajók és tengeralattjárók műveleti képességeinek fokozására, valamint átfogó helyzetfelismerés biztosítására.
A LANZA LTR-25 radar nagy hatótávolsággal rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy nagy távolságokon keresztül észleljen és kövessen objektumokat. Általában több mint 200 tengeri mérföldes távolságban képes a felszínen és a levegőben lévő célpontok észlelésére, míg a pontos hatótávolsági képességek a műveleti környezettől és a célpont jellemzőitől függően változhatnak. A LANZA LTR-25 radar rendkívül fejlett célkövető képességekkel rendelkezik. Több célpont egyidejű pontos követése érdekében többsugaras technológiát és kifinomult jelfeldolgozó algoritmusokat alkalmaz.
Ez lehetővé teszi, hogy
A LANZA LTR-25 radar számos fegyverrendszerrel integrálható, hogy növelje azok hatékonyságát. Kommunikál a rakétarendszerekkel, a légvédelmi tüzérséggel és más védelmi és támadó fegyverekkel, hogy célzási és irányítási információkat szolgáltasson. Ez az integráció biztosítja, hogy a fegyverrendszerek nagy pontossággal és megbízhatósággal tudják a célpontokat támadni, javítva ezzel a platform általános harckészültségét és reagálási képességét.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
szóljon hozzá!