Fotó: Pál Árpád
Ötezer lejes bírságot szabott ki az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) a román közszolgálati televízió 1-es csatornájára (TVR1) a Kérdések és válaszok (Întrebări și răspunsuri) című műsorában, tavaly november 16-án elhangzott, a restitúció kapcsán a magyarokat vádoló kijelentések miatt.
2017. április 06., 18:262017. április 06., 18:26
2017. április 06., 18:312017. április 06., 18:31
Az ügyben az RMDSZ tett feljelentést a médiahatóságnál tavaly december 20-án, kérve a történtek kivizsgálását. A szóban forgó műsor vezetője és két meghívottja – egyetemi professzor és publicista – többek között az erdélyi visszaszolgáltatásokról is beszélt, azt sugallva, a magyar kisebbség úgy kapta vissza elkobzott javait, hogy ezzel megkárosította a román államot.
„Elfogadhatatlan, hogy már a közszolgálati hírcsatorna is elővette a »magyar kártyát«. Nem engedhetjük, hogy újra és újra megbélyegezzenek minket, tényeket ferdítsenek, ezzel pedig a közvéleményt félretájékoztassák\" − nyilatkozta Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke a CNA csütörtöki döntése után.
A szövetség hírlevele által idézett politikus emlékeztetett: eddig a magyar közösség ellen irányuló, diszkrimináló tartalmak főként a kereskedelmi televíziócsatornákra voltak jellemzőek. A legaktuálisabb eset márciusban történt, amikor az RMDSZ feljelentése alapján a B1 hírtelevízió huszonötezer lejes bírságot kapott, mert a műsorvezető, Radu Banciu azt mondta: a magyaroknak menekültnépként semmi keresnivalójuk Európában, hiszen nem európaiak, nyelvük sem tekinthető annak.
Ezt megelőzően február elején kapott tízezer lejes bírságot magyarok ellen irányuló uszítás miatt a Realitatea hírtévé Rareș Bogdan vezette műsora. Közel egy éve pedig – szintén a szövetség feljelentése alapján – az Antena 3 írásbeli megrovást, a B1 televízió pedig pénzbíróságot kapott, mert a 2015. december 1-jei, kézdivásárhelyi eseményekről a tényeket elferdítve, nem objektív módon számolt be, a kollektív bűnösség elve alapján pedig az egész magyar közösséget terroristának állította be.
A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző Călin Georgescu győzelmét.
A „legionárius” szóra kerestek rá a legtöbben a román nyelv online értelmező szótárában (dexonline) az államelnökválasztás vasárnapról hétfőre virradó éjszakáján.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi hétfőn a Facebook-oldalán megköszönte azoknak a támogatását, akik rá szavaztak az elnökválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.
„A történelem végnapjait” emlegette az elnökválasztás első fordulójának részleges eredményeit kommentálva hétfőn Lucian Romaşcanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője a Facebook-
Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.
A Bukarest főpolgármestere, Nicuşor Dan által kezdeményezett népszavazás a választási részvétel és a három feltett kérdésre adott pozitív válaszok tekintetében is érvényesnek bizonyult a nem végleges eredmények szerint.
Elena Lasconi juthat az elnökválasztás második fordulójába Călin Georgescu mellett a szavazatok szinte száz százalékos feldolgozottsága szerinti eredmények alapján.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.