Fotó: Borbély Fanni
A kormány épülete előtt tüntetnek hétfőn az Egészségügyi Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség tagjai, „valós” béremelést követelve.
2024. március 11., 14:302024. március 11., 14:30
A megmozdulás résztvevői kék és sárga zászlókat lengetnek,
A szakszervezeti szövetség alelnöke, Gabriel Predică elmondta, a tüntetők a Győzelem (Victoriei) térről az egészségügyi és a munkaügyi minisztérium székhelye, majd a parlament épülete elé vonulnak. Hozzátette,
Mint magyarázta, mivel a jogszabályban előírt 20 százalékos pluszt az alapbérből számolják ki, a pótlékokat is magában foglaló fizetéshez viszonyítva alig 13,9 százalékkal fognak emelkedni a béreik, ami még az inflációt sem fedezi.
A szakszervezet illetékesei a hétvégén összeülnek, hogy döntsenek az általános sztrájk kirobbantásáról – mondta még Gabriel Predică.
Marius Budăi (PSD) üdvözli, hogy az egészségügyi és szociális gondozói szakszervezetek letettek a sztrájkról
Üdvözölte Marius Budăi szociáldemokrata párti képviselő hétfőn, hogy a Sanitas szakszervezeti szövetség és a szociális ellátásban dolgozók Pro Asist szakszervezeti szövetsége lemondott az általános sztrájk kirobbantásáról, miután a kormány az egészségügyi és szociális ellátásban dolgozók béremeléséről döntött.
Budăi emlékeztetett, hogy a kormányrendelet értelmében a 2023. decemberi szinthez képest 20 százalékkal nő két részletben - márciusban és júniusban - az egészségügyben dolgozó műszaki, adminisztratív és gazdasági személyzet (TESA), illetve a szociális gondozók alapbére. Ugyanakkor a többi egészségügyi alkalmazott alapbére is nő, ugyancsak két szakaszban.
A sürgősségi rendelet előírja azt is, hogy a mentőszolgálatoknál és az állami kórházak sürgősségi osztályainál részmunkaidőben ügyeletet ellátó általános orvosok egyéni munkaszerződés alapján az ügyeletért külön juttatásban részesülnek.
A 2024-es parlamenti választásokra a romániai állampolgárok rekord nagy számban mennek szavazni, így ez lehet az elmúlt 20 év legmagasabb részvételi aránya.
A külügyminisztérium vasárnap közölte, hogy valamennyi külföldi szavazóhelyiségből elküldték Romániába az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazólapokat.
A délután négy óráig beérkező adatok szerint a szavazók túlnyomó többsége a 45 év fölötti korosztályokból került ki. A fiatalokból álló ,,TikTok-nemzedék” sokkal kisebb arányban képviseltette magát.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint 2024 novemberében 11 707 különnyugdíjat fizettek ki, 16-tal kevesebbet, mint előző hónapban.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 54 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Országszerte a reggeli órákban szavaztak a román pártok vezető politikusai. Marcel Ciolacu, Elena Lasconi és Klaus Iohannis az ország uniós tagságának fontosságát hangsúlyozta, a szélsőjobb képviselői a ,,láncoktól történő megszabadulásról” beszéltek.
Az RMDSZ szenátorjelöltjei közül ketten, akik már szavaztak, úgy nyilatkoztak, a magyar jövőért adták le voksukat.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Klaus Iohannis államfő az elnökválasztás eredménye miatt kirobbant politikai válság kezdete óta először mondott beszédet, szombaton a Cotroceni-palotában összegezte mandátumát a december elseje alkalmából rendezett fogadáson.
A Központi Választási Iroda (BEC) szombat esti tájékoztatása szerint nem zárult le valamennyi megyei választási irodában az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálása.
szóljon hozzá!