Fotó: Borbély Fanni
A kormány épülete előtt tüntetnek hétfőn az Egészségügyi Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség tagjai, „valós” béremelést követelve.
2024. március 11., 14:302024. március 11., 14:30
A megmozdulás résztvevői kék és sárga zászlókat lengetnek,
A szakszervezeti szövetség alelnöke, Gabriel Predică elmondta, a tüntetők a Győzelem (Victoriei) térről az egészségügyi és a munkaügyi minisztérium székhelye, majd a parlament épülete elé vonulnak. Hozzátette,
Mint magyarázta, mivel a jogszabályban előírt 20 százalékos pluszt az alapbérből számolják ki, a pótlékokat is magában foglaló fizetéshez viszonyítva alig 13,9 százalékkal fognak emelkedni a béreik, ami még az inflációt sem fedezi.
A szakszervezet illetékesei a hétvégén összeülnek, hogy döntsenek az általános sztrájk kirobbantásáról – mondta még Gabriel Predică.
Marius Budăi (PSD) üdvözli, hogy az egészségügyi és szociális gondozói szakszervezetek letettek a sztrájkról
Üdvözölte Marius Budăi szociáldemokrata párti képviselő hétfőn, hogy a Sanitas szakszervezeti szövetség és a szociális ellátásban dolgozók Pro Asist szakszervezeti szövetsége lemondott az általános sztrájk kirobbantásáról, miután a kormány az egészségügyi és szociális ellátásban dolgozók béremeléséről döntött.
Budăi emlékeztetett, hogy a kormányrendelet értelmében a 2023. decemberi szinthez képest 20 százalékkal nő két részletben - márciusban és júniusban - az egészségügyben dolgozó műszaki, adminisztratív és gazdasági személyzet (TESA), illetve a szociális gondozók alapbére. Ugyanakkor a többi egészségügyi alkalmazott alapbére is nő, ugyancsak két szakaszban.
A sürgősségi rendelet előírja azt is, hogy a mentőszolgálatoknál és az állami kórházak sürgősségi osztályainál részmunkaidőben ügyeletet ellátó általános orvosok egyéni munkaszerződés alapján az ügyeletért külön juttatásban részesülnek.
A Román Vasúttársaság (CFR) kedden tájékoztatott, hogy a rendkívüli hőség miatt a közlekedés biztonsága érdekében bizonyos vasúti pályaszakaszokon elrendelték a szerelvények sebességének korlátozását.
Nyílt levelet intézett kedden a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a kormányfőhöz, amelyben előzetes konzultációt követel a bírák és ügyészek jogállását is érintő deficitcsökkentő intézkedésekről.
A négypárti kormánykoalíció jelöltjeit, Mircea Abrudeant és Sorin Grindeanut választották meg a szenátus, illetve a képviselőház házelnökeivé kedden. A két új házelnököt a PNL, illetve a PSD javasolta a kormányalakítással megüresedett tisztségekbe.
A Bolojan-kormány programja szerint változások várhatóak a tanügyben, Daniel David folytatja munkáját a szaktárca élén. A szakszervezetek tiltakoznak a várható tanóraszám-növekedés és a tanári óradíjak csökkentése ellen.
Cirkuszt csinált a magyarellenességéről elhíresült Dan Tanasă a képviselőház jogi szakbizottságának keddi ülésén, amikor az RMDSZ alkotmánybíró-jelöltjét, Asztalos Csabát hallgatták meg.
Marian Enache és Varga Attila megbízatása jár le júliusban, a helyükre a PSD által támogatott Mihai Busuioc, az Állami Számvevőszék elnöke és az RMDSZ által javasolt Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke kerülhet.
Régi-új RMDSZ-es „arc” is helyet kap az új bukaresti kormányban: Cseke Attila fejlesztési miniszterként folytathatja munkáját.
Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
szóljon hozzá!