Fotó: Pinti Attila
Orbán Viktor kedvelt modellnek számít Romániában, főleg azért, mert felfedi a nacionalizmusát Brüsszelben. A románok jelentős része arra vágyik, hogy az ő politikusa is hasonló határozottsággal képviselje hazája érdekeit – vélekedik elemzésében a Deutsche Welle (DW) publicistája.
2024. január 05., 08:462024. január 05., 08:46
2024. január 05., 14:222024. január 05., 14:22
A vezető román politikusok és Magyarország miniszterelnöke között von párhuzamot a német közszolgálati médiaszolgáltató román nyelvű honlapján megjelent elemzés. A Romániában négy választást felsorakoztató 2024-es „szuperévet” felvezető írásában Sabina Fati többek között rámutat, hogy az országban egyelőre nincsenek nagy népszerűségnek örvendő politikusok. A nacionalista George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének támogatottsága 20 százalék körüli, míg a Marcel Ciolacu miniszterelnöké nem haladja meg a 30 százalékot.
A publicista szerint Marcel Ciolacu és George Simion egyaránt „le akarja másolni” Orbán Viktort, de amíg a román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének nincs elegendő bátorsága nyíltan felvállalni az illiberalizmust, az AUR vezetőjének nincs elegendő hatalom a kezében.
A Deutsche Welle (DW) bukaresti munkatársa úgy véli, Simion „Románia Orbán Viktorának hiszi magát, mert az AUR és a Fidesz ugyanazt az ideológiát vallja”. Majd idéz az R3Media portál tavaly júliusban megjelent vezércikkéből, miszerint a román politikusok többsége pontosan úgy gondolkodik, mint a magyar miniszterelnök, csak nincs bátorságuk akképpen is cselekedni. „Csupán George Simion áll készen felvállalni a nyugati világ felrobbantásának küldetését, akárcsak a magyar vezető, éppen ezért kéri közvetett módon a támogatását. Az AUR vezetőjének számítása végletekig leegyszerűsített, és azt képzeli, hogy egy Budapesten elindított tűzijátékkal megszerezheti a romániai magyarok szavazatát az őszi államfőválasztáson. Teljes utópia, amit pragmatikus nacionalistaként Simion szeretne gyakorlatba ültetni” – fejtegeti írásában Sabina Fati.
Hasonlóképpen megaláztatásként élik meg a románok, hogy hazájuk több mint egy évtizede nem csatlakozott a schengeni övezethez, és kénytelenek sorban állni, mielőtt Magyarországon vagy Bulgárián keresztül elhagyják az országot.
„Éppen ezért azt szeretnék, ha nekik is olyan vezetőjük lenne, aki keményen odacsap az asztalra Brüsszelben, akit a hazájukért látnak küzdeni a világ nagyhatalmainak vezetőinek oldalán, nem pedig az Antena 3, az RTV vagy a Digi24 stúdiójában. Sokaknak nem számítanak a részletek, mivel nem Orbán Viktor elveit követik, csupán a fellépését. Az ő időnkénti megjelenéseit Nagy-Magyarország térképével a háta mögött vagy az azt ábrázoló sállal a nyakában román szimpatizánsai a pozitívumok közé sorolják, nem pedig az arrogáns nacionalizmusok sorába. Szintén a bukarestiek (politikusok – szerk. megj.) a hibásak, amiért nem sikerült pontra tenniük” – szerepel Sabina Fati publicistának a német közszolgálati médiaszolgáltató román nyelvű honlapján megjelent elemzésében.
Az újságíró úgy véli, Orbán Viktor főleg azért számít kedvelt modellnek Romániában, mert felfedi a nacionalizmusát Brüsszelben. Fati végkövetkeztetése az, hogy a PSD és a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) majdani államfőjelöltjeinek választ kell nyújtaniuk az ország számottevő témáira: a szegénységre és a hazai politikusok ama hiányosságára, hogy képtelenek Románia érdekében cselekedni.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
szóljon hozzá!