Fotó: Mediafax
Újabb vizsgálatot kezdeményezett Tudorel Toader igazságügyi miniszter hétfőn az ügyészségi vezetők „menedzseri tevékenységének" kiértékelésére, miután két hete az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vezetőjét, Laura Codruța Kövesit lejárató hangfelvételeket tett közzé a kormányon lévő Szociáldemokrata Párthoz (PSD) közel álló România TV hírtelevízió.
2017. július 03., 14:362017. július 03., 14:36
2017. július 03., 14:412017. július 03., 14:41
Miután saját hatáskörben végzett korábbi vizsgálata nyomán márciusban Toader arra a következtetésre jutott, hogy „nem időszerű" az ügyészségi vezetők elmozdítása, most a – bírák és ügyészek szakmai testületeként működő – Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) igazságszolgáltatási felügyeletétől kért szakmai kiértékelést. Az MTI által idézett bukaresti sajtó szerint – a túlkapásokkal és titkosszolgálati kötődésekkel vádolt – Kövesi aligha élheti túl a DNA élén a leváltására irányuló újabb támadást.
A minisztérium székházában nyilatkozó Toader azt mondta, már a 13-as számú kormányrendelettel kapcsolatos vizsgálatra vonatkozó jelentésében „erősen meghúzta a vészharangot" a DNA tevékenységével kapcsolatban, és felhívta a figyelmet, hogy a nyomozó hatóságnak az alkotmányos előírások betartásával kell működnie.
„Teljes meggyőződésünkkel támogatjuk a korrupcióellenes harcot, de kérem, jegyezzük meg, hogy a korrupcióellenes harc nem csak a DNA-t jelenti, nem csak büntetések és ítéletek végrehajtását jelenti. Elsősorban a korrupciós cselekedetek megelőzését jelenti, a büntetőjogi lépés csak a végső megoldás" – idézte az igazságügyi minisztert az Agerpres hírügynökség.
A DNA-val kapcsolatban felröppent legutóbbi feltételezésekről Tudorel Toader elmondta: a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ellenőrző testületéhez fordult a nyilvánosságra került hangfelvétel ügyében, kérve, hogy a testület tisztázza annak hitelességét. Toader kijelentette: felkérte a CSM ellenőrző testületét, hogy értékelje ki a DNA és a legfőbb ügyészség vezetőségének tevékenységét, lévén, hogy erre már 10 éve nem került sor.
„Remélem, az nyer majd megállapítást, hogy nincs szelektív igazságszolgáltatási rendszerünk" – jegyezte meg Toader. A tárcavezető közölte, támogatja a korrupciós cselekedetek megelőzését, de igazságügyi miniszterként kötelessége, hogy ne csak a DNA tevékenységének pozitív oldalát vegye figyelembe, vagyis azt a tényt, hogy sok tettest lelepleznek és elítélnek, hanem a negatív oldalát is. „Éspedig, hogy sok román állampolgárt letartóztatnak, vizsgálatot indítanak ellene, bíróság elé állítják, esetleg el is ítélik, hogy aztán később kiderüljön ártatlanságuk, ami valóságos tragédia, és fekete folt Románia igazságszolgáltatási rendszerén" – tette hozzá a tárca vezetője.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!