Fotó: Luciana Friedmann/Facebook
Méltányolta az Európai Bizottság, hogy Románia az Európai Unió első tagállama, amelyik a középiskolákban bevezette A zsidók történelme. A holokauszt választható tantárgyat. Pár hónapja még az erősödő romániai antiszemitizmusra hívta fel a figyelmet az Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet.
2024. október 15., 17:042024. október 15., 17:04
2024. október 15., 17:062024. október 15., 17:06
Romániát az Európai Bizottság az antiszemitizmus elleni fellépésre vonatkozó uniós stratégiához készített, hétfőn közzétett első időközi jelentésében méltatta – írta az Agerpres.
Mindez ellentmond annak, hogy július végén az Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet éves jelentésében rámutatott,
Az Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet 2023. május és 2024. április közötti időszakra vonatkozó jelentése szerint a gyűlöletkeltő üzenetek főleg az online térben, utcai tüntetéseken, vandál cselekmények, a médiában hangoztatott előítéletek révén terjednek, de a román politikai vezetők is következmények nélkül hangoztattak antiszemita és holokauszttagadó üzeneteket a parlamentben.
amelyek egyértelműen tükrözik a romániai holokauszt méreteit és sajátosságait. Az uniós stratégia egy sor intézkedést fogalmazott meg, amelyek három pillér köré csoportosulnak: 1) az antiszemitizmus minden formájának megelőzése; 2) a zsidó élet védelme és előmozdítása; 3) a holokausztkutatás, -oktatás és -emlékezés előmozdítása. Az EU emellett az antiszemitizmus elleni globális küzdelemben is vezető szerepet kíván betölteni. A stratégia 90 intézkedést tartalmaz, amelyek végrehajtása már javában zajlik.
külön képviselőt vagy országos koordinátort neveztek ki az antiszemitizmus elleni fellépésre (20 tagállam), és alkalmazzák az antiszemitizmusnak azt a meghatározását, amelyet a 2016. május 26-i bukaresti plenáris ülésén fogadott el Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (25 tagállam). Az uniós stratégia részeként az Európai Bizottság létrehozta saját holokauszt-emlékrendezvényét. A Bizottság a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetséggel, illetve
A stratégia keretében a Bizottság vállalta, 2024-ben és 2029-ben időközi jelentéseket tesz közzé.
Erősödnek az antiszemita megnyilvánulások az Egyesült Államokban és az európai országokban, köztük Romániában is a Hamász Izrael elleni terrortámadását követően kirobbant közel-keleti konfliktus nyomán.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
2 hozzászólás