Fagyos viszony. A román kormány tovább növelte az Oroszországot sújtó román intézkedések számát
Fotó: Gov.ro
Újabb lépést tett Románia az Oroszországtól való távolodás irányába: a román kormány szerdai ülésén felfüggesztette az Oroszországi Föderációval 1993-ban aláírt és 1994-ben ratifikált, a jövedelem és tőkeeszközök kettős adóztatásának elkerüléséről szóló egyezményt.
2024. augusztus 15., 14:342024. augusztus 15., 14:34
1993 szeptemberében, amikor az egyezményt az akkori miniszterelnök, Nicolae Văcăroiu és orosz kollégája, Viktor Csernomirgyin Moszkvában aláírta, Románia és Oroszország a két ország közötti gazdasági kapcsolatokat kívánta előmozdítani és erősíteni azáltal, hogy megállapodott az egyik vagy mindkét szerződő államban illetőséggel bíró személyek kettős adóztatásának elkerüléséről.
Románia esetében azok az adók, amelyekre az egyezmény rendelkezéseit alkalmazták, a következők: a magánszemélyek által szerzett jövedelmek adója, a jogi személyek nyereségére kivetett adó, a fizetések és hasonló illetmények adója, a mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelemre kivetett adó és az osztalékadó.
Az Orosz Föderáció esetében azok az adók, amelyekre az egyezmény rendelkezéseit alkalmazták, a következők: a vállalatok és szervezetek nyereségére kivetett adó, a bankok jövedelmét terhelő adó, a biztosítási tevékenységből származó jövedelem adója, a személyi jövedelemadó, a társasági tőkeadó, a magánszemélyek tőkeadója.
Mint ismeretes,
Ez legutóbb július elején nyilvánult meg, amikor Oroszország nemkívánatos személlyé nyilvánította a román nagykövetség egyik munkatársát.
A tárca rámutat: a lépés válasz arra, hogy május 24-én Románia utasította ki a bukaresti orosz külképviselet egyik munkatársát, arra hivatkozva, hogy az a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezményben foglaltakkal ellentétes tevékenységet folytatott.
Az orosz diplomata kiutasításáról szóló döntést májusban azt követően hozták nyilvánosságra, hogy a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) jelentése szerint
A Moszkva és Bukaresti, amúgy sem túl rózsás diplomáciai viszony az Ukrajna ellen indított háború kezdete óta tovább romlott, Románia tavaly júniusban például felszólította Oroszország bukaresti nagykövetségét, hogy 30 napon belül csökkentse 40 fővel a személyzetét.
A bukaresti tárca közleménye szerint a román hatóságok döntését a stratégiai ügyekért felelős külügyi államtitkár közölte az orosz nagykövettel.
E szerint
Az eltérés abból adódik, hogy a létszámtervben előírt posztok egy része betöltetlen volt az orosz nagykövetségen. Ez azt jelenti, hogy az orosz nagykövetségnek kevesebb mint felére kellett csökkentenie személyi állományának létszámát.
A közlemény szerint a külügyminisztérium a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezmény alapján hozta ezt az intézkedést, ami „tükrözi a kétoldalú kapcsolatok jelenlegi szintjét, amelyet Románia drasztikusan csökkentett az Oroszország Ukrajna elleni agresszió.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!