Hamarosan Románia is „megérkezhet”.
Nem kérdőjelezhető meg senki részéről, hogy Romániának helye van a schengeni övezeten belül – erősítette meg az Európai Bizottság évek óta képviselt álláspontját Jean-Claude Juncker bizottsági elnök pénteken Viorica Dăncilă román miniszterelnökkel közös bukaresti sajtóértekezletén.
2019. január 11., 16:122019. január 11., 16:12
A román uniós elnökség hivatalos megnyitójára Bukarestbe érkező Juncker hangsúlyozta, minden kétkedőnek, köztük Mark Rutte holland miniszterelnöknek is világossá teszi a közeljövőben, hogy Románia megfelel az uniós feltételrendszernek.
Hivatali ideje végéig mindent megtesz azért, meg fogja győzni a csatlakozást ellenző kormányokat – ígérte –, hogy Románia csatlakozhasson a belső határellenőrzés megszüntetését lehetővé tévő övezethez.
Az Európai Bizottság elnöke a bukaresti kormány székhelyén, a Victoria-palotában tartott beszédében úgy fogalmazott, az Európai Bizottság és Románia „eggyé fog válni” a következő fél év folyamán. Úgy működnek majd együtt, mint egy „ideális házaspár” ugyanis céljaik, prioritásaik és az azok megvalósításához választott utak azonosak.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy nem maradt sok idő azonban arra, hogy az ősszel megalakuló, új összetételű Európai Parlament asztalára olyan, aktuális és halasztást nem tűrő ügyek jól előkészített dossziéi kerülhessenek, mint a 2021-től érvényes uniós költségvetés, a migráció okozta kihívások és a külső határok védelme.
Juncker arra kérte a román kormányt, kerülje el azt, hogy az ország belpolitikai nehézségei bármiféle árnyékot vessenek az európai politikára.
hogy áthidalhatatlan megosztottság nehezítené a tagországok együttműködését. A román elnökség és az uniós bizottság közös feladata, hogy ezt bebizonyítsák – tette hozzá.
Az unió tanácsa soros román elnökségének prioritásairól tartott sajtóértekezleten Viorica Dăncilă román kormányfő hangsúlyozta, az elnökség lehetőség a tagországok eltérő elképzeléseiről folytatott párbeszéd elmélyítésére.
Reményét fejezte ki, hogy Románia előremutató egyeztetéseket fog vezeti, néhány kérdésben pedig konkrét eredményeket tud majd elérni az európai gazdaság fellendítése, a szociális felzárkózás, az uniós költségvetés, a migrációs kérdések, a szomszédságpolitika és a belső biztonság erősítésének tekintetében.
Románia január 1-jén fél évre vette át az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. Az Európai Bizottság tagjai és elnöke pénteken a román államfővel és a miniszterelnökkel egyeztet a román elnökségre váró feladatokról.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
AUR-előnyt mért a legfrissebb közvélemény-kutatás a liberálisokkal szemben: az INSCOP szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvényt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
szóljon hozzá!