Fotó: Suciu Cristian
Románia folytatja az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyártó társaság koronavírus elleni oltóanyagának alkalmazását – döntött hétfőn este a koronavírus elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV).
2021. március 15., 22:572021. március 15., 22:57
2021. március 15., 23:382021. március 15., 23:38
A testület, az egészségügyi minisztérium, az országos népegészségügyi intézet, valamint az országos gyógyszerügynökség illetékesei rendkívüli tanácskozást tartottak annak nyomán, hogy több európai ország felfüggesztette az AstraZeneca használatát az egyes beoltottaknál tapasztalt vérrögképződés miatt. A CNCAV közölte, hogy a Romániában regisztrált mellékhatások kivizsgálásáról készült jelentések, a többi országban született döntések indoklásának, valamint az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlásainak figyelembe vételét követően az illető intézmények képviselői a COVID-19 elleni, Európában engedélyezett valamennyi vakcinával történő immunizálás folytatása mellett döntöttek.
„A védőoltás az egyetlen biztos és hatékony megoldás a COVID-19-járvány megfékezésére, ugyanakkor a Romániában alkalmazott vakcinákat jóváhagyta az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), amely a legszigorúbb, európai szintű szakembereket felsorakoztató döntéshozó szerv” – olvasható a koronavírus elleni oltáskampányt koordináló romániai bizottság közleményében.
A CNCAV kitér arra is, hogy a vérrögképződéses esetek alacsony számú beoltott személynél jelentkeztek, és ezek előfordulása nem haladja meg a beoltatlan lakosság körében jelentett esetekét. Az oltáskampányt koordináló bizottság úgy véli, figyelembe kell venni, hogy ezeknek a tüneteknek különböző okai vannak, és a védőoltás beadásától függetlenül előállhatnak. Az elmúlt napokban több mint egy tucat európai ország döntött úgy, hogy meghatározatlan időre felfüggeszti az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett, koronavírus elleni vakcina használatát. Az oltóanyag alkalmazásának leállítása a legtöbb esetben addig tart, amíg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vizsgálata le nem zárul arról, hogy a vakcina mellékhatásaként alakult-e ki trombózis egyes pácienseknél.
A hétfői nap folyamán az AstraZenecával történő immunizálás ideiglenes leállítása mellett döntött Franciaország, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország és Szlovénia, korábban Írország, Norvégia, Bulgária, Dánia, Izland. Jens Spahn német szövetségi egészségügyi miniszter elmondta, a felfüggesztésről az oltóanyagokért felelős szövetségi szakhatóság, a Paul Ehrlich intézet (Paul Ehrlich Institut, Bundesinstitut für Impfstoffe und biomedizinische Arzneimittel – PEI) hétfőn kiadott ajánlására döntöttek. „Az oltás beadása és az agyi vénákban fellépő vérrögképződés közötti időbeli kapcsolatról szóló jelentések alapján a PEI szükségesnek látja az oltóanyag további vizsgálatát” – ismertette a miniszter. Emmanuel Macron francia elnök arról számolt be, hogy legkorábban kedd délutánig érvényes a párizsi hatóságok által elrendelt intézkedés, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ugyanis akkor dönt arról, hogy kell-e módosítani az új ismeretek révén a brit-svéd gyógyszergyártó társaság termékének forgalmazási engedélyét.
A brit-svéd gyógyszeripari csoport hangsúlyozta: az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban eddig beadott több mint 17 millió adag oltás gondos biztonsági vizsgálata semmiféle olyan bizonyítékkal nem szolgált, amely arra utalna, hogy a vakcina alkalmazása bármilyen korcsoportban, bármelyik országban, bármelyik nem tagjai között, illetve bármelyik oltóanyag-szállítmány esetében növelné a tüdőembólia, a mélyvénás trombózis (DVT) vagy a normálistól eltérő trombocitaszám kialakulásának kockázatát.
Romániában csütörtök estétől péntek délig kilencezren mondták le az AstraZeneca vakcinára korábban lefoglalt időpontjukat az internetes előjegyzési portálon – közölte a koronavírus elleni oltáskampányt koordináló bizottság (CNCAV).
Elnök kerestetik: három vasárnapon át tartó választási maraton veszi kezdetét Romániában: ezen a hétvégén az elnökválasztás első fordulóját tartják.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson; elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitnak meg a szavazóhelyiségek.
A két nappal ezelőtt forgalomba helyezett Coradia Stream vonat teljes mértékben üzemképes, de mivel a mozdony leválasztásakor a fedélzeti számítógépen hibaüzenetek jelentek meg, a szerelvényt inkább a remízben tartották.
Választások nincsenek kampány nélkül, a román politikum pedig a lehető legnagyobb mértékben kimaxolja a korteskedést: a napokban két jelölt is a hírhedt román lakodalmas zene, a manele sztárjaival komponáltatott magának „kampányhimnuszt”.
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke továbbra is toronymagas esélyes az elnökválasztás vasárnap tartandó első fordulójának megnyerésére – derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!