Archív felvétel
Fotó: Külügyminisztérium
A kormány tájékoztató kampányt indít a külföldön élő románok körében, amelyben arra buzdítják őket, hogy levélben szavazzanak a soron következő parlamenti választáson – jelentette be Ludovic Orban miniszterelnök.
2020. szeptember 16., 16:212020. szeptember 16., 16:21
2020. szeptember 26., 13:372020. szeptember 26., 13:37
Az ok: a koronavírus-járvány miatt számos ország nem engedélyezi, hogy a területén szavazóköröket hozzanak létre az ott élő román állampolgárok számára.
Az Állandó Választási hatóság (AEP) már lépett ez ügyben, egy hónappal meghosszabbította ugyanis azt az időszakot, ameddig regisztrálhatnak, és jelezhetik voksolási szándékukat, a parlament pedig megszavazta, hogy aki nem levélben voksol, annak két nap – szombat és vasárnap – álljon a rendelkezésére, hogy szavazhasson. Marcel Ciolacu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerdán Târgoviştén szintén úgy nyilatkozott, hogy a diaszpórában élő román állampolgárok nem fognak tudni szavazni befogadó országukban, ugyanis az illető államok nem fognak engedélyt adni Romániának a szavazókörzetek létrehozására.
„A nagy gond a parlamenti választásokkal az, hogy az összes európai állam közölte velünk: nem fognak beleegyezni, hogy területükön szavazókörzetek nyíljanak. Ez azt jelenti, hogy a diaszpóra nem fog tudni szavazni. Azt hiszem, ez hatalmas kérdőjelet vet fel, amelyet a politikai vezetőknek meg kell tárgyalniuk a parlamentben, és lássuk, mit tudunk tenni” – jelentette ki Ciolacu. A PSD elnöke felhívta a figyelmet a szavazati jog alapvető, alkotmány által garantált voltára. „Ha jól emlékszem, 1989-ben ez volt az első dolog, ami miatt kimentünk az utcára” – tette hozzá a PSD elnöke.
Mint ismeretes, az elmúlt években minden alkalommal botrány kerekedett abból, hogy a külföldön élő román állampolgároknak óriási, többórás sorokat kellett kiállniuk a külképviseleteken létrehozott szavazókörök előtt, és még így is sokan nem tudtak urnazárás előtt szavazni. A jelenség kapcsán többször is azzal vádolták meg a korábbi szociálliberális kormányt, hogy szándékosan nem növeli a szavazókörök számát, mivel a külföldön élő románok elsöprő többsége a jobbközép pártokat támogatja. Minden bizonnyal ennek tudható be, hogy a jelenlegi, kisebbségben kormányzó nemzeti liberális páti kormány viszont a járványhelyzet ellenére is megpróbál mindent megtenni annak érdekében, hogy minél több külföldi román éljen a szavazati jogával.
A választási hatóság kedden közölte, hogy az idén esedékes parlamenti választások kapcsán kedd délig 7002 külföldön élő román állampolgár kérte, hogy levélben voksolhasson, 2047-en pedig szavazóköri szavazásra iratkoztak fel. A hivatalos adatok szerint Olaszországban mintegy 1,2 millió, Németországban 965 ezer, Spanyolországban 665 ezer, az Egyesült Államokban 478 ezer, Nagy-Britanniában 434 ezer, Franciaországban 118 ezer, Belgiumban pedig 92 ezer román él.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!