Fotó: Védelmi Minisztérium
Románia 200-300, súlyos állapotban lévő koronavírus-fertőzöttet irányíthat át külföldre, több ország is jelezte, hogy befogadná őket kezelésre – jelentette ki Victor Costache, Florin Cîțu miniszterelnök tanácsadója.
2021. október 07., 07:302021. október 07., 07:30
2021. október 07., 10:212021. október 07., 10:21
A volt egészségügyi miniszter az Antena3 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, a koronavírus-járvány negyedik hullámának súlyosbodása közepette mindent meg kell tenni az oltakozási arány növelése érdekében, hogy a lakosság bizalma erősödjék az immunizálási kampány iránt. Ezzel egy időben első számú prioritás a fertőzöttek életének megmentése. Tekintettel arra, hogy a romániai egészségügyi rendszer az egyik legkorszerűtlenebb, alulfinanszírozottabb Európában,
„Jelen pillanatban több mint 1500 koronavírus-fertőzöttet ápolnak intenzív osztályon Romániában, és ez aszám növekszik. Ilyen körülmények között természetes, hogy aktiváljuk az európai egészségügyi szolidaritási mechanizmust, vannak országok, amelyek készek segíteni nekünk: Magyarország, Ausztria, Németország és Franciaország csak néhány közülük. Két-háromszáz pácienst lehetne külföldi kezelésre szállítani, így könnyebbé válna az intenzív osztályon dolgozó kollégák munkája” – hangoztatta a volt miniszter a hírtelevízió műsorában. Nelu Tătaru volt tárcavezető a napokban arra a kérdésre, hogy Románia külföldi segítségért folyamodik-e a pandémia romlása közepette, azt válaszolta: a bukaresti hatóságok bármilyen opciót figyelembe vesznek, ha a járványhelyzet súlyosbodik.
Az Europa FM rádió értesülései szerint a román egészségügyi hatóságok magyar partnereikkel egyeztetnek arról, hogy a határmenti térségből a helyhiánnyal küzdő romániai kórházakból koronavírusos pácienseket irányítsanak át magyarországi egészségügyi intézményekbe. Egyelőre kizárólag Magyarországgal tárgyalnak a segítségnyújtásról, a transzfernél ugyanis csak a mentőautós szállítás jön szóba, a kritikus állapotban lévő fertőzöttek lélegeztetéséhez használt oxigénpalackok ugyanis nem teszik lehetővé a repülőgépek használatát. Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár, a katasztrófavédelmi főigazgatóság (DSU) vezetője egyébként szerda este, a kormányülést követően úgy fogalmazott: Romániában „egészségügyi katasztrófahelyzetről beszélhetünk a járvány miatt, amit nem lehet nem beismerni”.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a múlt heti, hét halálos áldozatot követelő konstancai kórháztűz után ajánlotta fel Magyarország segítségét Bogdan Aurescu román külügyminiszternek. „Amennyiben szükség van betegek ellátására, a magyar egészségügyi ellátórendszer kapacitásai megvannak, így számíthatnak ránk” – írta szombaton közösségi oldalán közzétett bejegyzésében Szijjártó Péter.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!